Vyučující
|
-
Škurek Martin, JUDr. Ph.D.
-
Melotíková Petra, Mgr. Ph.D.
|
Obsah předmětu
|
Témata: 1.-2. Ústavní a zákonný základ normotvorby ve veřejné správě Úvod do problematiky, seznámení se základní literaturou a prameny práva na tomto úseku. Ústavní a zákonné předpoklady pro normotvorbu na místní úrovni veřejné správy. Samospráva a tvorba práva. Odvozená normotvorba, pojem, charakteristika. Podzákonné právní předpisy, jejich význam, úloha, soulad se zákonem. Vztah normativní a řídící činnosti ve veřejné správě. 3. - 4. Proces tvorby právních předpisů ve veřejné správě Legislativní subjekty obecně. Subjekty tvorby práva, specifika v oblasti veřejné správy, legislativní orgán - úsek státní správy a úsek územní samosprávy. Metodika tvorby právního předpisu. Legislativní proces, pojem, charakteristika, legislativní záměr, návrh, připomínkové řízení, projednávání, schvalování, vyhlášení, platnost, účinnost, změna, zrušení právního předpisu, evidence, přístupnost právního předpisu pro adresáta, problematika dálkového přístupu k právním předpisům územní veřejné správy. 5. - 6. Legislativně technická pravidla. Dozor nad normotvorbou ve veřejné správě. Specifika při tvorbě obecně závazných vyhlášek obcí a krajů s ohledem na výkon samosprávy veřejnoprávní korporací, problematika ukládání povinností pro subjekty. Právní předpoklady pro vydání nařízení na úrovni místní státní správy. Legislativní technika při tvorbě obecně závazných vyhlášek a nařízení, sdílnost, srozumitelnost, systematika právního předpisu, nadpis, úvodní věta, novela, citace, zkratky. Problematika sankčních ustanovení. Dozor nad normotvorbou. Ústavní soud a územní normotvorba.
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž)
|
Výstupy z učení
|
Cílem kurzu je poskytnout teoretické znalosti a praktické dovednosti v oblasti tvorby práva, a to zejména na úrovni územní veřejné správy, tj. na úrovni obcí a krajů. Teoretický základ bude doplňován poznatky z judikatury (zejména z judikatury Ústavního soudu), řešením praktických příkladů a trénováním psaní právních předpisů. Výuka probíhá formou seminářů. Inovace předmětu byla podpořena v rámci projektu Podpora mezioborových studií a inovací studijních předmětů na Univerzitě Palackého v Olomouci, CZ.1.07/2.2.00/28.0091.
Studenti, kteří absolvují tento kurz, získají podrobnou znalost právní úpravy resortu školství.
|
Předpoklady
|
Absolvování tohoto předmětu není podmíněno absolvováním jiného předmětu.
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Seminární práce
Předpoklad ke kolokviu: vypracování právního předpisu (na úrovni obce/kraje), vč. důvodové zprávy a popisu postupu při projednávání a schvalování tohoto právního předpisu. Tato práce bude součástí prezentace u ústní částí kolokvia. Student je povinen pracovat se studijní oporou k předmětu po jejím zpřístupnění v e-learningovém prostředí EDIS (edis.upol.cz).
|
Doporučená literatura
|
-
Gadasová, D., Daubnerová, A. (1999). Veřejná správa, vybrané otázky vztahující se k normotvorbě. UP, Olomouc.
-
Gadasová, D. (2002). K některým otázkám tvorby práva na místní úrovni veřejné správy, Iuridica, Acta Universitatis Palackianae Olomucensis. UP, Olomouc.
-
Gadasová, D. (1998). K některým otázkám veřejné správy, Acta Universitatis Palackianae Olomucensis, Facultas Iuridica. UP, Olomouc.
-
Gadasová, D., Kapplová, O. (2000). Aktuální otázky reformy veřejné správy, Acta Universitatis Brunensis, Iuridica No 229, Sborník příspěvků z konference. MU, Brno.
-
Knapp, V. (1995). Teorie práva. 1. vyd.. C. H. Beck, Praha.
-
Šín, Z. (2005). Tvorba práva, pravidla, metodika, technika. C. H. Beck, Praha.
|