Předmět: Optické komunikace

« Zpět
Název předmětu Optické komunikace
Kód předmětu OPT/OKOM
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 6
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Ježek Miroslav, RNDr. Ph.D.
Obsah předmětu
1. Úvod do optických komunikací, struktura optické komunikační trasy; optické kódování informace, nosná vlna a postranní frekvenční pásma, modulace, optimalize přenosové kapacity, chybovost, přeslechy a jejich hodnocení. 2. Modulace a demodulace: AM, FM, PM, homodynní a heterodynní detekce, obnova nosné frekvence, fázový závěs; spektrální hustota výkonu, časová neurčitost a fázový šum, Allanova variance. 3. Multiplex časový, frekvenční, polarizační a prostorový: pásma, metody směšování a dělení. 4. Limit slabých fotonových toků, statistika, odstup signálu od šumu, útlum a zesílení 5. Optické vlnovody a vlákna (TIR,PBG,MM,SM,PM), módy, disperze a její kompenzace, ztráty; nelineární vlastnosti, vláknové zesilovače, šumový faktor; materiály a základní metody výroby optických vlnovodů a vláken. 6. Integrovaná optika, principy a technologie, hybridní IO; vstupně výstupní vazba mezi vlnovody a vlákny, vazební prvky, frekvenční filtry, AWG, modulátory: elektrooptický jev, injekce volných nosičů; navazování vláken a konektory. 7. Polovodičové zdroje: luminiscenční a superluminiscenční diody, laserová diody, VCSEL, lasery s rozloženou zpětnou vazbou; přímý/nepřímý zakázaný pás, monolitické/hybridní; vlastnosti zdrojů: P-I křivka, spektrum, statistika a šum; nanostruktury, kvantové tečky a jejich optické vlastnosti. 8. Polovodičové detektory: PN, PIN, APD, vlastnosti detektorů: citlivost, rychlost odezvy, temný proud, NEP, linearita; jednofotonové detektory. 9. Topologie a struktury optických sítí, typické vzdálenosti; pasivní sítě, opakovače, zesilovače. 10. Vysílače a přijímače, přímá a externí modulace, koherentní a nekoherentní přijímače. 11. Charakterizace komunikačních tras, měřící metody, měření disperze a ztrát, OTDR. 12. Limity rychlosti datového přenosu, šířka pásma a vzdálenost přenosu, rychlostní rekordy.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení
  • Účast na výuce - 39 hodin za semestr
Výstupy z učení
Cílem předmětu je seznámit studenty se základními principy a prvky optických komunikačních systémů. Předmět se věnuje teoretickým i praktickým aspektům kódování, přenosu a detekce informace v optických komunikačních trasách.
Student se seznámí se základy přenosu informace a aplikuje je na přenos optickým signálem, seznámí se s nejdůležitějšími prvky optických komunikačních linek, jejich návrhem a parametry.
Předpoklady
Očekávají se znalosti teorie elektromagnetického pole, optiky, pevných látek a kvantové fyziky na úrovni kurzů bakalářského studia oboru Optika a optoelektronika.

Hodnoticí metody a kritéria
Známkou

Aktivní účast, zápočet, zkouška.
Doporučená literatura
  • Materiály dodané přednášejícím / handouts.
  • Agrawal, G. P. (2010). Fiber-Optic Communication Systems, 4th Edition. Wiley.
  • Hecht, J. (2006). Understanding Fiber Optics. Pearson/Prentice Hall.
  • Noe, R. (2010). Essentials of Modern Optical Fiber Communication. Springer.
  • Saleh, B.E.A., Teich, M.C. (2007). Fundamentals of Photonics, 2nd edition. Wiley.
  • Senior, J. M., Jamro, M. Y. (2009). Optical Fiber Communications: Principles and Practice, 3rd Ed.. Pearson/Prentice Hall.
  • Taub & Schilling. (1991). Principles of Communication Systems. Mcgraw-Hill.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Přírodovědecká fakulta Studijní plán (Verze): Optika a optoelektronika (2021) Kategorie: Fyzikální obory 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Zimní