Předmět: Aplikovaný výzkumný design psychologie práce

« Zpět
Název předmětu Aplikovaný výzkumný design psychologie práce
Kód předmětu PCH/92DWM
Organizační forma výuky Seminář
Úroveň předmětu Doktorský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 24
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Kafetsios Konstantinos, prof. Ph.D.
  • Seitl Martin, PhDr. Ph.D.
  • Sulejmanov Filip, Ph.D.
Obsah předmětu
V průběhu semestru je naplánován jeden blok přednášky/semináře pro všechny studenty, obsahem je diskuse nad projekty studentů, sdílení zkušeností mezi studenty a představení formálních náležitostí závěrečné zprávy projektu. Předmět je dále realizován prostřednictvím individuálních konzultací dle potřeb jednotlivých studentů ve vztahu k jejich projektům. Pro individuální konzultace jsou studentům k dispozici akademici spravující hmotné i nehmotné vybavení laboratoře či poskytují specifické metodologické know-how: - Postupy tvorby dotazníků; - Kvalitativní design; - Software Atlas.ti; - Software SPSS Statistics, Modeler, Amos; - Software pro vývoj vlastních testových metod k administraci on-line; - Software pro sociomapování; - Software pro online administraci testů Hogrefe HTS5; - 3D tiskárna; - Produkční zařízení a skenery; - Termovizní kamera; - Eyetracker; - Foto a video zařízení; - Experimentální vozidlo. Osoby odpovědné za zařízení a specifické metodologické know-how jsou uvedené v rámci rozpisu dostupného studentům v interním systému. Doporučena je vazba aplikovaného designu na disertační projekt studenta a na výstupy praxe. Student může uplatnit výstupy z praxe, a v aplikovaném designu využít předmět svého výzkumu realizovaného v rámci základního výzkumu pro disertační práci. Pokud se student rozhodne nevyužít vazby na disertační projekt, zvolí se jeden z následujících scénářů: 1. Scénář: Analýza potřeb a motivačních zdrojů s navazujícími doporučeními do systému odměňování v reálném prostředí malé organizace. 2. Scénář: Intervence pro rizikové a znevýhodněné skupiny na trhu práce (outplacement pro zaměstnance ve výpovědi, nezaměstnaní, 55+, absolventi, ženy po rodičovské dovolené, ). 3. Scénář: Snímkování dne konkrétní profese, navazující analýza práce. Určení pracovní způsobilosti KSAO (kvalifikace, dovednosti, schopnosti, kompetence) a metod jejich zjištění. Zjištění diferenciace způsobilosti v průběhu kariéry. Vývoj nové metody ke zjištění způsobilosti a experimentální ověření. 4. Scénář: Analýza práce konkrétní profese a sestavení navazujícího DC na tuto pozici pro identifikaci osob vhodných k zařazení do rozvojového programu / položek individuálního rozvojového plánu umožňující dosažení úrovně pro vstup do rozvojového programu. Obsahem DC bude minimálně 1 originální metoda. DC bude ověřeno. 5. Scénář: Vývoj metody hodnocení účinnosti vzdělávání/rozvoje. 6. Scénář: Identifikace dominantní složky celkové pracovní výkonnosti v reálném prostředí organizace, vytvořit a ověřit jednu kvalitativní a jednu kvantitativní metodu pro predikci tohoto typu pracovní výkonnosti u uchazečů, jednotlivců. 7. Scénář: Analýza reálného systému řízení výkonnosti, vývoj intervence či intervenčního programu na podporu systému řízení výkonnosti, zhodnocení účinnosti intervence.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming)
  • Účast na výuce - 4 hodiny za semestr
  • Semestrální práce - 500 hodin za semestr
  • Příprava na zkoušku - 96 hodin za semestr
Výstupy z učení
Cílem předmětu je samostatný vývoj netechnické inovace v oblasti psychologie práce ze strany studenta. V průběhu předmětu si student osvojuje schopnosti pro komplexní řešení aplikovaného designu, požadované složky projektu jsou analýza, interpretace, návrh inovace/intervence, aplikace, vyhodnocení dopadů inovace/intervence. Cílem je zprostředkovat schopnost pro ucelené použití projektového managementu, vybraných znalostí z psychologie práce a jejích teoretických zdrojů, statistiky, metodologie, technického a laboratorního zázemí, a soft skills.
-
Předpoklady
Studijní literatura a hmotné i nehmotné pomůcky vyplývají z individuálního projektu studenta. Jsou stanoveny vyučujícími předmětu dle potřeb studenta (viz osoby odpovědné za zařízení metodologické know-how). Obecně student vychází z literatury pro psychologii práce.

Hodnoticí metody a kritéria
Závěrečná zpráva

Ukončení předmětu je realizováno obhajobou závěrečné zprávy projektu před komisí, složené z akademiků a odborníků z praxe. Jako příloha k závěrečné zprávě je vyžadována recenze odpovědného zaměstnance z organizace, kde byla provedena aplikace netechnické inovace.
Doporučená literatura
  • Brannick, M. T., Levine E. L. & Morgeson, F. P. (2007). Job and Work Analysis. Methods, research, and Application for Human Resource Management.. London: Sage.
  • Edenborough, R. (2005). Assessment methods in recruitment, selection & performance.. London: Kogan Page.
  • Hogan, R., Johnson, J. A. & Briggs, S. R. (1997). Handbook of personality psychology.. San Diego: Academic Press.
  • Chamorro-Premuzic, T., & Furnham, A. (2010). The psychology of personnel selection.. Cambridge: Cambridge University Press.
  • Landy, F. J. & Conte, J. M. (2016). Work in the 21st Century. An Introduction to Industrial and Organizational Psychology (6th ed.).. Hoboken: Wiley.
  • Schmitt, N. (2012). The Oxford Handbook of Personnel Assessment and Selection.. Oxford: Oxford University Press.
  • Schmitt, N. W., & Highhouse, S. (2013). Industrial and Organizational Psychology. In I. Weiner, Handbook of Psychology (2nd ed., Vol. 12).. Hoboken: Wiley.
  • Štikař, J., Rymeš, M., Riegel. K. & Hoskovec, J. (2003). Psychologie ve světě práce. [Psychology in the world of work].. Praha: Karolinum.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Psychologie práce, organizace a dopravy (2020) Kategorie: Obory z oblasti psychologie 4 Doporučený ročník:4, Doporučený semestr: Zimní
Fakulta: Filozofická fakulta Studijní plán (Verze): Psychologie práce, organizace a dopravy (2020) Kategorie: Obory z oblasti psychologie 4 Doporučený ročník:4, Doporučený semestr: Zimní