Vyučující
|
-
Campsie Filip, MUDr.
-
Beislová Alžběta, MUDr.
-
Mlejnek Petr, doc. RNDr. Ph.D.
-
Laichman Stanislav, doc. MUDr. CSc.
-
Kutal Miroslav, RNDr. CSc.
-
Kikalová Kateřina, MUDr. Ph.D.
-
Sedlák Pavel, MUDr.
-
Homza Miroslav, MUDr.
-
Svrchokryl Václav, MUDr.
-
Vinter Lukáš, MUDr. Ph.D.
-
Charamza Jiří, MUDr.
-
Rulíšek Patrik, MUDr.
-
Přivřel Zdeněk, MUDr.
-
Fargaš Igor, MUDr.
-
Kuchynková Kristýna, Mgr.
-
Šlachta Marek, MUDr.
|
Obsah předmětu
|
Pokračování ve výuce a demonstracích systému dýchacího (horní a dolní cesty dýchací, plíce a pleura s mechanizmem dýchání), situs viscerum thoracis. Vylučovací systém s centrálním orgánem (ledvina) a vylučovacími cestami, pohlavní systém (pohlavní žlázy a vývodné pohlavní cesty), periferní nervový systém, autonomní nervový systém, centrální nervový systém, obaly, cévní zásobení, dutiny CNS a cirkulace liqoru. Popis smyslov ých orgánů.
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Přednášení, Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou), Pozorování, Demonstrace, Projekce (statická, dynamická), Nácvik pohybových a pracovních dovedností
|
Výstupy z učení
|
Cílem předmětu je pokračování ve výuce a praktické aplikaci znalostí systematické a základů topografické anatomie, probíraných v předmětu Normální anatomie 1 a jejich propojení s předměty funkčního zaměření. Schopnost analýzy základní makroskopické stavby lidského organizmu, propojená se stavbou mikroskopickou. Principy základní stavby spojené s funkčním pochopením centrálního a periferního nervového systému, nervů hlavových a vegetativních, stavby smyslových orgánů, dýchacího, vylučovacího a pohlavního systému.
Na podkladě absolvované výuky 1. semestru předmětů Biofyzika, Biologie a Chemie a zejména Anatomie 1. vzniknou předpoklady pro aplikaci dosavadních získaných poznatků do souvislosti s funkčními aplikaceni biofyzykálních, fyziologických a biochemických mechanizmů s vyústěním do možných klinických poruch. Schopnost dalšího rozvíjení tvůrčího řešení modelových situací vzniku orgánových a systematických postižení. Student bude po absolvování předmětu Anatomie 1 a 2 schopen teoretickou a praktickou znalost anatomie bezprostředně přenést do klinické praxe nutné pro absolvování všeobecného lékařství.
|
Předpoklady
|
Základní znalosti z biologie odpovídající učivu čtyřletého gymnázia. Teoretická a praktická znalost předmětu Anatomie 1 - systém pohybový, angiologie, periferní nervy a gastroenterologie.
NAN/VCA13 a zároveň NAN/VCB14 a zároveň NAN/VCA14
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Známkou, Ústní zkouška, Písemná zkouška, Analýza výkonů studenta, Didaktický test, Rozhovor, Systematické pozorování studenta
Pochopení základů celovztažnosti stavby a základů funkce organizmu, od jeho základních složek až ke schopnosti vnímat jeho poruchy na bazi patologických a patofyziologických řetězců, vedoucích od poškození lokálních až k celoorganickým. Zápočet: 100% účast na praktických cvičeních, aktivní znalost látky kontrolovaná zkoušením na praktických cvičeních hodnocená známkou A - E. Udělení zápočtu z předmětu NAN/VCB14. Zkouška: závěrečný test (min. 60% bodů) a ústní zkouška hodnocená známkou A - E. Seznam otázek je zveřejněn.
|
Doporučená literatura
|
-
Anatomický atlas - podle možností studentů.
-
Čihák R. (opak). Anatomie 1., 2. a 3. Praha.
-
Feneis, H., Dauber, W., Spitzer, G., Čihák, R., & Lemež, L. (1996). Anatomický obrazový slovník. Praha: Grada Publishing.
-
Grim, M. a kol. (2008). Základy anatomie 1-5. Praha.
-
Grim, M. a kol. (2014). Základy anatomie 4. Centrální nervový systém. Praha: Galén.
-
Hudák, R., & Kachlík, D. (2013). Memorix anatomie. Praha: Triton.
-
Kikalová, K., Machálek, L., Holibka, V., Kutal, M., Bezděková, M. Neuroanatomie I. Struktury CNS.
-
Kikalová, K., Pauček, B., Kutal, M. Interaktivní atlas řezů mozkem a povrchových struktur.
-
Kos, J. a kol. (2014). Přehled topografické anatomie. Praha: Karolinum.
-
Luňáček, L., Konečný, J., Machálek, L. et al. Fotografický interaktivní atlas člověka.
-
Petrovický P. a kol. (1990). Anatomie s topografií a klinickými aplikacemi I.-III.. Martin.
-
Seichert, V. (1999). Topografická pitva. Praha: ISV.
|