Vyučující
|
|
Obsah předmětu
|
Zhodnocení individuálního stavu a potřeb klientky/pacientky při klinických stavech a onemocněních, která souvisejí s riziky, nepravidelnostmi a patologiemi v těhotenství a při porodu a narušují kvalitu prožívání tohoto období života ženy. Diagnostické posouzení stavu potřeb klientek/pacientek, plán a vyhodnocení poskytnuté péče porodní asistentkou. Edukace klientky/pacientky a její rodiny. Péče porodní asistentky při konzervativní a operativní léčbě v porodnictví. obsah předmětu/ okruhy ke zkoušení 1. Rizika nepravidelnosti, patologie v těhotenství, screening VVV, invazivní a neinvazivní metody prenatální diagnostiky, péče PA 2. Prenatální poradna, rozdělení těhotných, pravidelná, nepravidelná vyšetření, péče PA 3. Nepravidelnosti v trvání těhotenství, preindukce, indukce, péče PA 4. Nepravidelnosti plodového vejce, placenty, pupečníku, péče PA 5. Preeklampsie, eklampsie, HELLP syndrom, péče PA 6. Porod KP, porodnické operace VEX, forceps, SC, péče PA 7. Nepravidelnosti porodu: polohy plodu, porodní cesty, mechanismus porodu, péče PA 8. Odumření plodu, porod mrtvého plodu, péče PA 9. Komplikace časného šestinedělí, manuelní lýze placenty, život ohrožující krvácení, DIC, embolie plodovou vodou, porodní poranění, péče PA 10. Závislosti v těhotenství, drogy, tabakismus, alkohol, péče PA
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou), Metody písemných akcí (např. u souborných zkoušek, klauzur), Pozorování, Demonstrace, Projekce (statická, dynamická), Nácvik pohybových a pracovních dovedností, Pracovní činnosti (dílny)
- Domácí příprava na výuku
- 40 hodin za semestr
- Účast na výuce
- 15 hodin za semestr
|
Výstupy z učení
|
Předmět rozšiřuje získané poznatky o příčiny vzniku a následných omezeních v životě ženy při nepravidelném, rizikovém a patologickém těhotenství a porodu. Studenti se naučí diagnostikovat a uspokojovat individuální potřeby ženy dle zásad ošetřovatelského procesu v porodní asistenci a nejnovějších poznatků porodní asistence.
Student bude znát: příčiny a příznaky nepravidelností a patologií v době těhotenství; diferenciální diagnostiku potíží u rizikového těhotenství; zásady edukace žen s rizikovým těhotenstvím.
|
Předpoklady
|
nespecifikováno
POA/PRK10 a zároveň POA/PRK06 a zároveň OPD/PRK02
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Známkou, Ústní zkouška, Analýza výkonů studenta, Rozbor jazykového projevu studenta, Rozbor produktů pracovní činnosti studenta (technické práce), Didaktický test, Rozhovor, Systematické pozorování studenta, Seminární práce
Aktivní účast na výuce 100 %. V případě omluvené absence- náhrada seminární práce, v případě neúčasti na výuce více jak 2/3 hodinové dotace předmětu- nutné předmět absolvovat v následujícím akademickém roce. Práce s doporučenou literaturou, seminární práce, průběžné testování, písemný zápočtový test
|
Doporučená literatura
|
-
BINDER, T., VAVŘINKOVÁ, B. (2016). Porodnictví: pro porodní asistentky. Ústí nad Labem.
-
Binder Tomáš. (2015). Porodnická propedeutika: studijní texty pro obor Porodní asistentka. Ústí nad Labem.
-
Čepický, P. (2018). Kapitoly z diferenciální diagnostiky v gynekologii a porodnictví. Praha: Grada.
-
Hájek, Z., Čech,E., Maršál, K., a kol. (2014). Porodnictví - 3. zcela přepracované a doplněné vydání. Praha: Grada.
-
Hájek, Z. (2004). Rizikové a patologické těhotenství. Praha: Grada Publishing.
-
Hruban, L.; Janků, P.; Ventruba, P.; Procházka, M. (2015). Vaginální vedení porodu koncem pánevním. Praha: Maxdorf.
-
Křepelka, Záhumenský, Procházka. (2016). Dystokie ramének: Porodnictví krok za krokem. Praha: Maxdorf.
-
Marešová, P. (2014). Moderní postupy v gynekologii a porodnictví. Praha: Mladá fronta.
-
Pařízek, A. (2012). Kritické stavy v porodnictví. Praha: Galén.
-
Piťha, J. (2017). Akutní stavy na interním oddělení. Praha.
-
Procházka, M., Pilka, R., a kol. (2016). Porodnictví pro studenty všeobecného lékařství a porodní asistence. Olomouc.
-
Ratislavová, K. (2008). Aplikovaná psychologie porodnictví: [psychologie těhotenství, porodu a šestinedělí: psychosomatická medicína: učební texty pro porodní asistentky. Praha: Reklamní atelier Area.
-
Roztočil, A., a kol. (2008). Moderní porodnictví. Praha: Grada.
-
Slezáková, L., a kol. (2011). Ošetřovatelství v gynekolgii a porodnictví. Praha: Grada.
-
Slezáková, L. (2008). Ošetřovatelská péče v gynekologii a porodnictví. Praha : Grada.
-
Sobotková, D., Šulová, L., Takács, L. a kol. (2015). Psychologie v perinatální péči: Praktické otázky a náročné situace. Praha: Grada..
-
Vlk, R. Preeklampsie.
|