Vyučující
|
-
Melotíková Petra, Mgr. Ph.D.
-
Tomoszková Veronika, JUDr. Ph.D.
-
Küchlerová Martina, JUDr. Ph.D.
-
Mácha Aleš, JUDr. Ph.D.
|
Obsah předmětu
|
1. Pojem veřejnost. Role veřejnosti při ochraně veřejných zájmů. Aarhuská úmluva a její transpozice v českém právním řádu. 2. Právo na informace. 3. Účast veřejnosti ve správních řízeních a v dalších procesech ve veřejné správě. 4. Místní referendum. Aktivní a pasivní volební právo. 5. Realizace práva shromažďovacího, sdružovacího a petičního. 6. Soudní ochrana práva veřejnosti na účast ve veřejné správě.
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž)
|
Výstupy z učení
|
Cílem tohoto výběrového předmětu je seznámit posluchače s problematikou účasti veřejnosti na správě věcí veřejných. Detailně budou probrány jednotlivé formy účasti veřejnosti na veřejné správě, zejména právo shromažďovací, petiční, podávání podnětů a stížností, právo na informace, účastenství na správních a jiných řízeních před správními orgány, účast veřejnosti ve správním soudnictví a problematika místního referenda. Probrány budou praktické případy z oboru správního práva a práva životního prostředí. Inovace předmětu byla podpořena v rámci projektu Podpora mezioborových studií a inovací studijních předmětů na Univerzitě Palackého v Olomouci, CZ.1.07/2.2.00/28.0091.
Absolvováním tohoto předmětu bude student znát právní instituty, principy a pravidla zapojování veřejnosti do výkonu veřejné správy, a to včetně meziodvětvových souvislostí a souvislostí s evropským a mezinárodním právem. Dále student absolvováním předmětu získá porozumění etickým aspektům a významu zapojení veřejnosti do výkonu veřejné správy v kontextu fungování demokratického právního státu, rozvine kritické myšlení a dále v míře odpovídající rozsahu předmětu dovednost připravovat a formulovat právní listiny, činit z pozice veřejnosti podání k orgánům veřejné správy, připravovat formulační návrhy pro rozhodnutí a jiné úkony orgánů veřejné správy ve věcech zapojení veřejnosti, dovednost vyhledat a interpretovat právní normy a soudní rozhodnutí související s účastí veřejnosti na výkonu veřejné správy, dovednost formulovat a prezentovat právní argumenty pro i proti účasti veřejnosti a dovednost identifikovat a analyzovat právní problém v konkrétních případech zahrnujících účast veřejnosti a dovednost navrhovat řešení takových problémů.
|
Předpoklady
|
Studium tohoto předmětu není podmíněno absolvováním žádného předmětu, je však žádoucí alespoň základní orientace v základních pojmech a institutech správního práva.
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Analýza výkonů studenta, Seminární práce
Studijní výsledky z tohoto předmětu jsou ověřovány formou ústního kolokvia. V průběhu semestru musí mít student splněnu požadovanou prezenci v seminářích a odevzdat seminární práci (projekt), který vyučující kontroluje z hlediska dodržení stanovených formálních a obsahových požadavků. Student je povinen pracovat se studijní oporou k předmětu po jejím zpřístupnění v e-learningovém prostředí EDIS (edis.upol.cz).
|
Doporučená literatura
|
-
Bartoň, M. a kol. (2016). Základní práva. Leges.
-
Jančářová a kol. (2016). Právo životního prostředí: obecná část. 1. vyd.. Brno: Masarykova univerzita.
-
Průcha, P. (2017). Správní řád s poznámkami a judikaturou. 3. aktualizované a doplněné vydání. Praha: Leges.
-
Skulová, S. a kol. (2017). Správní právo procesní. 3. vyd.. Plzeň: Aleš Čeněk.
-
Sládeček, V. (2013). Obecné správní právo. 3. vydání.. Praha Wolters Kluwer.
-
Sládeček, V., Pouperová, O. a kol. (2014). Správní právo. Zvláštní část. 2. vydání. Praha: Leges.
-
Studijní pomůcky. ÚZ Ústava ČR, ÚZ Správní řád, Soudní řád správní a Přestupky ÚZ Životní prostředí.
-
Šimíček, V., Potěšil, L. a kol. (2014). Soudní řád správní. Komentář. 1. vydání. Praha: Leges.
|