Vyučující
|
-
Ošlejšek Petr, Ing.
-
Matouch Petr, PhDr. Ing. Ph.D.
|
Obsah předmětu
|
Celkový rozsah předmětu je 24 hodin, z toho je 12 kontaktních a 12 hodin nekontaktních. Hlavní témata předmětu: - Základní pojmy z oblasti bezpečnosti, krizového řízení a civilní nouzové připravenosti - charakteristika a dělení mimořádných událostí (antropogenní, přírodní) - bezpečnostní systém ČR, bezpečnostní strategie ČR (ozbrojené síly, ozbrojené bezpečnostní sbory, záchranné sbory a havarijní služby) - integrovaný záchranný systém, základní principy, úkoly veřejné správy - postavení a činnost vybraných složek IZS, - spolupráce jednotlivých složek IZS - dokumentace IZS, plánovací dokumentace (havarijní plány, traumatologický plán), - ochrana obyvatelstva (obecné zásady chování při vzniku mimořádné události, varování, evakuace, nouzové přežití) - krizové řízení a orgány krizového řízení - krizové stavy, - plánovací dokumentace (krizový plán, plán krizové připravenosti) - kritická infrastruktura - hospodářská opatření pro krizové stavy - mezinárodní spolupráce při mimořádných událostech a katastrofách (EU, OSN)
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Přednášení, Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Demonstrace, Nácvik pohybových a pracovních dovedností
|
Výstupy z učení
|
Cílem předmětu je seznámení studentů s principy zajištění bezpečnosti České republiky, s organizací integrovaného záchranného systému a činnosti jeho jednotlivých složek při přípravě a řešení mimořádných událostí.
Po absolvování předmětu studenti budou: - znát základní pojmy z oblasti bezpečnosti, krizového řízení a civilní nouzové připravenosti - charakterizovat a rozdělit mimořádné události (antropogenní, přírodní) - seznámeni s bezpečnostním systémem ČR, bezpečnostní strategií ČR (ozbrojené síly, ozbrojené bezpečnostní sbory, záchranné sbory a havarijní služby) - znát princip integrovaného záchranného systému, základní principy, úkoly veřejné správy, postavení a činnost vybraných složek IZS, krizové řízení a orgány krizového řízení, krizové stavy, kritickou infrastrukturu - seznámeni s dokumentací IZS, plánovací dokumentací (havarijní plány, traumatologický plán, krizový plán, plán krizové připravenosti) - seznámeni s mezinárodní spoluprácí při mimořádných událostech a katastrofách
|
Předpoklady
|
nespecifikováno
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Didaktický test
100 % účast na cvičeních. Splnění kolokvia formou písemného testu.
|
Doporučená literatura
|
-
Rozhodnutí Evropského parlamentu a Rady č. 1313/2013/EU ze dne 17. prosince 2013 o mechanismu civilní ochrany Unie.
-
Ústavní zákon č.110/1998 Sb., o bezpečnosti České republiky, ve znění zákona 300/2000 Sb..
-
Zákon č. 239/2000 Sb., o integrovaném záchranném systému a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů.
-
Zákon č. 240/2000 Sb., o krizovém řízení a o změně některých zákonů (krizový zákon), ve znění pozdějších předpisů.
-
Zákon č. 241/2000 Sb., o hospodářských opatřeních pro krizové stavy a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů.
-
Balabán, M., & Stejskal, L. (2010). Kapitoly o bezpečnosti. Praha: Karolinum.
-
Bydžovský, J. (2008). Akutní stavy v kontextu. Praha:Triton.
-
Eichler, J. (2010). Terorismus a války v době globalizace. Praha: Karolinum.
-
Kopecký, M., Tilcerová, E., & Šiman, J. (2014). Ochrana člověka za mimořádných událostí. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci.
-
Shapiro, I. (2009). Politika zadržování: staronová strategie proti světovému terorismu. Praha: Karolinum UK.
-
ŠENOVSKÝ M., ADAMEC V., &HANUŠKA Z. (2005). Integrovaný záchranný systém. Ostrava.
-
Vilášek, J. (2009). Krizové řízení. V Praze: Karolinum.
|