Předmět: Kvalita zdravotní péče

« Zpět
Název předmětu Kvalita zdravotní péče
Kód předmětu PVL/ZDB22
Organizační forma výuky Přednáška + Seminář
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia 2
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Dostupnost předmětu Předmět je nabízen přijíždějícím studentům
Vyučující
  • Pastucha Dalibor, doc. MUDr. Ph.D., MBA
  • Cahlíková Jiřina, Mgr. MBA
  • Svatoňová Eva, Mgr.
Obsah předmětu
1. Definice kvality ve zdravotnictví, management a řízení kvality péče v kontextu mezinárodních organizací (OECD, WHO) a národní strategie Zdraví 2020. 2. Standardy zdravotní péče, jejich účel, metodika tvorby standardů, měření dodržování stanovených norem, audity. 3. Standardy zaměřené na pacienty z hlediska dostupnosti, kontinuity péče, diagnostické a terapeutické péče, práv pacientů a jejich blízkých. 4. Standardy zaměřené na řízení nemocnice z hlediska kvality a bezpečnosti péče, prevence nákaz, personálního managementu. 5. Akreditace zdravotnických zařízení, modely řízení kvality- normy (ISO, EFQM, JCIA, SAK ČR). 6. Kontinuální zvyšování kvality - definice, podmínky, strategie, nástroje a techniky, role manažera, motivace personálu. 7. Kvalifikace a vzdělávání personálu, firemní kultura, mise, vize, cíle, motivační programy. 8. Metody hodnocení kvality. 9. Kvalita zdravotní péče v České republice (OECD studie, 2014). 10. Kvalita a bezpečnost zdravotní péče ve FN Olomouc.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming)
Výstupy z učení
Kvalita zdravotní péče a její bezpečnost patří k hlavním prioritám poskytování zdravotní péče v České republice. Vyžaduje tvorbu standardů a norem a následně jejich dodržování i kontrolu jejich kvality.
Cílem předmětu je seznámit studenty s hodnocením kvality a bezpečnosti při poskytování zdravotní péče v České republice v kontextu mezinárodních doporučení a zkušeností, se systémem řízení kvality podle platných norem, s postavením a úkoly Spojené akreditační komise.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Rozhovor

Aktivní účast ve výuce. Je tolerována absence jeden den povinné výuky bez nutnosti omluvy a náhrady. Pokud student bude nepřítomen nad rámec jednoho dne ze zdravotních či jiných závažných důvodů, pak ji musí nahradit za předpokladu řádné omluvy. Náhrada absence nad rámec jednoho dne bude probíhat formou samostudia a konzultace s přezkoušením. Omluvy zasílejte Jarmile Bečvářové, sekretářce pracoviště, e-mail: jarmila.becvarov@upolcz
Doporučená literatura
  • (2006). uality of care: a process for making strategic choices in health systems. Geneva: WHO.
  • (2011). Zákon č. 372/2011 Sb. o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování..
  • Gladkij, I. a kol. (2003). Management ve zdravotnictví: ekonomika zdravotnictví, řízení lidských zdrojů ve zdravotnictví, kvalita zdravotní péče a její vyhodnocování. Brno: Computer Press.
  • LEGIDO-QUIGLEY, Helena, Martin McKEE, Ellen NOLTE, Irene A GLINOS. (2008). Assuring the quality of health care in the European Union: A case for action. World Health Organization on behalf of the European Observatory on Health Systems and Policies.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Lékařská fakulta Studijní plán (Verze): Veřejné zdravotnictví (2019) Kategorie: Zdravotnictví 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Letní