Předmět: Etika

« Zpět
Název předmětu Etika
Kód předmětu PVL/ZDB12
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení + Seminář
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Dostupnost předmětu Předmět je nabízen přijíždějícím studentům
Vyučující
  • Hošťálková Marta, ThLic. PhDr. Th.D., Ph.D.
  • Hlávka Petr, Mgr.
  • Rašťák Robert, PhDr.
  • Ivanová Kateřina, doc. PhDr. Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
1. Filozofická východiska etiky veřejného zdravotnictví (Sokrates, Platon, Aristoteles a Hippokrates); 2. Zásadní historické kořeny současné etiky euro - americké kultury - judaismus a křesťanství; 3. Mravní principy v islámu, buddhismu, taoismu, hinduismu; 4. Mravní předporozumění a lidská přirozenost, základní etické podmínky; 5. Etické dilema a etický problém; 6. Etické principy zásadního rozhodnutí; 7. Etické principy procesní; 8. Aplikovaná etika a profesní etika - etika ve veřejném zdravotnictví; 9. Etické kodexy ve zdravotnictví; 10. Principy distributivní spravedlnosti jako základ systémů péče o zdraví; 11. Etické teorie: deontologie a konsekvencionalismus; 12. Principy solidarity intragenerační, intergenerační v řízení zdravotnictví; 13. Obecné blaho, subsidiarita a participace v organizaci zdravotnické péče; 14. Etika zdravotnického manažera; 15. Etika populačního výzkumu, etická komise MZ ČR; 16. Zásadní etická dilemata v řízení zdravotnictví; 17. Zásadní etická dilemata ve veřejném zdravotnictví; 18. Aktuální etické problémy zdravotní politiky v ČR.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou), Metody písemných akcí (např. u souborných zkoušek, klauzur), Aktivizující (simulace, hry, dramatizace)
Výstupy z učení
Předmět Etika ve veřejném zdravotnictví vychází z obecného filozofického základu etiky, ukotvuje ji v systému vědních disciplín jako součást filozofie praktické. Upozorňuje na význam svobody jednotlivce před etickými rozhodnutími, na nutnost dodržování etických konvencí a povinností v konkrétní společnosti, či povoláních a na podmínky, které činí člověka mravně zodpovědným. Upřesňuje historické mravní kořeny euro - americké civilizace (judaismus, antika, křesťanství) a srovnává je s jinými (islám, buddhismus, taoismus), představuje vývoj etického myšlení od Chamurappiho zákoníku až k postmoderním filozofickým směrům. Zdůrazňuje propojenost s etikou lékařskou a přímou souvislost s etikou zdravotnickou. Ukotvuje význam etických principů zásadního rozhodnutí a na ně navazujících principů procesních. Vysvětluje tvorbu etických norem (kodexů) a jejich rozdíl od norem právních. Objasňuje podrobně princip spravedlnosti, zejména spravedlnosti distributivní, a to zvlášť pro instituce a zvlášť pro jednotlivce a vysvětluje rozdíl ve spravedlnosti egalitarianistické, libertarianistické, utilitaristické a kumunitarianistické. Prezentuje její vliv na typ solidarity ve vztahu k systému zdravotnické péče a zdravotní politice, popisuje princip subsidiarity. Probírá etiku manažerských rozhodnutí v péči o zdraví, etiku řízení a organizace péče o zdraví, etiku populačního výzkumu a význam etických komisí v ČR, seznamuje s nejdůležitějšími etickými kodexy ve zdravotnictví. Ukazuje na etických dilematech veřejného zdravotnictví (očkování, epidemická a pandemická opatření, alokace vzácných zdrojů, investice do zdravotnictví, řízení zdravotnictví) možnosti dopadů pro společnost.
Cílem předmětu Etika je vysvětlit a procvičit se studenty význam morálních hodnot v systému péče o zdraví. Přesvědčit studenty o nutnosti pochopit dopady neetických profesních rozhodnutí na úrovních jednotlivce v konečném důsledku na celou společnost. Ukázat studentům základní principy, které pomáhají ke správným morálním rozhodnutím v každé životní situaci. Vyzdvihnout význam společností vybrané spravedlnosti pro zdravotní politiku a veřejné zdraví, popsat rozdíly mezi spravedlností ve zdravotnictví v USA a v Evropě a Kanadě. Obeznámit je a procvičit s nimi postupy etického rozhodování v řízení zdravotnictví, včetně podpůrných možností nebo naopak bariér správného rozhodování. Informovat studenty o etických teoriích a důsledcích jejich praktické aplikace při organizaci a řízení zdravotnictví, včetně jejich aplikace do programů ve veřejném zdravotnictví. Jako poslední téma bude se studenty probírán střet zájmů ve veřejném zdravotnictví, jeho příčiny a důsledky.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Esej, Rozbor produktů pracovní činnosti studenta (technické práce), Rozhovor

Analýza případové studie vybraného etického dilematu ve vztahu k etickým principům, esej na etická témata uvedená v obsahu disciplíny, kvalitativní výzkum etických dilemat u specifických sociálních skupin.
Doporučená literatura
  • Výukové prezentace zveřejněné v prostředí Moodle..
  • BEAUCHAMP, T., L. a CHILDRESS, J.F. Principles of Biomedical Ethics. Oxfor University Press.
  • DOLEŽAL, A. (2017). Eutanázie a rozhodnutí na konci života. Právní aspekty. Praha: Academia.
  • Ivanová, K. (2006). Základy etiky a organizační kultury v managementu zdravotnictví. Brno: Národní centrum ošetřovatelství a nelékařských zdravotnických oborů.
  • Matějek, J. (2021). Etické poradenství : jak řešit etické problémy každodenní medicíny. Praha: Triton.
  • Munzarová, M. (2005). Zdravotnická etika od A do Z. Praha: Grada Publishing.
  • PTÁČEK, R., BARTŮNĚK, P. eds. Naděje v medicíně. Praha: Grada Publishing.
  • Ptáček, R., Bartůněk, P. (2014). Etické problémy medicíny na prahu 21. století. Praha: Grada.
  • SNYDER, J. E., GAUTHIER, C., C. (2008). Evidence-Based Medical Ethics: Cases for Practice-Based Learning. Charlotte: Humana Press.
  • STEINLAUF, B. (2022). Právo a péče v závěru života. Rozhodování na pomezí intenzivní medicíny a paliativní péče. Praha: Wolters Kluwer ČR.
  • WHITEHEAD, M. (1992). The Concepts and Principles of Equity and Health. In: International Journal of Health Services.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Lékařská fakulta Studijní plán (Verze): Veřejné zdravotnictví (2019) Kategorie: Zdravotnictví 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Letní