Předmět: Experimentální metoda 2

« Zpět
Název předmětu Experimentální metoda 2
Kód předmětu PCH/BEM2
Organizační forma výuky Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Charvát Miroslav, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
Náplní předmětu EM2B jsou zejména prezentace vlastních experimentů studentů. V případě volného času jsou probírány konkrétní technické problémy při realizaci experimentů a kvaziexperimentů.

Studijní aktivity a metody výuky
Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Projekce (statická, dynamická), Laborování, Aktivizující (simulace, hry, dramatizace)
  • Domácí příprava na výuku - 15 hodin za semestr
  • Účast na výuce - 20 hodin za semestr
  • Semestrální práce - 40 hodin za semestr
Výstupy z učení
Experimentální metoda 2 Tento předmět se skládá z vlastních prezentací výsledků experimentálních cvičení studentů, které jsou poté ve skupině prodiskutovány a kriticky hodnoceny. V rámci výuky v jednom týdnu jsou dle předchozího rozpisu probrány cca 2 až 4 experimenty (každý o cca 30 minutách).
Studenti si ve dvojicích (případně i trojicích) procvičí hodnocení experimentální studie malého rozsahu. Hlavními výstupními kompetencemi jsou naplánování, provedení a prezentace vlastních experimentálních cvičení včetně kritického zhodnocení a diskuze nad výsledky. Dovednosti (Student?): - pracuje v malém týmu s ostatními studenty (2 až 4 osoby). - realizuje v praxi experiment z oblasti psychologie dle vlastního návrhu. - zpracovává průběh a výsledky vlastní experimentální práce do podoby prezentace (např. v aplikaci MS Powerpoint). - prezentuje proces a výsledky své experimentální práce před skupinou posluchačů. - kriticky hodnotí prezentovaný či publikovaný experiment a diskutovat o jeho silných a slabých stránkách.
Předpoklady
Předmět EM2B je povinným navazujícím předmětem kategie A a podmínkou pro jeho splnění je zejména absolvování předmětu EM1B.
PCH/BEM1
----- nebo -----
PCH/EM1B

Hodnoticí metody a kritéria
Analýza výkonů studenta, Rozbor produktů pracovní činnosti studenta (technické práce)

Podmínky pro udělení zkoušky: Prezentace vlastního experimentu a jeho výsledků v powerpointu (cca 15-30 min.) - musí to být experiment! (viz metodologickou literaturu) - musí se týkat psychologie! - musí se jednat o vlastní práci (inspirace a opakovaní již provedených exp. je možné). - prezentace by měla obsahovat: a) stručná teoretická východiska či uvedení do problému, b) výzkumnou otázku - hypotézu, c) popis souboru a metody jeho výběru, d) popis zvoleného designu experimentu, e) přehlednou prezentaci výsledků s komentářem, f) diskusi nad klady a nedostatky experimentu (přiznání se k chybám nemusí snižovat hodnocení), Máte možnost práce ve dvojicích (u značně náročných experimentů i ve trojicích). Své záměry můžete konzultovat na cvičeních s menším počtem studentů (max. 10) v rámci EXP1. Jedná se o experimentální cvičení, a není proto například nutné získávat velký počet účastníků či zpracovávat data statistickými testy.
Doporučená literatura
  • Coolican, H. (1999). Research Methods and Statistics in Psychology. London.
  • Cumminsová, D. (1998). Záhady experimentální psychologie. Praha.
  • Ferjenčík, J. (2000). Úvod do metodologie psychologického výzkumu. Praha.
  • Hoskovec, J. (1992). Tajemství experimentální psychologie. Praha.
  • Maxwell, S.E., Delaney, H.D. (2004). Designing experiments and analyzing data. London.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Psychologie (2019) Kategorie: Obory z oblasti psychologie 3 Doporučený ročník:3, Doporučený semestr: Zimní