Předmět: Patologie

« Zpět
Název předmětu Patologie
Kód předmětu PAT/ZZA21
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení + Seminář
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia 1
Semestr Zimní a letní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Kolář Zdeněk, prof. MUDr. CSc.
  • Dohnalová Dagmar, MUDr.
  • Šrámková Kojecká Johana, MUDr.
Obsah předmětu
Obecná patologie: Regresní změny: smrt klinická a biologická, přehled a příčiny nekróz, atrofií, dystrofií - tedy poruch metabolismu bílkovin, tuků, cukrů a minerálů. Konkrementy. Pigmentace exogenní a endogenní (autogenní a hematogenní). Ikterus a jednotlivé typy ikteru podle příčin vzniku. Záněty: definice, příčiny vzniku, projevy a klasifikace. Záněty nespecifické a specifické (ganulomatosní). Onkologie: etiologie nádorů, prevence a klasifikace nádorů. Prekancerózy. Nepravé nádory. Poruchy cirkulace celkové a místní. Změny tlaku - hypertenze, hypotenze, šok. Speciální (systémová) patologie: Přehled patologie a patofyziologie srdce a cév, ICHS, ateroskleróza. Přehled patologie a patofyziologie dýchacího systému, trávicího systému, močového systému a pohlavního systému. Přehled patologie CNS s důrazem na CMP a intrakraniální krvácení a patologie a patofyziologie žláz s vnitřní sekrecí.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou), Demonstrace, Projekce (statická, dynamická)
Výstupy z učení
Předmět navazuje na poznatky z anatomie a fyziologie. Je součástí základních předmětů a jeho zvládnutí umožňuje studium dalších odborných předmětů. Seznamuje studenty s patologií a patofyziologií tkání, orgánů a orgánových systémů. Poskytuje komplexní obraz nemoci propojením mezioborových informací od příčin k následkům. Předmět spojuje oblast strukturálních změn, kterými se především zabývá patologická anatomie s funkčními změnami, které zkoumá patologická fyziologie, do jednoho celku a poskytuje tak studentům komplexní obraz patologických změn v organismu při nemoci. Předmět je koncipován jako teoreticko-praktický. Zprostředkuje studentům obecné poznatky o patologických procesech probíhajících v jednotlivých tkáních, orgánech, orgánových soustavách a v organismu a poskytuje jim komplexní obraz nemoci propojením mezioborových informací od příčin k následkům. Je členěn na obecnou a speciální (systémovou) patologii. Obecná patologie poskytuje přehled o tom, co je chorobným jednotkám společné a zásadní. Speciální patologie se zabývá podrobným výkladem projevů chorobných jednotek uspořádaných dle orgánových systémů. Předmět studentům vštěpuje představu o dynamičnosti změn provázejících rozvoj nemoci. Zahrnuje oblast patologické anatomie a patologické fyziologie a spojuje je do jednoho celku.
Student bude po absolvování výuky schopen správně používat a rozumět odborné terminologii, bude seznámen s morfologickými a funkčními změnami tkání, orgánů a orgánových systémů s důrazem na frekvenci chorob. Bude rozumět příčinám a následkům chorob, znát dynamiku změn spojenou s rozvojem choroby a terapeutickými zásahy.
Předpoklady
nespecifikováno
OPD/ZZA01 a zároveň OPD/ZZB03

Hodnoticí metody a kritéria
Známkou, Ústní zkouška, Písemná zkouška

Student musí splnit 90% účast na přednáškách, seminářích a cvičeních.
Doporučená literatura
  • Dohnalová, D. (2014). Repetitorium patologie pro praktická cvičení. LF UP Olomouc.
  • Kaňková, K. a kol. (2003). Patologická fyziologie pro nelékařské bakalářské studijní programy. Brno.
  • Povýšil, C. a kol. (2007). Speciální patologie. Praha: Galén Karolinum.
  • Stříteský J. (1994). Patologie pro bakalářské studium. Praha.
  • Vokurka, M. a kol. (2014). Patofyziologie pro nelékařské směry. Praha, Karolinum.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Fakulta zdravotnických věd Studijní plán (Verze): Zdravotnický záchranář (2019) Kategorie: Zdravotnictví 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Letní