Předmět: Termodynamika a statistická fyzika

« Zpět
Název předmětu Termodynamika a statistická fyzika
Kód předmětu OPT/TSF
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk Čeština, Angličtina
Statut předmětu Povinný, Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Dostupnost předmětu Předmět je nabízen přijíždějícím studentům
Vyučující
  • Opatrný Tomáš, prof. RNDr. Dr.
Obsah předmětu
Úvod, základy termodynamiky: Nultý a první zákon termodynamiky, stavové parametry, stavová rovnice, termodynamická rovnováha. Teplo, tepelná kapacita. Vratné a nevratné procesy, druhý termodynamický zákon. Entropie, Carnotův cyklus. Termodynamické procesy s ideálním plynem. Závislost tepelných kapacit na teplotě. Třetí termodynamický zákon. Termodynamické potenciály, volná energie, entalpie, Gibbsův potenciál. Maxwellovy relace. Jouleův-Thomsonův jev. Užití potenciálů při studiu tepelných strojů a procesů. Termodynamika fázových přeměn: Podmínky rovnováhy fází, Clapeyronova-Clausiusova rovnice, Gibbsovo fázové pravidlo, klasifikace fázových přechodů, fázový diagram, van der Waalsova rovnice a kondenzace, povrchové napětí a Laplaceův tlak. Úvod do statistické fyziky: Předmět a úloha statistické fyziky, fázový prostor, Hilbertův prostor, distribuční funkce, matice hustoty, Liouvillova rovnice. Připomenutí základních pojmů z teorie pravděpodobnosti. Statistické soubory: Mikrokanonické, Gibbsovo kanonické a velké kanonické rozdělení, statistika otevřeného systému. Maxwellovo-Boltzmannovo rozdělení. Ekvipartiční teorém a tepelné kapacity, jedno- a dvouatomový ideální plyn. Rozdělení rychlostí molekul ideálního plynu a šířka spektrálních čar. Kvantový popis molekuly plynu jako částice v potenciálové jámě, odvození termodynamických veličin z kvantového popisu. Souvislost mezi kvantovou a klasickou statistickou fyzikou, rozlišitelné a nerozlišitelné částice, Gibbsův paradox. Entropie a její vlastnosti, Maxwellův démon, souvislost mezi termodynamikou a teorií informace. Statistika spinových systémů, paramagnetismus. Statistika systému harmonických oscilátorů, klasický a kvantový model. Záření černého tělesa - Planckův vyzařovací zákon, Stefanův-Boltzmannův zákon, Wienův posunovací zákon, tlak a entropie záření. Tepelné kapacity pevných látek: Dulongův - Petitův zákon, Einsteinův model, Debyeův model krystalu. Kvantová statistika ideálních plynů: Bosony a fermiony, Bose-Einsteinovo a Fermi-Diracovo rozdělení. Ideální fermionový plyn, Fermiho energie, elektronový plyn, Richardsonův-Dushmanův vztah pro termoemisní proud. Vztah mezi hmotností a velikostí bílého trpaslíka. Boseova-Einsteinova kondenzace, kritická teplota. Experimentální realizace Bose-Einsteinova kondenzátu. Základy statistické teorie fluktuací: Fluktuace energie a počtu částic, fluktuace termodynamických veličin.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou), Metody písemných akcí (např. u souborných zkoušek, klauzur)
  • Účast na výuce - 52 hodin za semestr
  • Domácí příprava na výuku - 39 hodin za semestr
  • Příprava na zkoušku - 30 hodin za semestr
  • Příprava na zápočet - 15 hodin za semestr
Výstupy z učení
Pochopení základních pojmů z termodynamiky a statistické fyziky. Schopnost řešit konkrétní fyzikální problémy z oblasti termodynamiky a statistické fyziky. Posílení schopnosti pracovat s aktuální vědeckou literaturou v cizím jazyce.
Schopnost využívat základních termodynamických zákonitostí při řešení fyzikálních problémů. Schopnost řešit typické problémy z oblasti statistické fyziky. Schopnost získávat poznatky ze současné vědecké literatury a vést o nich diskusi.
Předpoklady
Matematické znalosti: derivace, integrály, základy pravděpodobnosti a statistiky. Fyzikální znalosti: klasická mechanika, elektromagnetické pole, základy kvantové mechaniky.

Hodnoticí metody a kritéria
Známkou, Písemná zkouška, Rozbor jazykového projevu studenta, Rozbor produktů pracovní činnosti studenta (technické práce)

Známka z předmětu vychází z bodového hodnocení testů psaných v průběhu semestru, závěrečného testu a z hodnocení vystoupení ve cvičeních. Plný počet bodů za semestr je 100, z toho 45 je za závěrečný test, 20 bodů je za průběžný test a 35 bodů je za práci ve cvičení. Hodnocení ze cvičení vychází ponejvíce z výsledků desetiminutových testů na každém cvičení. Každý z těchto testů bude obsahovat pozměněnou variantu některého příkladu, zadaného za domácí úlohu v předchozím cvičení. Součástí hodnocení ze cvičení bude i vystoupení s krátkým (cca 10 min.) referátem o nějakém článku ze zahraničního fyzikálního časopisu (např. Nature, Physics Today, American Journal of Physics a pod.). Téma článku by mělo nějak souviset se statistickou fyzikou či termodynamikou. O tématu se poté povede krátká diskuse. Za referát lze získat až 5 bodů. Vystoupení s referátem a získání alespoň 25 bodů během semestru (průběžný test plus desetiminutové testy ve cvičeních plus referát) jsou nutnou podmínkou pro získání zápočtu. Známkování: A 91 - 100 bodů B 82 - 90 bodů C 73 - 81 bodů D 64 - 72 bodů E 55 - 63 bodů
Doporučená literatura
  • Čulík F., Noga M. (1982). Úvod do štatistickej fyziky a termodynamiky. Alfa, Bratislava.
  • Feynman, R. P. (2013). Přednášky z fyziky 1-3. Fragment Praha.
  • Glazer M., Wark J.. Statistical Mechanics.
  • Greiner, W., Neise, L., Stöcker, H.:. Thermodynamics and Statistical Mechanics.
  • J. Kvasnica. Statistická fyzika, Academia, Praha, 1983 (2. vydání 1998)..
  • J. Kvasnica. Termodynamika, SNTL, Praha, 1965..
  • Klvaňa F., Lacina A., Novotný J. (1975). Sbírka příkladů ze statistické fyziky. UJEP Brno.
  • Kubo, R. Statistical Mechanics.
  • Kubo, R. Thermodynamics.
  • Lacina, A. Základy termodynamiky a statistické fyziky.
  • Levič V.G. Úvod do statistické fysiky.
  • Reichl L. E. A modern course in statistical physics.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Přírodovědecká fakulta Studijní plán (Verze): Učitelství fyziky pro střední školy maior (2019) Kategorie: Pedagogika, učitelství a sociální péče 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Zimní
Fakulta: Přírodovědecká fakulta Studijní plán (Verze): Obecná fyzika a matematická fyzika (2019) Kategorie: Fyzikální obory 3 Doporučený ročník:3, Doporučený semestr: Zimní
Fakulta: Přírodovědecká fakulta Studijní plán (Verze): Optika a optoelektronika (2019) Kategorie: Fyzikální obory 3 Doporučený ročník:3, Doporučený semestr: Zimní