Vyučující
|
-
Podrazil Petr, JUDr. Ph.D.
-
Vítová Blanka, doc. JUDr. LL.M. Ph.D.
-
Telec Ivo, prof. JUDr. CSc.
-
Šínová Renáta, doc. JUDr. Ph.D.
-
Hamuľáková Klára, JUDr. Ph.D.
|
Obsah předmětu
|
- digitální technologie a specifika kontraktačního procesu, - ochranu spotřebitele při uzavírání smluv pomocí digitálních technologií, - základní a zvláštní skutkové podstaty odpovědnosti za škodu v návaznosti na digitální technologie.
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming)
|
Výstupy z učení
|
Předmět představuje sérii základních předmětů povinně volitelného modulu studijního programu zaměřeného na rozvoj a prohlubování znalostí studenta v oblasti soukromé právo a digitální technologie, který navazuje na obecný povinný předmět Private law Aspects of Digital Technologies. Odborný seminář je koncipován jako čtyřsemestrální předmět, v každém semestru je kladen důraz na vybrané instituty soukromého práva, v jejichž rámci budou studentům prezentovány aktuální otázky z jednotlivých oblastí soukromého práva (jde zejména o právo osobnostní, právo závazkové a deliktní, právo na ochranu spotřebitele, pracovní právo, autorské právo a civilní právo procesní), které mohou být ovlivněny rychlým vývojem a rozvojem digitálních technologií v návaznosti na stávající nebo připravovanou právní regulaci a judikaturu. Druhý semestr je zaměřen především na: - digitální technologie a specifika kontraktačního procesu, - ochranu spotřebitele při uzavírání smluv pomocí digitálních technologií, - základní a zvláštní skutkové podstaty odpovědnosti za škodu v návaznosti na digitální technologie. S ohledem na fakt, že se v případě studijního programu jedná o absolventy magisterského studijního programu, předpokládá se znalost celé problematiky soukromého práva a klade se důraz na všechny souvislosti řešeného problému, včetně souvislostí procesních. V rámci semináře dostanou studenti zadání složité soukromoprávní kauzy, kterou musí pomocí samostudia vyřešit podle požadavků seminarizujícího vyučujícího a následně své řešení na odborném semináři prezentovat nejen tomuto vyučujícímu, ale i ostatním studentům studijního programu tak, aby obstály v následné vědecké diskuzi, jež jejich řešení vyvolá. Při prezentaci řešení je kladen důraz na představení zvolených metodologických postupů, jakož i literatury a judikatury, kterou student při řešení použil. Podstatou předmětu je prohlubování teoretických znalostí studenta ve vybraných oblastech soukromého práva, jejichž právní úprava je ovlivněna vývojem digitálních technologií; cílem je rozvoj schopností studenta správně analyzovat právní kauzy, určit právní normy, které se na danou kauzu aplikují, a rovněž schopnost zvolené právní normy správně aplikovat. Své řešení právní kauzy musí být student schopen také vědecky prezentovat.
Prohloubení teoretických znalostí studenta ve vybraných oblastech soukromého práva, jejichž právní úprava je ovlivněna vývojem digitálních technologií. Rozvoj schopností studenta správně analyzovat právní kauzy, určit právní normy, které se na danou kauzu aplikují, a rovněž schopnost zvolené právní normy správně aplikovat. Své řešení právní kauzy by být student měl být schopen také vědecky prezentovat.
|
Předpoklady
|
Absolvování tohoto předmětu je podmíněno absolvováním předmětu Legal Theory of Information Technology 1 a 2 Information Technology for Law and Legal Science 1 a 2 Private Law and Digital Technologies 1
MEP/LLTT1 a zároveň MEP/LLTT2 a zároveň SPK/LPRT1 a zároveň MEP/LIT1 a zároveň MEP/LIT2
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Analýza výkonů studenta
Vyžaduje se aktivní účast studenta na seminářích, zpracování semestrálního projektu a jeho ústní obhajoba. Studenti prezenční formy se musí účastnit seminářů v rozsahu nejméně 80 %, studenti kombinované formy se musí účastnit seminářů v rozsahu 50 % a jedné individuální konzultace.
|
Doporučená literatura
|
-
ARNDT, J. (2021). Bitcoin-Eigentum zur Notwendigkeit rechtlicher Zuweisung außer-rechtlicher außer-subjektiver Vermögenspositionen durch subjektive Rechte.. Mohr Siebeck.
-
BUCHMANN, F., PANFILI, CH. (2022). Das Neue Schuldrecht - 2022. Teil 1, no. 2.. Kommunikation&Recht.
-
BUCHMANN, F., PANFILI, CH. (2022). Das Neue Schuldrecht - 2022. Teil 2, no. 3.. Kommunikation&Recht.
-
BUCHMANN, F., PANFILI, CH. (2022). Das Neue Schuldrecht - 2022. Teil 3, no. 4.. Kommunikation&Recht.
-
DIMATTEO, L., A., PONCIBO, C., CANNARSA, M. (2022). The Cambridge Handbook of Artificial Intelligence. University Press.
-
LODDER, A., R., MURRAY, A., D. (2022). EU Regulation of E-Commerce: A Commentary. (2nd ed).. Edward Elgar Publishing.
-
Meyer, O. Stopping the Unstoppable Termination and Unwinding of Smart Contracts. Journal of European Consumer and Market Law (EuCML), 2020, pp. 17 -24. Journal of European Consumer and Market Law (EuCML). 2020.
-
ROSTALSKI, F. (2022). Künstliche Intelligenz. Mohr Siebeck.
-
Vítová, B. (2020). Limits of fairness and transparency in Internet of Things (IoT) contracts concluded with consumers. In Revue européenne de droit de la consommation (R.E.D.C.). Larcier, 2020, pp. 523-541.. Larcier.
|