Předmět: Ergoterapie

« Zpět
Název předmětu Ergoterapie
Kód předmětu FYT/FTA25
Organizační forma výuky Cvičení + Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 2
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Vyskotová Jana, Mgr. Ph.D.
  • Gazdíková Johanka, Mgr.
Obsah předmětu
Ergoterapie - definice, klasifikace WHO, současné pojetí a postavení ergoterapie. Sociální otázky, legislativa. Ergoterapie zaměřená na výcvik soběstačnosti, ADL, pomůcky. Hodnocení IDH. Testování a hodnocení v ergoterapii, škály, dotazníky. Ergodiagnostika, profesiogram, úpravy domacího prostředí, ergonomie. Ergoterapie cílená na postiženou oblast.Vyšetření ruky a úchopu. Ergoterapeuticko-protetická problematika u amputací horních a dolních končetin. Ergoterapie u kognitivních poruch . Zvláštnosti ergoterapie v různých klinických oborech. Ochrana a bezpečnost při práci. Podmínky pro uskutečnění ergoterapie, seznámení s pomůckami. Ergoterapie u imobilních nemocných. Kompenzační pomůcky. ADL, soběstačnost. Vyšetření, testování I. Vyšetření, testování II. Pracovní techniky I. Přehled technik pro cílenou ergoterapii. Pracovní techniky II. - rozbor vybraných technik. Komplexní ergoterapeutické vyšetření - neurologické diagnózy, stanovení ergoterapeutického plánu. Ergoterapie u kognitivních poruch - možnosti spolupráce s logopedem, komunikační pomůcky. Pracovní techniky III. - realizace pomůcek pro ergoterapii. Exkurze - PROTEOR. Komplexní ergoterapeutické vyšetření, stanovení ergoterapeutického plánu. Pracovní techniky IV. - realizace pomůcek. Zhodnocení efektivity pomůcek. Celkový rozsah předmětu je 54 hodin, z toho 30 kontaktních hodin a 24 nekontaktních hodin.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Pozorování, Projekce (statická, dynamická), Nácvik pohybových a pracovních dovedností, Pracovní činnosti (dílny), Grafické a výtvarné činnosti
Výstupy z učení
Cílem ergoterapie je naučit studenta jak zaměstnat v rámci kondiční ergoterapie pacienta hospitalizovaného na oddělení. V rámci cílené ergoterapie zamezit vzniku disability a handicapu. Při vzniku handicapu musí studenti zvládnout otestování zbytkového pracovního potenciálu rehabilitanta a ve spolupráci s jinými odborníky navrhnout jeho začlenění do běžného života, případně do pracovního procesu. Ergoterapie - definice, klasifikace WHO, současné pojetí a postavení ergoterapie. Sociální otázky, legislativa. Ergoterapie zaměřená na výcvik soběstačnosti, ADL, kompenzační pomůcky.
Student po absolvování bude schopen nabídnout kvalifikovanou pomoc handicapovaným občanům, včetně zajištění kompenzačních pomůcek, spolupráce s úřady sociálního zabezpečení, úřady práce apod.
Předpoklady
nespecifikováno
BIO/FTA01 a zároveň FYT/FTA01 a zároveň OPD/FTB01 a zároveň LBF/FTB01 a zároveň NAN/FTB01 a zároveň HUM/FTB01

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška, Písemná zkouška

Skupinová prezentace na dané téma. Vypracování kasuistiky s návrhem ergoterapeutického plánu. Realizace pomůcky pro ergoterapii. Aktivní účast na seminářích a praktických cvičeních. Písemný test.
Doporučená literatura
  • Boner, R. (1995). Zdravé držení těla během dne: podle A. Brüggera.
  • Dabrowská, M. (2014). Ergoterapie v klinických oborech - techniky v ergoterapii. Ostrava: Ostravská univerzita v Ostravě.
  • JACOBS, Karen. (2008). Ergonomics for therapists. St. Louis: Mosby-Elsevier.
  • Jelínková, J., Krivošíková, M., Šajtárová, L. (2009). Ergoterapie. Praha: Portál.
  • Klusoňová, E. Ergoterapie v praxi.
  • Krivošíková, M. (2011). Úvod do ergoterapie. Praha. Grada.
  • ŠVESTKOVÁ, O., SVĚCENÁ, K. (2013). Ergoterapie: skripta pro studenty bakalářského oboru Ergoterapie na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy.. Praha: Univerzita Karlova, 1. lékařská fakulta.
  • Votava, J. Ergoterapie a technické pomůcky v rehabilitaci..
  • WILLARD, H. S., Boyt, A. B. SCHELL. (2014). Willard & Spackman's occupational therapy.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Fakulta zdravotnických věd Studijní plán (Verze): Fyzioterapie (2019) Kategorie: Zdravotnictví 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Zimní