Vyučující
|
-
Koutná Veronika, Mgr.
-
Štěpánek Ladislav, MUDr. Ph.D.
-
Škurková Andrea, MUDr.
-
Hanáková Barbora, Mgr.
-
Janoutová Jana, doc. MUDr. Ph.D.
-
Horáková Dagmar, prof. MUDr. Ph.D.
-
Vlčková Jana, MUDr. Ph.D.
-
Rašťák Robert, PhDr.
-
Trajerová Renata, Mgr.
-
Menšík Michal, Ing. Ph.D.
-
Kohoutová Jarmila, MUDr.
|
Obsah předmětu
|
Obsahem předmětu je oblast primární prevence a možnosti potlačování příčin onemocnění. Epidemiologie infekčních nemocí zahrnuje výuku epidemiologie nemocničních nákaz, epidemiologie respiračních nákaz virových a bakteriálních, očkování, aktuální epidemiologickou situaci ve výskytu infekčních nemocí, epidemiologii virových hepatitid, zoonóz přenosných na člověka, mizejících nákaz, AIDS, nově vznikajících nemocí, tetanu, akutních průjmových onemocnění a cestovní medicíny. V oblasti neinfekční epidemiologie je výuka zaměřena na epidemiologii nádorových, kardiovaskulárních a metabolických onemocnění, na epidemiologii nutriční, drogové závislosti a také na závažné faktory životního a pracovního prostředí. V části předmětu je objasňován význam veřejného zdravotnictví v organizaci a řízení péče o zdraví (systém zdravotní péče v ČR, organizační struktura poskytovatelů zdravotní péče, systémy zdravotního a sociálního pojištění, úhradová vyhláška, kontrolní činnost, zdravotní politika). Závěrečná diskuse s důrazem na využití získaných informací v klinické praxi. Zápočtový test.
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Přednášení, Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou), Demonstrace
|
Výstupy z učení
|
Předmět se skládá ze dvou částí, které tvoří nedílnou součást SRZ - Epidemiologie, organizace a financování zdravotnictví, tvořících základ veřejného zdravotnictví.Student se seznámí s epidemiologickými charakteristikami významných infekčních a neinfekčních nemocí. Detailně bude probrán proces šíření nákazy v populaci/epidemický proces a jeho zákonitosti. Student se naučí konstruovat epidemickou křivku, vyhodnocovat epidemiologický trend ve výskytu nemocí, orientovat se v databázích a hlášení ISIN. Budou prezentovány modelové situace epidemických výskytů a algoritmy jejich řešení. Cílem předmětu je poznat realizaci epidemiologického šetření v případě epidemických výskytů v populaci a navržení protiepidemických/preventivních opatření. Ve druhé části předmětu je cílem vysvětlit studentům význam veřejného zdravotnictví, jehož součástí je zdravotní politika a principy a strategie řízení zdravotnictví a zdravotní péče v ČR. Studenti se seznámí se systémy zdravotní péče s důrazem na systém zdravotní péče v ČR, poskytování zdravotní péče, typy zdravotnických zařízení, managementem ve zdravotnictví, ekonomikou a financováním zdravotnictví, úhradami zdravotní péče, získají přehled o zdravotním a sociálním pojištění v ČR, základní zdravotnické legislativě.
Po skončení výuky by student měl být schopen uvědomit si význam populačního přístupu ke studiu nemocí a poruch zdraví v populaci, rozumět významu očkování, navrhovat protiepidemická/preventivní opatření pro populaci; umět aplikovat možnosti prevence infekčních a neinfekčních nemocí. Student bude schopen pochopit principy tvorby zdravotní politiky, dovede se orientovat ve financování zdravotnických systémů a v řízení státních i nestátních zdravotnických zařízení. Dokáže řešit základní problémy v posuzování zdravotního stavu a dovede se orientovat v problémech, které mohou nastat u vybraných skupin obyvatelstva. Student získá přehled o aktuální legislativě pro poskytování zdravotní péče v ČR.
|
Předpoklady
|
Znalost základních pojmů z oblasti epidemiologické metody. Základní znalosti z mikrobiologie, imunologie a vnitřního lékařství. Znalost zdravotnických systémů.
IN1/VC012 a zároveň IN0/VCB12 a zároveň PAT/VCB11 a zároveň PFY/VCB12 a zároveň CJA/VCB21 a zároveň KIM/VCB12 a zároveň IN2/VCB22 a zároveň FAR/VCB11 a zároveň PSY/VCB13
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Analýza výkonů studenta, Didaktický test
Absolvování všech seminářů při aktivní účasti všech studentů. Úspěšné splnění podmínek zápočtového testu.
|
Doporučená literatura
|
-
Barták, M. (2010). Ekonomika zdraví. Sociální, ekonomické a právní aspekty péče o zdraví.. Praha: Wolters Kluwer ČR.
-
Beneš, J. (2010). Infekční lékařství. Galén, Praha.
-
Bílková, V., Jukl, M. (2009). Mezinárodní humanitární právo: odpovědi na vaše otázky. Praha: Český červený kříž.
-
Čeledová, L., Holčík, J. a kol. (2018). Nové kapitoly ze sociálního lékařství a veřejného zdravotnictví. Praha: Karolinum.
-
Holčík, J. (2010). Systém péče o zdraví a zdravotní gramotnost: k teoretickým základům cesty ke zdraví. Brno: Masarykova univerzita.
-
Ivanová, K. a kol. (2018). Sociální lékařství. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci.
-
Ivanová, K., Juríčková L., Gladkij, I. (2012). Medicína a společnost. Olomouc: VUP.
-
Kollárová, H. a kol. (2017). Vybrané kapitoly z epidemiologie. Olomouc: Univerzita Palackého.
-
Kollárová,H., Horáková,D., Azeem, K. (2016). Základy epidemiologické metodologie. Olomouc: LF UP.
-
Matoušková, I., Horáková, D., Vlčková, J.. Holý, O. (2019). Vybrané kapitoly z epidemiologie 2. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci.
-
Rusnák, M., Rusnáková, V., Příkazský V., Kotrbová, K. (2018). Propedeutika epidemiológie. Trnava, Typi Universitatis Tyrnaviensis.
|