Vyučující
|
-
Kotásek Josef, doc. JUDr. Ph.D.
-
Černý Michal, JUDr. Ph.D.
-
Hamuľáková Klára, JUDr. Ph.D.
|
Obsah předmětu
|
Data blokové výuky v LS 2020/21: 26.02.21, 12.03.21, 26.03.21 (vždy 15:00-18:15). V akademickém roce 2020/21 je výuka realizována bezkontaktně, a to zpřístupňováním záznamů prezentací (a doplňkově také materiálů k tisku). Témata přednášek: 1. Úvod do práva cenných papírů (pojem, druhy, hlavní pojmy), prameny - historický vývoj, aktuální prameny, návrh úpravy v připravované kodifikaci), základní principy cenných papírů, emisní teorie. Jednotlivé typy cenných papírů a jejich zařazení do systematiky CP 2. Korporační cenné papíry. 3. Dluhopisy v českém a evropském právu, postavení vlastníků dluhopisů 4. Směnky - geneze, praktické otázky. Cizí a vlastní směnky - základní principy, primární a sekundární vyloučení kauzálních námitek, komparace s konceptem "negotiability" v anglo-americkém právu cenných papírů 5. Náležitosti směnky a její emise, emisní teorie směnečného práva; směnečný aval, blankosměnka 6. Převody směnky, postavení řádného majitele směnky, komparace s právní úpravou anglo-amerického okruhu. Výkon práv ze směnky a procesní aspekty.
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž)
|
Výstupy z učení
|
Cílem předmětu Právo cenných papírů je podat studentům orientaci v genezi právní úpravy cenných papírů, principů práva cenných papírů, jakož i s hospodářským významem efektů. Studenti se seznámí s tzv. emisními teoriemi a klasifikací jednotlivých cenných papírů. Součástí výkladu jsou komparativní přesahy (zejména srovnání s anglo-americkou koncepcí negotiability a doktrínou holder in due course), jakož i rozbory české i zahraniční judikatury (zejména v oblasti směnečného práva, které je v Evropě v podstatě unifikováno díky ženevskému "Jednotnému směnečnému zákonu"). Vzhledem k tomu, že akciím je zvláštní pozornost věnována v předmětu obchodní korporace, je zde kladem důraz na jeden typ cenných papírů, a to směnky. Z ostatních cenných papírů se tento předmět věnuje také zejména dluhopisům a okrajově také šekům a některým zbožovým cenným papírům.
Studenti absolvující tento předmět získají znalosti problematiky cenných papírů, a to jak na národní, tak na nadnárodní úrovni. Po absolvování předmětu se bude student schopen dokonale orientovat v problematice cenných papírů.
|
Předpoklady
|
Absolvování tohoto předmětu není podmíněno absolvováním některého jiného předmětu.
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Známkou
K získání zkoušky je nezbytné absolvování testu pro zkoušku, která obsahuje teoretické i teoreticko-aplikační otázky. Úspěšně absolvovanými testy student prokazuje znalosti práva cenných papírů. Zkouškový test je zpracován přes systém EDIS (http://edis.upol.cz).
|
Doporučená literatura
|
-
Kotásek, J. (2005). Bill of Exchange Law: multimediální učební text. 1. vydání.. Mu, Brno.
-
Kotásek, J. (2007). Námitky směnečných dlužníků. 1. vydání.. Tribun EU, Brno.
-
Kotásek, J. (2006). Směnečné právo - komentář k čl. I zákona směnečného a šekového.. Prospektum, Praha.
-
Kotásek, J. (2002). Úvod do směnečného práva. MU, Brno.
-
Kotásek, J.:. (2013). Zákon směnečný a šekový. Komentář.. Praha : Wolters Kluwer.
-
Kotásek, J.-Pokorná,J.-Raban, P. a kol. (2005). Kurs obchodního práva. Právo cenných papírů. In Kurs obchodního práva. Právo cenných papírů. 4. vydání. od s. 163-202, 728. C. H. Beck, Praha.
-
Lavický, P. a kol. (2014). Občanský zákoník I. Obecná část (§1 - 654). Komentář. 1.vydání.. Praha: C.H.Beck.
|