Vyučující
|
-
Černý Michal, JUDr. Ph.D.
-
Petr Michal, doc. JUDr. Ph.D.
-
Hamuľáková Klára, JUDr. Ph.D.
|
Obsah předmětu
|
TÉMATA PŘEDNÁŠEK: 1. Pojem hospodářské soutěže, pojem nekalé soutěže, historický vývoj soutěžního práva, základy právní úpravy a prameny soutěžního práva, generální klauzule nekalé soutěže. 2. Skutkové podstaty nekalé soutěže a další nekalá soutěžní jednání I. 3. Skutkové podstaty nekalé soutěže a další nekalá soutěžní jednání a nekalé obchodní praktiky - II. 4. Právní prostředky ochrany před nekalou soutěží a nekalými obchodními praktikami. 5. Obecné otázky práva na ochranu hospodářské soutěže, národní a evropsko-unijní prameny, instituty práva na ochranu hospodářské soutěže. Zákazy a regulace v právu na ochraně hospodářské soutěže, narušování soutěže prostřednictvím nedovolených dohod, zneužití dominantního postavení a spojování soutěžitelů, procesní právo ve věcech ochrany hospodářské soutěže. 6. Náhrada škody v oblasti hospodářské soutěže BLOKOVÁ VÝUKA Plán blokové výuky pro výuku předmětu v akademickém roce 2021/22: Úvodní informativní blok 22.10.2021 Bloky obsahující seminární část: 05.11.2021, 19.11.2021, 03.12.2021. OSOBNÍ ÚČAST NA VÝUCE NENÍ NEZBYTNÁ Účast na semináři (v budově PF UP) není vyžadována (na přednáškách je účast nepovinná na základě VŠZ a SZŘ UP). Bude-li to technicky možné, veškerá výuka realizovaná v budově PF UP bude také zpřístupněna přes Internet (ZOOM). ÚKOLY Úkoly zadávány vždy k datu výuky, možnost plnění do 16.11.2021, 30.11.2021 resp. 14.12.2021. Velký úkol bude zadán 17.12.2021 s možností plnění do 04.01.2022. Změna termínů vyhrazena z důvodu vyšší moci (např. nemoc).
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž)
|
Výstupy z učení
|
V kurzu se studenti seznámí se základními oblastmi soutěžního práva, jeho historií, prameny, instituty a aplikační praxí. Pozornost budě věnována jak otázkám soukromoprávním (nekalá soutěž, skutkové podstaty, důsledky nekalosoutěžního jednání, ochrana před nekalou soutěží), tak i otázkám veřejnoprávním - především právu na ochranu hospodářské soutěže, jeho institutům, základním jednáním, aplikační praxí. Opomenuty nebudou ani nekalé obchodní praktiky. Jednotlivé části budou integrovány a s využitím meziodvětvových přesahů bude projednáno i o dalších souvisejících otázkách v širším kontextu (např. veřejnoprávní regulace reklamy). Inovace předmětu byla podpořena v rámci projektu Podpora mezioborových studií a inovací studijních předmětů na Univerzitě Palackého v Olomouci, CZ.1.07/2.2.00/28.0091.
Studenti absolvující tento předmět získají znalosti a dovednosti potřebné ke správnému určení, zda určitým jednáním došlo k nekalosoutěžnímu jednání, ke stanovení skutkové podstaty takového jednání, popř. stanovení nároku, který oprávněné osobě vznikl. Student bude schopen popsat důsledky nekalosoutěžního jednání jak po stránce veřejnoprávní, tak po stránce soukromoprávní.
|
Předpoklady
|
Absolvování tohoto předmětu není podmíněno absolvováním některého jiného předmětu.
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Známkou
Pro získání zápočtu je nezbytné získat nejméně 3 z celkem možných 6 bodů za zpracování úkolů. Odevzdání vlastního řešení úkolu se považuje za aktivní účast studenta/ky na výuce. Zadání úkolů i odevzdávání jejich řešení prostřednictvím technických prostředků komunikace na dálku vyhrazených k tomuto garantem (opora portálu EDIS (edis.upol.cz - opora SOUTĚŽNÍ PRÁVO (NSOUP 21/22<>20/21)). Za splnění úkolů navazujících na jednotlivé bloky výuky (malý úkol 1/2/3) je možné získat 1 bod za řešení každého malého úkolu, za splnění "Velkého úkolu" je možné získat 3 body. Podmínkou udělení zápočtu je získání nejméně 3 z celkem 6 bodů, které student může získat za řešení úkolů. Řešení úkolu odevzdat v nadcházejících termínech: Označení úkolu - Datum zadání úkolu - datum splnění úkolu - maximální počet získatelných bodů - poznámka Malý úkol 1 - 05.11.21 - 12.11.21 - 1 - odevzdání úkolu NENÍ POVOLENO Malý úkol 2 -19.11.21 - 26.11.21 - 1 - odevzdání úkolu NENÍ POVOLENO Malý úkol 3 -03.12.21 - 10.12.21 - 1 - odevzdání úkolu NENÍ POVOLENO Velký úkol - 17.12.21 - 04.01.22 - 3 - odevzdání úkolu po termínu JE POVOLENO Body přiznané za řešení přijatých úkolů se započítávají do celkového hodnocení předmětu (pro účely zkoušky). Zkouška je písemná - v prostředí EDIS. Otázky jsou teoretické a teoreticko-aplikační. Směřují k ověření znalostí získaných v předmětu Soutěžní právo. Student je povinen pracovat se studijní oporou k předmětu po jejím zpřístupnění v e-learningovém prostředí EDIS (edis.upol.cz).
|
Doporučená literatura
|
-
Bednář, J. - Buchta, J. - Petr, M. (2006). Zákon o ochraně hospodářské soutěže s komentářem a předpisy souvisícími. Linde, Praha.
-
Černý, M. - veškeré zdroje dostupné v rámci EDIS (projekt POMEZÍ).
-
Eliáš, K. - Bejček, J. - Hajn, P. - Ježek, J. (2007). Kurs obchodního práva. Obecná část. Soutěžní právo. 5. vydání. C. H. BECK, Praha.
-
Hruda, O.:. (2013). Vynucování právní úpravy nekalé soutěže.. Brno : Masarykova univerzita.
-
Ondrejová, D. (2014). Nekalá soutěž v novém Občanském zákoníku. Komentář. §2972 - 2990.. Praha : C.H.Beck.
-
Petr, M.:. (2008). Modernizace komunitárního soutěžního práva.. Praha : C.H.Beck.
-
Petr, M. (2013). Zakázané dohody a zněužívání dominantního postavení v ČR.. Praha : C.H.Beck.
-
Raus, D. - Neruda, R. (2006). Zákon o ochraně hospodářské soutěže: komentář a souvisící české a komunitární předpisy. 2 aktualizované vydání.. Linde, Praha.
-
Večerková, E. (2005). Nekalá soutěž. MU, Brno.
|