Předmět: Soukromé právo a digitální technologie 3

« Zpět
Název předmětu Soukromé právo a digitální technologie 3
Kód předmětu SPK/TSPD3
Organizační forma výuky Nevyplněno
Úroveň předmětu Doktorský
Rok studia nespecifikován
Četnost výuky zimní semestr
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 8
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Telec Ivo, prof. JUDr. CSc.
  • Podrazil Petr, JUDr. Ph.D.
  • Šínová Renáta, doc. JUDr. Ph.D.
  • Hamuľáková Klára, JUDr. Ph.D.
  • Vítová Blanka, doc. JUDr. LL.M. Ph.D.
Obsah předmětu
- digitální transformaci pracovního trhu, - rozvoj digitálních pracovních platforem, "gig" neboli zakázkovou ekonomiku, - algoritmické řízení lidské práce, - hrozby a potenciál umělé inteligence v pracovněprávních vztazích.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming)
Výstupy z učení
Předmět představuje sérii základních předmětů povinně volitelného modulu studijního programu zaměřeného na rozvoj a prohlubování znalostí studenta v oblasti Soukromé právo a digitální technologie, který navazuje na obecný povinný předmět Soukromoprávní aspekty digitálních technologií. Odborný seminář je koncipován jako čtyřsemestrální předmět, v každém semestru je kladen důraz na vybrané instituty soukromého práva, v jejichž rámci budou studentům prezentovány aktuální otázky z jednotlivých oblastí soukromého práva (jde zejména o právo osobnostní, právo závazkové a deliktní, právo na ochranu spotřebitele, pracovní právo, autorské právo a civilní právo procesní), které mohou být ovlivněny rychlým vývojem a rozvojem digitálních technologií v návaznosti na stávající nebo připravovanou právní regulaci a judikaturu. Třetí semestr je zaměřen především na: - digitální transformaci pracovního trhu, - rozvoj digitálních pracovních platforem, "gig" neboli zakázkovou ekonomiku, - algoritmické řízení lidské práce, - hrozby a potenciál umělé inteligence v pracovněprávních vztazích. S ohledem na fakt, že se v případě studijního programu jedná o absolventy magisterského studijního programu, předpokládá se znalost celé problematiky soukromého práva a klade se důraz na všechny souvislosti řešeného problému, včetně souvislostí procesních. V rámci semináře dostanou studenti zadání složité soukromoprávní kauzy, kterou musí pomocí samostudia vyřešit podle požadavků seminarizujícího vyučujícího a následně své řešení na odborném semináři prezentovat nejen tomuto vyučujícímu, ale i ostatním studentům studijního programu tak, aby obstály v následné vědecké diskuzi, jež jejich řešení vyvolá. Při prezentaci řešení je kladen důraz na představení zvolených metodologických postupů, jakož i literatury a judikatury, kterou student při řešení použil. Podstatou předmětu je prohlubování teoretických znalostí studenta ve vybraných oblastech soukromého práva, jejichž právní úprava je ovlivněna vývojem digitálních technologií; cílem je rozvoj schopností studenta správně analyzovat právní kauzy, určit právní normy, které se na danou kauzu aplikují, a rovněž schopnost zvolené právní normy správně aplikovat. Své řešení právní kauzy musí být student schopen také vědecky prezentovat.
Prohloubení teoretických znalostí studenta ve vybraných oblastech soukromého práva, jejichž právní úprava je ovlivněna vývojem digitálních technologií. Rozvoj schopností studenta správně analyzovat právní kauzy, určit právní normy, které se na danou kauzu aplikují, a rovněž schopnost zvolené právní normy správně aplikovat. Své řešení právní kauzy by student měl být schopen také vědecky prezentovat.
Předpoklady
Absolvování tohoto předmětu je podmíněno absolvováním předmětu Legal Theory of Information Technology 1 a 2 Information Technology for Law and Legal Science 1 a 2 Soukromé právo a digitální technologie 1 a 2
MEP/TLTT1 a zároveň MEP/TLTT2 a zároveň MEP/TIT1 a zároveň MEP/TIT2 a zároveň SPK/TSPD1 a zároveň SPK/TSPD2

Hodnoticí metody a kritéria
Analýza výkonů studenta

Vyžaduje se aktivní účast studenta na seminářích, zpracování semestrálního projektu a jeho ústní obhajoba. Studenti prezenční formy se musí účastnit seminářů v rozsahu nejméně 80 %, studenti kombinované formy se musí účastnit seminářů v rozsahu 50 % a jedné individuální konzultace.
Doporučená literatura
  • ALOISI, A. Commoditized Workers: Case Study Research on Labor Law Issues Arising from a Set of 'On-Demand/Gig Economy. Platforms. In Comparative Labor Law and Policy Journal, 2016, no. 37(3), pp. 620-653. 2016.
  • BERG, J. Income security in the on-demand economy: Findings and policy lessons from a survey of crowdworkers. Comparative Labor Law and Policy Journal, 2015, no. 37(3), pp. 543-576. Comparative Labor Law and Policy Journal. 2015.
  • DUNN, M. (2020). Making gigs work: Digital platforms, job quality and worker motivations. New Technology, Work and Employment, 2020, no. 35(2), pp. 232-249.. Work and Employment.
  • GRAHAM, M., LEHDONVIRTA, V., WOOD, A., BARNARD, H., HJORTH, I., AND SIMON, D. P. (2017). The Risks and Rewards of Online Gig Work at the Global Margins. Oxford Internet Institute.
  • KÄSSI, O., & LEHDONVIRTA, V. (2018). Online labour index: Measuring the online gig economy for policy and research. Technological Forecasting and Social Change, 2018, č. 137, str. 241-248.
  • KITTUR, A., NICKERSON, J. V., BERNSTEIN, M., GERBER, E., SHAW, A., ZIMMERMAN, J., LEASE, M., HORTON, J. (2013). The future of crowd work. Proceedings of the 2013 Conference on Computer Supported Cooperative Work, 2013, str. 1301-1318..
  • KRAJČÍK, V., VEBER, J., KLJUČNIKOV, A. a kol. (2017). Analýza dopravních služeb v sektoru sdílené ekonomiky a na jejím pomezí.
  • KRUPA, M. (2019). Dopravní aplikace sdílené ekonomiky a jejich veřejnoprávní regulace. Leges.
  • MATEJKA, J. (2021). Pracovní právo na prahu čtvrté průmyslové revoluce. Acta Universitatis Carolinae. Iuridica, 2021, č. 67(2), str. 23-35.
  • PICHRT, J., BOHÁČ, R., MORÁVEK, J. (2018). Sdílená ekonomika a delikty.. Wolters Kluwer.
  • PICHRT, J., BOHÁČ, R., MORÁVEK, J. (2019). Sdílená ekonomika tři roky poté - závěry a perspektivy. Wolters Kluwer.
  • PODRAZIL, P., JIRÁSKO, V. (2022). Pracovní podmínky ve světle digitálních platforem. Práce a mzda, 2022, č. 3.
  • ŘEHÁČKOVÁ, V., BAYEROVÁ, M. A KOL. (2020). Ekonomika platforem (její dopad na trh práce, výzvy z ní plynoucí a úloha sociálních partnerů v této oblasti). Expertní skupina zástupců zaměstnavatelů, 2020.
  • TINTĚRA, T. (2022). Domněnka existence pracovního poměru v souvislostech tzv. digitálních pracovních platforem. Societas Et Iurisprudentia, 2022, č. X(4), str. 71 - 88.
  • TKADLEC, M. (2022). Posuzování závislé práce a její limity. Právní rozhledy, 2022, č. 13-14.
  • TKADLEC, M. (2021). Závislá práce v době moderních technologií a koronaviru. Právní rozhledy, 2021, č. 29(5), str. 161-167.
  • ÚŘAD VLÁDY ČESKÉ REPUBLIKY. (2017). Analýza sdílené ekonomiky a digitální platforem. Sekce pro evropské záležitosti Úřadu vlády ČR, 2017.
  • VÁŇOVÁ, J, VEVERKOVÁ, S. (2023). Digitální pracovní platformy a platformová práce v České republice.. Výzkumný ústav práce a sociálních věcí, v. v. i., 2023.
  • VRBOVÁ, Z. (2019). Stačí právo držet krok? Dynamika společnosti a vědy na začátku 21. století.. Ústav státu a práva Akademie věd ČR, 2019.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Právnická fakulta Studijní plán (Verze): Právo a digitální technologie (PADT24) Kategorie: Právo, právní a veřejnosprávní činnost 3 Doporučený ročník:3, Doporučený semestr: Zimní
Fakulta: Právnická fakulta Studijní plán (Verze): Právo a digitální technologie (PADT24) Kategorie: Právo, právní a veřejnosprávní činnost 3 Doporučený ročník:3, Doporučený semestr: Zimní