Vyučující
|
-
Hrušáková Milana, prof. JUDr. CSc.
-
Hurdík Jan, prof. JUDr. DrSc.
-
Telec Ivo, prof. JUDr. CSc.
-
Melzer Filip, doc. JUDr. LL.M. Ph.D.
-
Hamuľáková Klára, JUDr. Ph.D.
|
Obsah předmětu
|
Osnova pro předmět Občanské právo 1 - 5: 1. Paradigma, základní charakteristika občanského práva. 2. Místo občanského práva v systému práva. 3. Systém občanského práva a systém soukromoprávního zákonodárství. 4. Zásady občanského práva. Jejich postavení v soukromém právu. 5. Normy a prameny občanského práva. 6. Teoretickoprávní otázky právních skutečností. 7. Právní úkon jako základní nástroj autonomie vůle. Teoretická východiska pojetí právních úkonů (teorie projevu, teorie vůle, smíšené teorie) a jejich význam v českém soukromém právu. 8. Interpretace projevů vůle. 9. Smlouva jako základní nástroj právní regulace v soukromém právu. 10. Teoretické konstrukce osoby v právním smyslu. 11. Předmět občanského práva. Pojetí věci a jeho důsledky v systému soukromého práva. 12. Teorie věcných práv. 13. Vlastnictví a vlastnické právo, jeho nabývání a ochrana. Teoretické problémy restituce majetku. Spoluvlastnictví. 14. Věcná práva k věci cizí. 15. Obligace jako teoretický problém občanského práva. 16. Pojem odpovědnosti v mezioborových a v meziodvětvových souvislostech. 17. Teoretické základy odpovědnosti za škodu. Objektivní a subjektivní odpovědnost. Legitimita objektivní odpovědnosti v právním státě. 18. Teorie závazků z bezdůvodného obohacení. 19. Teoretické aspekty dědického práva. Nabytí dědictví (delační princip a jeho modifikace). Problematika odpovdnosti dědiců za dluhy. Odkaz jako teoretický problém dědického práva. 20. Teorie rodinného práva.
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž)
|
Výstupy z učení
|
Účelem výuky předmětu Občanské právo je na úrovni odpovídající studijnímu programu prohloubit poznání základní charakteristiky občanského práva, včetně jeho systémového začlenění do rámce právního řádu a jeho vnitřního systému. Dále prohloubit poznání zásad, norem, pramenů občanského práva a jeho nejobecnějších institucí, zahrnutých do rámce kategorie právních skutečností. Dále prohloubit poznání teorie a praktických interpretačních a praktických dopadů otázek základních institutucí věcných práv a jejich mezioborových souvislostí. Dále poznání v oblasti teorie a praxe závazkového práva se zaměřením na závazky kontraktní. V předmětu Občanské právo je v návaznosti na předcházející nutno prohloubit poznání problematiky civilní odpovědnosti, včetně mezioborových a meziodvětvových souvislostí. Účelem výuky předmětu Občanské právo procesní je na úrovni odpovídající doktorskému studijnímu programu prohloubit poznání základní charakteristiky civilního procesu. Studium je zaměřeno na povahu norem civilního procesu, systémové začlenění tohoto odvětví do rámce právního řádu a jeho funkční vazby s právem hmotným. Rozvíjeny jsou teoretické poznatky o základních institucích civilního procesu (pravomoc soudů, účastenství, žalobní právo, soudní rozhodnutí, jeho právní moc a vykonatelnost), důraz je kladen především na základní principy tohoto odvětví a jejich význam při interpretaci a aplikaci jednotlivých právních norem obsažených v jeho pramenech. Cílem studia je rovněž prohloubení poznání teoretických aspektů dokazování a nápravy vadných rozhodnutí a rozšíření teoretických základů exekučního a insolvenčního práva.
Doktorský studijní program.
|
Předpoklady
|
Doktorský studijní program.
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Analýza výkonů studenta
Samostudium, publikační činnost v odborném tisku, konzultace s přednášejícím
|
Doporučená literatura
|
-
Alexy, R. (2009). Pojem a platnosť práva. 1. vyd.. Kalligram, Bratislava.
-
Bárány, E. (2007). Pojmy dobrého práva. Poradca podnikateľa, Žilina.
-
Dworkin, R. (2001). Když se práva berou vážně. Praha.
-
Fuller, L. L. (1998). Morálka práva. Oikoymenh, Praha.
-
Kelsen, H., Walter, R. (2000). Všeobecná teorie norem. MU Brno.
-
Knapp, V., Šálená, M. (2002). Problém nacistické právní filosofie. A. Čeněk, Dobrá Voda.
-
Knapp, V. (2003). Vědecká propedeutika pro právníky. Praha, Eurolex - 3. přepracované vydání.
-
Kubeš, V. (1995). Dějiny myšlení o státu a právu ve 20. století se zřetelem k Moravě a zvláště Brnu. Vyd. 1.. MU, Brno.
-
Kubeš, V. (1992). Právní filosofie XX. století: kantismus, hegelianismus, fenomenologie a teorie myšlenkového řádu. Vyd. 1. MU Brno.
-
Simmonds, N.E. (1997). Základní otázky právní vědy: spravedlnost, právo, práva. 1. vyd.. Iuridicum Olomucense.
-
Svoboda, E. (1936). Ideové základy občanského práva. Vesmír, Praha.
-
Tomsa, B. (1923). Idea spravedlnosti a práva v řecké filosofii. Bratislava.
-
Tomsa, B., Veverka, V. (2005). Kapitoly z dějin filosofie práva a státu. Vyd. 1.. Praha, Karolinum.
-
Urfus, V. (1994). Historické základy novodobého práva soukromého. C. H. Beck, Praha.
-
Weinberger, O. (1993). Filozofie, právo, morálka. Brno: MU v Brně.
-
Weinberger, O. (1995). Norma a instituce (úvod do teorie práva). MU, Brno.
-
Weyr, F. (1920). Základy filosofie právní (nauka o poznávání právnickém). Praha.
|