Předmět: Mezinárodní právo a digitální technologie 4

« Zpět
Název předmětu Mezinárodní právo a digitální technologie 4
Kód předmětu MEP/TMPD4
Organizační forma výuky Nevyplněno
Úroveň předmětu Doktorský
Rok studia nespecifikován
Četnost výuky letní semestr
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 8
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Svaček Ondřej, doc. JUDr. LL.M. Ph.D.
  • Faix Martin, JUDr. Ph.D.
  • Stejskal Petr, Mgr. LL.M., Ph.D.
  • Svicevic Marko, Dr. LL.Dip.
  • Bureš Pavel, JUDr. Ph.D.
Obsah předmětu
1. umělá inteligence a ochrana duševního vlastnictví v mezinárodním právu 2. umělá inteligence a rozhodování v mezinárodním právu 3. umělá inteligence a potřeba aktualizace stávajících smluvních režimů 4. Autonomní zbraňové systémy (AWS) 5. Vhodnost stávajících pravidel mezinárodního humanitárního práva pro autonomní zbraňové systémy. Odpovědnost a odpovědnost velení za použití AWS.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming)
Výstupy z učení
Předmět Mezinárodní právo a digitální technologie 4 je zaměřen na vybrané nové otázky mezinárodního práva související s umělou inteligencí. Předmět se zabývá tímto zkoumáním v šesti seminářích, které se zaměřují na následující otázky: 1. umělá inteligence a ochrana duševního vlastnictví v mezinárodním právu 2. umělá inteligence a rozhodování v mezinárodním právu 3. umělá inteligence a potřeba aktualizace stávajících smluvních režimů 4. Autonomní zbraňové systémy (AWS) 5. Vhodnost stávajících pravidel mezinárodního humanitárního práva pro autonomní zbraňové systémy. Odpovědnost a odpovědnost velení za použití AWS. Po absolvování kurzu by studenti měli rozumět povaze umělé inteligence a jejímu potenciálu změnit prostředí mezinárodního práva; vysvětlit rostoucí dopady umělé inteligence v různých oblastech mezinárodního práva a analyzovat, jak se mezinárodní právo přizpůsobilo dopadům umělé inteligence. Studenti by také měli porozumět výzvám spojeným s právním rámcem použitelným pro nasazení autonomních zbraňových systémů (AWS), vysvětlit operační charakteristiky AWS a analyzovat praxi a postoje států a odborníků a určit perspektivy vývoje nových pravidel pro AWS. Vzhledem k rychlé převratné povaze AWS, a to i v rámci mezinárodního práva, se tento kurz bude zabývat některými z nejzávažnějších výzev pro mezinárodní právo, které se v souvislosti s AWS objevují. Jedna z největších výzev se týká používání AWS, které z hlediska mezinárodního práva vyvolává obavy v oblastech mezinárodního humanitárního práva a mezinárodního práva lidských práv. Na konci kurzu by studenti měli být schopni identifikovat příslušné oblasti mezinárodního práva ovlivněné umělou inteligencí a vysvětlit nedostatky ve stávajících mezinárodněprávních rámcích, které vyžadují nápravu. Studenti by měli být zejména schopni vysvětlit průniky problematiky umělé inteligence a AWS a způsob, jakým se mezinárodní právo s tímto vývojem dosud vypořádávalo. Hodnocení: Pro absolvování předmětu musí studenti splnit následující povinnosti: - odevzdat semestrální projekt, po němž následuje ústní obhajoba (70 % závěrečného hodnocení). - splnit úkoly zadané v průběhu kurzu (30 % závěrečného hodnocení).
Po absolvování kurzu by studenti měli rozumět povaze umělé inteligence a jejímu potenciálu změnit prostředí mezinárodního práva; vysvětlit rostoucí dopady umělé inteligence v různých oblastech mezinárodního práva a analyzovat, jak se mezinárodní právo přizpůsobilo dopadům umělé inteligence. Studenti by také měli porozumět výzvám spojeným s právním rámcem použitelným pro nasazení autonomních zbraňových systémů (AWS), vysvětlit operační charakteristiky AWS a analyzovat praxi a postoje států a odborníků a určit perspektivy vývoje nových pravidel pro AWS.
Předpoklady
Absolvování tohoto předmětu je podmíněno absolvováním předmětu Legal Theory of Information Technology 1 a 2 Information Technology for Law and Legal Science 1 a 2 Mezinárodní právo a digitální technologie 1 - 3
MEP/TLTT1 a zároveň MEP/TLTT2 a zároveň MEP/TIT1 a zároveň MEP/TIT2 a zároveň MEP/TMPD1 a zároveň MEP/TMPD2 a zároveň MEP/TMPD3

Hodnoticí metody a kritéria
Analýza výkonů studenta

Vyžaduje se aktivní účast studenta na seminářích, zpracování semestrálního projektu a jeho ústní obhajoba. Studenti prezenční formy se musí účastnit seminářů v rozsahu nejméně 80 %, studenti kombinované formy se musí účastnit seminářů v rozsahu 50 % a jedné individuální konzultace.
Doporučená literatura
  • ARVIDSSON, M., NOLL, G. Artificial Intelligence, Decision Making and International Law. Nordic Journal of International Law, 2023, no. 92(1), pp. 1 - 8. 2023.
  • ASARO, P. (2013). On banning autonomous weapon systems: human rights, automation, and the dehumanization of lethal decision-making. International Review of the Red Cross, 2013, no. 94(886), pp. 687 - 709..
  • CUBERT, A., J., BONE, A., G., R. (2018). The Law of Intellectual Property created by Artificial Intelligence. Research Handbook on the Law of Artificial Intelligence, Edward Elgar Publishing, 2018, pp. 411 - 426. Edward Elgar Publishing.
  • GEIß, R. (2020). State Control Over the Use of Autonomous Weapon Systems: Risk Management and State Responsibility. Military Operations and the Notion of Control Under International Law, T.M.C. Asser Press, 2020, pp. 439-450.. T.M.C. Asser Press.
  • LIIVOJA, R., Ann VALJATAGA. (eds.). (2021). Autonomous Cyber Capabilities under International Law. NATO CCDCOE.
  • MAAS, M., M. (2019). International Law does not Compute: Artificial Intelligence and the Development, Displacement or Destruction of the Global Legal Order. Melbourne Journal of International Law, 2019, no. 20(1), pp. 29 - 57.
  • Max Planck Encyclopedia. Autonomous Weapon Systems.
  • MOERLAND, A. (2022). Artificial Intelligence and Intellectual Property Law. The Cambridge Handbook of Artificial Intelligence: Global Perspectives on Law and Ethics. Cambridge University Press.
  • SMITH, W., B. New Technologies and Old Treaties. American Journal of International Law Unbound, 2020, no. 114, pp. 152 - 157.
  • TATTERSAL, A., COPELAND, D. (2021). Reviewing Autonomous Cyber Capabilities. Autonomous Cyber Capabilities under International Law, NATO CCDCOE, 2021, pp. 205 - 257.
  • TZIMAS, T. (2021). Legal and Ethical Challenges of Artificial Intelligence from an International Law Perspective. Springer.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Právnická fakulta Studijní plán (Verze): Právo a digitální technologie (PADT24) Kategorie: Právo, právní a veřejnosprávní činnost 3 Doporučený ročník:3, Doporučený semestr: Letní
Fakulta: Právnická fakulta Studijní plán (Verze): Právo a digitální technologie (PADT24) Kategorie: Právo, právní a veřejnosprávní činnost 3 Doporučený ročník:3, Doporučený semestr: Letní