Předmět: Chemie v kosmetice

« Zpět
Název předmětu Chemie v kosmetice
Kód předmětu OCH/CHK
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Musilová Jana, Mgr.
Obsah předmětu
1. Úvod do kosmetiky a kosmetologie. Definice kosmetických přípravků, termín konvenční a přírodní kosmetika. Legislativa v oblasti kosmetických prostředků a jištění kvalit. 2. Anatomie a fyziologie kůže. Pokožka a její funkce, typologie. Klasifikace pokožky z kosmetologického pohledu. Typy pleti, přístup k typům pokožky. 3. Hydratační přípravky. Mechanismus hydratace pokožky. Hydratační substance. Metody, používané k testování hydratace pokožky. Kožní bariéra a pH. 4. Stárnutí kůže. Možnosti ovlivnění vzhledu a stárnutí kůže kosmetickými přípravky. 5. Fotoprotekce kůže. UV záření a jeho působení na kůži. Přípravky k ochraně proti UV záření. Přípravky po opalování. Samoopalovací přípravky. 6. Vlasová kosmetika. Základy anatomie a fyziologie vlasového ústrojí. Přípravky v péči o vlasy - funkce, obsahové látky. Speciální přípravky. 7. Cílená kosmetika. Prostředky dentální hygieny - aktivní a pomocné látky v přípravcích ústní hygieny. Kosmetické přípravky proti pocení - způsoby ovlivnění, aktivní a pomocné látky. Nehtová kosmetika. Přípravky proti celulitidě. 8. Podráždění kůže. Principy a mechanismy podráždění kůže povrchově aktivními látkami. Speciální péče o citlivou pokožku. 9. Specifické účinné a pomocné látky v kosmetických přípravcích. Konzervanty a antimikrobiální látky používané v kosmetice. 10. Onemocnění kůže. Poškození kůže fyzikálními a chemickými vlivy. Vyšetřovací metody v dermatologii. 11. Léčba onemocnění kůže kosmetickými přípravky. Základní složky zevních léčiv a hodnocení jejich účinnosti. Aplikační formy zevních léčiv a kosmetik. Předpokládané mechanismy působení na kůži. 12. Testování kosmetiky. Testování in vitro, ex vivo, in vivo. Testování na zvířatech a legislativa.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení
Výstupy z učení
Cílem přednášek je seznámit studenty se složením kosmetiky, typy kosmetických přípravků a způsoby jejich použití.
Absolvent předmětu získá znalosti o složení, typech a způsobu užívání kosmetických přípravků.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Písemný test

Úspěšné složení písemného testu - získání alespoň 70 % bodů.
Doporučená literatura
  • Barel, A. O., Paye, M., Maibach, H. I. (2009). Handbook of Cosmetic Science and Technology. 3rd ed.. New York.
  • Chalupová, Z. (2013). Kosmetické prostředky. VFÚ Brno.
  • Röcken, Martin, Schaller, Martin Sattler, Elke Burgdorf, Walter H. C. (2018). Kapesní atlas dermatologie. Praha: Grada Publishing, 394 s.
  • Záhejský, J. (2006). Zevní dermatologická terapie a kosmetika: pohledy klinické, fyziologické a biologické. Praha: Grada, 133 s.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Přírodovědecká fakulta Studijní plán (Verze): Organická chemie (2021) Kategorie: Chemické obory - Doporučený ročník:-, Doporučený semestr: Letní
Fakulta: Přírodovědecká fakulta Studijní plán (Verze): Bioorganická chemie a chemická biologie (2020) Kategorie: Chemické obory 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Letní