Vyučující
|
-
Pechová Olga, PhDr. Ph.D.
|
Obsah předmětu
|
Úvod do teorie náboženství (základní pojmy a metody religionistiky) Náboženství a psychoanalýza Náboženství a mytologie z pohledu C. G. Junga a jeho žáků Transpersonální psychologie (Stanislav Grof a další) Druhy náboženské zkušenosti a jejich sociální kontext (náboženská praxe, náboženské zkušenosti, stavy rozšířeného vědomí) Spiritualita, religiozita a jejich výzkum. Náboženské přesvědčení a zdraví. Nová náboženská hnutí a antikultovní hnutí. Destruktivní aspekty náboženství. Etické aspekty vztahu psychologie a náboženství
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Přednášení, Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming)
- Účast na výuce
- 4 hodiny za semestr
- Semestrální práce
- 21 hodin za semestr
- Příprava na zkoušku
- 50 hodin za semestr
|
Výstupy z učení
|
Seznámit posluchače s teoriemi a praktickými problémy psychologie náboženství.
Orientovat se v psychologických aspektech náboženství včetně otázek spojených s klinickou a poradenskou praxí.
|
Předpoklady
|
Předpokladem je především zájem o problematiku a ochota o ní kriticky uvažovat. Základní znalosti z religionistiky jsou výhodu, avšak nikoliv podmínkou.
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Známkou, Ústní zkouška, Seminární práce
Zápočet: Podmínkou pro udělení zápočtu je odevzdání seminární práce o rozsahu nejméně tří normostran (jedna normostrana = 1800 znaků). Práce může být pojata jako úvaha o některém z témat probíraných v tomto kurzu (musí ale vycházet z odborné literatury), nebo jako recenze některé publikace s touto tématikou (je vhodné konzultovat téma předem). Správné citování použitých pramenů je nezbytné! Otázky ke zkoušce: 1. Vědy zabývající se náboženstvím (filosofie, teologie, religionistika, sociologie náboženství, psychologie náboženství). 2. Základní pojmy ve vědách o náboženství (religiozita, spiritualita, kvazináboženské jevy, dělení náboženství a náboženských organizací etc.). 3. Náboženství a psychoanalýza (Freud a jeho následovníci: oidipovský komplex, Totem a tabu, Budoucnost jedné iluze, Muž Mojžíš a monoteistické náboženství; Eugen Drewerman, Hans Küng). 4. Fromm a náboženství (Náboženství a psychoanalýza, Budete jako Bohové, pozdní práce). 5. Náboženství a mytologie z pohledu C. G. Junga a jeho žáků. 6. Transpersonální psychologie (předchůdci, Timothy Leary, Stanislav Grof, BPM, COEX, psychospirituální krize, nové paradigma). 7. William James a druhy náboženské zkušenosti. 8. Náboženská konverze (Hall, Starbuck, motivace, tempo, hloubka, novost atd.). 9. Druhy náboženské praxe (individuální, skupinová, budu chtít slyšet konkrétní příklady). 10. Gordon Allport a metody měření náboženské orientace (včetně Quest). 11. Další výzkumné metody (Hood, Pargament, Elkins, Piedmont, ESI, Říčan). 12. Vztah náboženství a osobnosti (Eysenck, Big Five, vývojové koncepce, hodnoty). 13. Copingové strategie a spirituální léčení 14. Životní styl a sociální opora 15. Exorcismus a stavy posedlosti 16. Antikultovní hnutí: teorie brainwashingu, deprogramování, výstupové poradenství 17. Protináboženská a proticírkevní hnutí (ateismus, agnosticismus, 19. století, Volná myšlenka, 20. století, Dawkins). 18. Etické aspekty vztahu psychologie a náboženství (rozdíly a podobnosti mezi psychologií a náboženstvím, etická dilemata).
|
Doporučená literatura
|
-
BARRETT, D. V. Sekty, kulty, alternativní náboženství.
-
ELIADE, M. Dějiny náboženského myšlení 1-4.
-
FREUD, S. Nespokojenost v kultuře.
-
FREUD, S. Totem a tabu.
-
FROMM, E. Psychoanalýza a náboženství.
-
FROMM, E. Budete jako bohové.
-
GROF, S. Kosmická hra.
-
GROF, S. Za hranice mozku.
-
HELLER, J., MRÁZEK, M. Nástin religionistiky.
-
HOELLER, S. A. Carl Gustav Jung a ztracená evangelia.
-
HOLMS, N. Úvod do psychologie náboženství.
-
HORYNA, B. Úvod do religionistiky.
-
JAMES, W. Druhy náboženské zkušenosti.
-
JUNG, C. G. (2004). Výbor z díla, svazek IV.. Brno.
-
KERENYI, K., JUNG, C. G. Věda o mytologii.
-
KOENIG, H. G. Medicine, religion, and health.
-
LUŽNÝ, D. Nová náboženská hnutí.
-
MOORE, R. L. (Ed.). C. G. Jung a křesťanská spiritualita.
-
NEŠPOR, Z., LUŽNÝ, D. Sociologie náboženství.
-
NEŠPOR, Z., VÁCLAVÍK, D. a kol. Příručka sociologie náboženství.
-
ŘÍČAN, P. Psychologie náboženství a spirituality.
-
VOJŤÍŠEK, Z. Nová náboženská hnutí a kolektivní násilí.
|