Vyučující
|
-
Pechová Olga, PhDr. Ph.D.
|
Obsah předmětu
|
Úvod do teorie náboženství (základní pojmy a metody religionistiky) Náboženství a psychoanalýza Náboženství a mytologie z pohledu C. G. Junga a jeho žáků Transpersonální psychologie (Stanislav Grof a další) Druhy náboženské zkušenosti a jejich sociální kontext (náboženská praxe, náboženské zkušenosti, stavy rozšířeného vědomí) Spiritualita, religiozita a jejich výzkum. Náboženské přesvědčení a zdraví. Nová náboženská hnutí a antikultovní hnutí. Destruktivní aspekty náboženství. Etické aspekty vztahu psychologie a náboženství
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Přednášení, Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming)
- Účast na výuce
- 25 hodin za semestr
- Semestrální práce
- 25 hodin za semestr
- Příprava na zkoušku
- 25 hodin za semestr
|
Výstupy z učení
|
Seznámit posluchače se základními teoriemi a praktickými problémy psychologie náboženství.
Orientovat se v psychologických aspektech náboženství včetně otázek spojených s klinickou a poradenskou praxí.
|
Předpoklady
|
Předpokladem je především zájem o problematiku a ochota o ní kriticky uvažovat. Základní znalosti z religionistiky jsou výhodu, avšak nikoliv podmínkou.
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Známkou, Ústní zkouška, Seminární práce
Zápočet: Podmínkou pro udělení zápočtu je odevzdání seminární práce o rozsahu nejméně tří normostran (jedna normostrana = 1800 znaků). Práce může být pojata jako úvaha o některém z témat probíraných v tomto kurzu (musí ale vycházet z odborné literatury), nebo jako recenze některé publikace s touto tématikou (je vhodné konzultovat téma předem a zvážit využití i nějaké sekundární literatury). Správné citování použitých pramenů je nezbytné! Otázky ke zkoušce: 1. Vědy zabývající se náboženstvím (filosofie, teologie, religionistika, sociologie náboženství, psychologie náboženství). 2. Základní pojmy ve vědách o náboženství (religiozita, spiritualita, kvazináboženské jevy, dělení náboženství a náboženských organizací etc.). 3. Náboženství a psychoanalýza (Freud a jeho následovníci: oidipovský komplex, Totem a tabu, Budoucnost jedné iluze, Muž Mojžíš a monoteistické náboženství; Eugen Drewerman, Hans Küng). 4. Fromm a náboženství (Náboženství a psychoanalýza, Budete jako Bohové, pozdní práce). 5. Náboženství a mytologie z pohledu C. G. Junga a jeho žáků. 6. Transpersonální psychologie (předchůdci, Timothy Leary, Stanislav Grof, BPM, COEX, psychospirituální krize, nové paradigma). 7. Druhy náboženské zkušenosti (James, Říčan, transpersonální psychologie). 8. Náboženská konverze (Hall, Starbuck, motivace, tempo, hloubka, novost atd.). 9. Druhy náboženské praxe (individuální, skupinová, budu chtít slyšet konkrétní příklady). 10. Gordon Allport a metody měření náboženské orientace (včetně Quest). 11. Další výzkumné metody (Hood, Pargament, Elkins, Piedmont, ESI, Říčan). 12. Vztah náboženství a osobnosti (Eysenck, Big Five, vývojové koncepce, hodnoty). 13. Tři základní oblasti vztahu náboženství a zdraví (životní styl, kognitivní komponenta, sociální opora). 14. Faktory ovlivňující vztah duševního zdraví a náboženství: náboženský coping, Locus of control, postavení ve společnosti (menšina, majorita) etc. 15. Exorcismus a stavy posedlosti 16. Antikultovní hnutí: teorie brainwashingu, deprogramování, výstupové poradenství 17. Protináboženská a proticírkevní hnutí (ateismus, agnosticismus, 19. století, Volná myšlenka, 20. století, Dawkins). 18. Nábožensky motivované sebevraždy (Chrám lidu, Nebeská brána, Chrám Slunce, Hnutí za obnovu Desatera Božích přikázání). 19. Nábožensky motivované násilí (nábožensky motivované války a atentáty). 20. Etické aspekty vztahu psychologie a náboženství (rozdíly a podobnosti mezi psychologií a náboženstvím, etická dilemata).
|
Doporučená literatura
|
-
BARRETT, D. V. Sekty, kulty, alternativní náboženství.
-
ELIADE, M. Dějiny náboženského myšlení 1-4.
-
FREUD, S. Nespokojenost v kultuře.
-
FREUD, S. Totem a tabu.
-
FROMM, E. Psychoanalýza a náboženství.
-
FROMM, E. Budete jako bohové.
-
GROF, S. Kosmická hra.
-
GROF, S. Za hranice mozku.
-
HELLER, J., MRÁZEK, M. Nástin religionistiky.
-
HOELLER, S. A. Carl Gustav Jung a ztracená evangelia.
-
HOLMS, N. Úvod do psychologie náboženství.
-
HOOD, R.; HILL, P.; SPILKA, B. The psychology of religion: an empirical approach. .
-
HORYNA, B. Úvod do religionistiky.
-
JAMES, W. Druhy náboženské zkušenosti.
-
JUNG, C. G. (2004). Výbor z díla, svazek IV.. Brno.
-
KERENYI, K., JUNG, C. G. Věda o mytologii.
-
KOENIG, H. G. Medicine, religion, and health.
-
LUŽNÝ, D. Nová náboženská hnutí.
-
MOORE, R. L. (Ed.). C. G. Jung a křesťanská spiritualita.
-
NEŠPOR, Z., LUŽNÝ, D. Sociologie náboženství.
-
NEŠPOR, Z., VÁCLAVÍK, D. a kol. Příručka sociologie náboženství.
-
PECHOVÁ, O. (2011). Psychologie náboženství. Olomouc.
-
ŘÍČAN, P. Psychologie náboženství a spirituality.
-
VOJŤÍŠEK, Z. Nová náboženská hnutí a kolektivní násilí.
|