Předmět: Organokovy pro syntézu

« Zpět
Název předmětu Organokovy pro syntézu
Kód předmětu OCH/OPS
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia 1
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Pospíšil Jiří, doc. PhD.
Obsah předmětu
Cílem předmětu je seznámit studenty s organickými reakcemi organokovových sloučenin jako reagentů v průběhu chemických transformací. Pochopení těchto reakcí a transformací včetně jejich reaktivity je pak nezbytná pro adekvátní využívání těchto reagentů v rámci organické syntézy resp. retrosyntézy. Při výuce bude kladen důraz na pochopení vlastností organokovových sloučenin a na predikci/odvození jejich reaktivity v průběhu komplexních chemických transformací. Přednáška 1: Úvod do chemie stochiometrických organokovových sloučenin Přednáška 2: Obecná reaktivita a porovnání s chemií transitních kovů Přednáška 3: Sloučeniny 1. skupiny Přednáška 4: Sloučeniny 2. skupiny Přednáška 5: Sloučeniny 13. skupiny (bor a hliník) Přednáška 6-8: Sloučeniny 14. skupiny (křemík, germánium, cín, olovo) Přednáška 9: Organoměďnaté sloučeniny Přednáška 10: Organozinečnaté sloučeniny Přednáška 11: Chemie organozlatných a zlatitých sloučeniny Přednáška 12-13: Sloučeniny 4. skupiny (titan a zirkonium)

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení
Výstupy z učení
Úvod do organických reakcí organokovových sloučenin. Zaměřeno na chemii organokovových sloučenin využívaných jako stechiometrických reagentů. Při výuce bude kladen důraz na pochopení reaktivity těchto reagentů a na pochopení jejich interakcí s organickými substráty a funkčními skupinami stejně jako jejich vliv na průběh chemických transformací.
- Být schopen správně ohodnotit stabilitu a reaktivitu vybraného organokovového reagentu. - Navrhnout pravděpodobný reakční mechanismus reakce daného reagentu. - Využití získaných znalostí v kontextu komplexních reakcí a při hledání vhodných reagentů pro syntézu komplexních substrátů.
Předpoklady
Nezbytné požadavky: U studenta se vyžaduje znalost ze základní přednášky z organické, anorganické a fyzikální chemie.

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška, Seminární práce

- Písemný zápočet Udělení zápočtu je podmíněno odevzdáním seminární práce na zadané téma (požadavky viz níže). Seminární práce bude následně sloužit jako výchozí bod při ústní zkoušce. Seminární práce musí být odevzdána 7 dní před přihlášením k prvnímu termínu na zkoušku. Seminární práce (maximum 5 stran A4, Times New Roman 11, řádkování 1.1; včetně obrázků, schémat a seznamu použité literatury) bude zaměřena na jednu konkrétní aplikaci organokovové chemie v rámci syntézy přírodní látky. Součástí musí být zobecnění využití cílené transformace a zároveň analýza několika stupňové syntézy komplexní molekuly (molekula převzata z literatury ? molekuly vybrány přednášejícím) s hlavním důrazem na mechanismus a selektivitu kovy zprostředkovaných reakcí. - Ústní zkouška Na základě seminární práce bude poté vedena ústní část zkoušky, která bude vycházet z textu uvedeném v seminární práci, ale nebude na něj OMEZENA.
Doporučená literatura
  • Crabtree, R. H. (2009). The organometallic chemistry of the transition metals. Hoboken, N.Y: Wiley.
  • Greenwood, N. N. a Earnshaw, A. (1993). Chemie prvků. Informatorium, Praha.
  • Jordan R.B. (2007). Reation Mechanisms of Inorganic and Organometallic Systems. Oxford UP.
  • Kašpárek, F. (1991). Chemie organokovových sloučenin. Olomouc: Univerzita Palackého.
  • Schlosser, M. (2002). Organometallics in synthesis: a manual. Chichester: John Wiley & Sons VCH.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Přírodovědecká fakulta Studijní plán (Verze): Bioorganická chemie a chemická biologie (2020) Kategorie: Chemické obory 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Letní
Fakulta: Přírodovědecká fakulta Studijní plán (Verze): Organická chemie (2021) Kategorie: Chemické obory 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Letní