Předmět: Antropometrie v nelékařských oborech

« Zpět
Název předmětu Antropometrie v nelékařských oborech
Kód předmětu OPD/FZV01
Organizační forma výuky Cvičení
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Kopecký Miroslav, doc. PaedDr. Ph.D.
Obsah předmětu
Obsahem výuky je poskytnout studentům základní vědomosti a naučit je praktickým dovednostem v oblasti fyzické antropologie. Studenti budou seznámeni s organizací antropologických výzkumů, se základními metodami antropometrie a jejich praktickým nácvikem. Studenti se naučí využívat metody antropometrie při monitorování tělesného růstu a vývoje jedince, hodnocení nutričního stavu (BMI, WHR) tělesného složení, hodnocení antropometrického somatotypu Heath-Carter a biologického věku. Studenti se naučí základní statistické metody při zpracování a vyhodnocování výsledků antropologických výzkumů.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou), Pozorování, Demonstrace, Projekce (statická, dynamická), Nácvik pohybových a pracovních dovedností
Výstupy z učení
Cílem antropometrie v nelékařských oborech je seznámit a prakticky naučit studenty s metodami standardizované antropometrie, hodnotit somatický stav jedince v různých fázích ontogeneze v oblasti tělesného růstu a vývoje, nutričního stavu, frakcionace tělesného složení, určení antropometrického somatotypu a biologického věku.
Student ovládá: - metody standardizované antropometrie, - hodnocení somatického stavu jedince v různých fázích ontogeneze v oblasti tělesného růstu a vývoje, nutričního stavu, frakcionace tělesného složení, - určení antropometrického somatotypu a biologického věku.
Předpoklady
Znalost anatomie.

Hodnoticí metody a kritéria
Rozbor produktů pracovní činnosti studenta (technické práce), Seminární práce

100% účast ve cvičení, vypracování protokolů ze cvičení
Doporučená literatura
  • BLÁHA, P., VIGNEROVÁ, J., RIEDLOVÁ, J., KOBZOVÁ, J., KREJČOVSKÝ, L., BRABEC, M. (2005). 6. celostátní antropologický výzkum dětí a mládeže 2001. Česká republika (Základní tělesné charakteristiky 0-19 let, Percentilové grafy 0-18 let, Rozměry hlavy dětí 0-6 let).. Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy; Státní zdravotní ústav.
  • Kopecký, M., Cymek, L., Matejovičová, B., & Charamza, J. Základy fyzické antropologie.
  • Kopecký, M., Krejčovský, L., & Švarc, M. (2014). Anthropometric measuring tools and methodology for the measurement of anthropometric parameters. Olomouc: Palacký University.
  • Kopecký, M., Krejčovský, L., & Švarc, M. (2013). Antropometrický instrumentář a metodika měření antropometrických parametrů. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci.
  • Kopecký, M. (2006). Somatický a motorický vývoj 7 až 15letých chlapců a dívek v olomouckém regionu. Olomouc: Univerzita Palackého, 2006. 192 s. ISBN 80-244-1281-0. Olomouc: UP.
  • Riegerová, J., Přidalová, M., & Ulbrichová, M. (2006). Aplikace fyzické antropologie v tělesné výchově a sportu (příručka funkční antropologie).. Olomouc.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr