Předmět: Civilizační choroby - medicínské a ekonomické aspekty

« Zpět
Název předmětu Civilizační choroby - medicínské a ekonomické aspekty
Kód předmětu PVL/ZD018
Organizační forma výuky Cvičení + Seminář
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia 1
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Angličtina
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Dostupnost předmětu Předmět je nabízen přijíždějícím studentům
Vyučující
  • Horáková Dagmar, prof. MUDr. Ph.D.
  • Menšík Michal, Ing. Ph.D.
  • Štěpánek Ladislav, MUDr. Ph.D.
Obsah předmětu
Předmět je rozdělen do 4 bloků. 1. blok je zaměřen na úvod do problematiky civilizačních chorob, jejich definice, nejčastější příklady, historický vývoj a přeliv morbidity a mortality od infekčních do neinfekčních chorob, aktuální situace v ČR, vybraných EU a non-EU zemích (Německo, Slovensko, Francie, Itálie, Velká Británie, Polsko, Španělsko, Švédsko, Norsko, Finsko, USA, Čína, Rusko, Nigérie, Brazílie, Izrael, Indie, Pákistán). 2. Statika a dynamika civilizačních chorob (epidemiologický pohled), life expectancy vývoj a situace (opět přes vybrané země). 3. Úvod do měření a sledování ekonomické síly zemí, měření a sledování blahobytu, základní ekonomické indikátory. Výhody a omezení jednotlivých měřítek, provázanost měření na zdravotní stav populace. 4. Možný vývoj v oblasti civilizačních chorob, celkové morbidity a mortality, potenciální zdravotní hrozby pro lidstvo, návrh vhodných opatření a možností jejich prosazení.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou), Projekce (statická, dynamická), Aktivizující práce ve skupinách
Výstupy z učení
Civilizační choroby představují zajímavý paradox - jsou také nazývány "nemoci z blahobytu" - lidstvo si svým vědecko-technickým, hospodářským, medicínským a jiným rozvojem problém civilizačních chorob vytvořilo samo. Cílem předmětu je vysvětlit epidemiologický vývoj a stav významných civilizačních chorob, jejich historický kontext a provázat tyto skutečnosti s ekonomickým pohledem na blahobyt. Student bude seznámen s východicky vedoucími k současnému dominantnímu postavení civilizačních nemocí v morbiditě a mortalitě, bude schopen vysvětlit důvody této dominance a diskutovat možnosti dalšího vývoje.
Studenti získají schopnost uvažovat o civilizačních chorobách nejen v epidemiologickém a klinickém kontextu, ale také v jejich dopadech na veřejné zdravotnictví, zdravotní stav populace a ekonomické implikace na mikro i makro úrovni.
Předpoklady
Znalost základních pojmů z oblasti epidemiologické metody, základní znalost epidemiologie neinfekční nemocí.

Hodnoticí metody a kritéria
Seminární práce

Aktivní účast na výuce, zpracování závěrečné práce.
Doporučená literatura
  • Folland, S., Goodman, A.C., Stano, M. (2017). The Economics of Health and Health Care. London: Routledge.
  • Thakur, J.S. (2015). Public Health Approaches to Non-Communicable Diseases. Wolters kluwer india Pvt Ltd.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Lékařská fakulta Studijní plán (Verze): Veřejné zdravotnictví (2019) Kategorie: Zdravotnictví 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Zimní