Předmět: Finanční právo a digitální technologie 3

« Zpět
Název předmětu Finanční právo a digitální technologie 3
Kód předmětu VPK/TFDT3
Organizační forma výuky Seminář
Úroveň předmětu Doktorský
Rok studia nespecifikován
Četnost výuky zimní semestr
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 8
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Kohajda Michael, doc. JUDr. Ph.D.
  • Kozieł Michal, Dr. Mgr. Ph.D.
  • Melotíková Petra, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
1) Přístupy dohledových orgánů k regulaci finančních inovací 2) Regtech/Suptech 3) AML a boj proti praní špinavých peněz

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming)
Výstupy z učení
Téma semestru: Dohled nad finančním systémem Povinně volitelný předmět Financial and Tax Law and Digital Technologies 3 je definován nosným tématem Dohled nad finančním systémem. V rámci tohoto tématu je tedy kladem důraz na vliv digitálních inovací na stabilitu finančního systému a související dohled k jejímu zajištění. Předmět je rozdělen do 3 okruhů, kdy každému z nich budou věnovány 2 semináře. Těmito okruhy jsou: 1) Přístupy dohledových orgánů k regulaci finančních inovací 2) Regtech/Suptech 3) AML a boj proti praní špinavých peněz Studenti absolvováním předmětu získají přehled o tom, jaké regulatorní přístupy k finančním inovacím zaujímají jednotlivé orgány dohledu se zaměřením na prostor Evropské unie. Studenti jsou také seznámeni s principem neutrality, o který dohledové orgány opírají svou politiku dohledu nad finančním sektorem a regulatorní přístup k finančním inovacím. Na toto úvodní téma navazuje cyklus dvou přednášek zaměřený na digitální technologie využívané při regulaci finančního sektoru a při výkonu dohledu dohledovým orgánem. Studenti jsou seznámeni s jednotlivými technologiemi, otázkami spojenými s jejich implementací ze strany dohledového orgánu nebo finanční instituce a také jejich zavádění do praxe. V rámci cyklu budou diskutovány např. technologie zaměřené na sběr a přenos dat mezi dohlíženými subjekty a dohledovým orgánem, strojové zpracování dat, systémy sledující a vyhodnocující regulatorní compliance nebo systému řízení rizik. Samotným nosným tématem předmětu je také regulace opatření proti praní špinavých peněz a financování terorismus. Studenti jsou v rámci tohoto dílčího tématu seznámeni s principy fungování AML regulace a regulatorními požadavky kladenými na tzv. povinné osoby. Diskutovány budou potřeby zohlednění implementace digitální technologie do systému vnitřních zásad, využití technologií při zpracování hodnotících zpráv, identifikace a kontroly klienta a také některé požadavky regulace adresované na povinné osoby podnikající se specifickými inovacemi (např. kryptoaktiva). Absolvováním předmětu Financial and Tax Law and Digital Technologies 3 by si student měl osvojit znalost, jak mohou být inovace využívaný ze strany dohlížených subjektů k dosažení regulatorního compliance a také ze strany dohledových orgánu ke zefektivnění dohledu nad finančním sektorem. Zároveň by student měl vědět, jak lze k finančním inovacím politicky přistoupit ze strany dohledovému orgánu a jaký může být dopad tohoto přístupu na rozvoj finančního sektoru na daném území. Studenti v průběhu výuky pracují s textem právních předpisů a naučí se v nich vyhledávat relevantní informace ve vztahu ke konkrétním digitálním inovacím. Studenti dále studují soudní judikaturu a správní rozhodnutí dohledových orgánů, která jsou rozebírána při výuce.
Absolvováním předmětu Financial and Tax Law and Digital Technologies 3 si student osvojí znalost, jak mohou být inovace využívaný ze strany dohlížených subjektů k dosažení regulatorního compliance a také ze strany dohledových orgánu ke zefektivnění dohledu nad finančním sektorem. Zároveň by student měl vědět, jak lze k finančním inovacím politicky přistoupit ze strany dohledovému orgánu a jaký může být dopad tohoto přístupu na rozvoj finančního sektoru na daném území.
Předpoklady
Absolvování tohoto předmětu je podmíněno absolvováním předmětu Legal Theory of Information Technology 1 a 2 Information Technology for Law and Legal Science 1 a 2 Financial and Tax Law and Digital Technologies 1 a 2
MEP/TLTT1 a zároveň MEP/TLTT2 a zároveň MEP/TIT1 a zároveň MEP/TIT2 a zároveň VPK/TFDT1 a zároveň VPK/TFDT2

Hodnoticí metody a kritéria
Analýza výkonů studenta

Vyžaduje se aktivní účast studenta na seminářích, zpracování semestrálního projektu a jeho ústní obhajoba. Studenti prezenční formy se musí účastnit seminářů v rozsahu nejméně 80 %, studenti kombinované formy se musí účastnit seminářů v rozsahu 50 % a jedné individuální konzultace.
Doporučená literatura
  • BROEDERS, D., PRENIO, J. (2018). Innovative technology in financial supervision (suptech) - the experience of early users. FSI Insights, 2018, no. 9..
  • BUCKLEY, R., P., ARNER, D., VEIDT, R., ZETZSCHE, D. (2016). FinTech, RegTech and the Reconceptualization of Financial Regulation. University of Hong Kong Faculty of Law, 2016, Research Paper no. 2016/035.. University of Hong Kong Faculty of Law.
  • COEN, B., MAURICE, R., D. (eds). (2021). Regtech, Suptech and Beyond: Innovation in Financial Services. Risk Books. Risk Books.
  • GUPTA, A., DWIVEDI, N., D., SHAH J. (2023). Artificial Intelligence Applications in Banking and Financial Services; Anti Money Laundering and Compliance. Springer Nature.
  • CHAU, D., NEMCSIK VAN DIJCK, M. (2020). Anti-Money Laundering Transaction Monitoring Systems Implementation: Finding Anomalies. Wiley.
  • SEJKORA, T. (2023). Moderní nástroje aktivní politiky finančních inovací a jejich místo v právním rámci finančních služeb v Evropské unii.. Wolters Kluwer.
  • The World Bank. (2021). The Next Wave of Suptech Innovation Suptech Solutions for Market Conduct Supervision. Washington: International Bank for Reconstruction and Development.
  • VERHAGE, A. (2011). The Anti Money Laundering Complex and the Compliance Industry. Taylor & Francis.
  • ZETZSCHE, A., D., BUCKLEY, P., R., BARBERIS, N., J., ARNER, W., D. Regulating a Revolution: From Regulatory Sandboxes to Smart Regulation. Fordham Journal of Corporate and Financial Law, 2017, no. 23(1).


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Právnická fakulta Studijní plán (Verze): Právo a digitální technologie (PADT24) Kategorie: Právo, právní a veřejnosprávní činnost 3 Doporučený ročník:3, Doporučený semestr: Zimní
Fakulta: Právnická fakulta Studijní plán (Verze): Právo a digitální technologie (PADT24) Kategorie: Právo, právní a veřejnosprávní činnost 3 Doporučený ročník:3, Doporučený semestr: Zimní