Předmět: Mezinárodní právo a digitální technologie 1

« Zpět
Název předmětu Mezinárodní právo a digitální technologie 1
Kód předmětu MEP/TMPD1
Organizační forma výuky Nevyplněno
Úroveň předmětu Doktorský
Rok studia nespecifikován
Četnost výuky zimní semestr
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 8
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Svaček Ondřej, doc. JUDr. LL.M. Ph.D.
  • Faix Martin, JUDr. Ph.D.
  • Stejskal Petr, Mgr. LL.M., Ph.D.
  • Svicevic Marko, Dr. LL.Dip.
  • Bureš Pavel, JUDr. Ph.D.
Obsah předmětu
1. Základní pojmy v mezinárodním právu a digitálních technologiích 2. Historie a prameny mezinárodního práva 3. Vliv digitálních technologií na mezinárodní právo 4. Právo mezinárodních organizací a digitální technologie 5. Digitální technologie a kolektivní bezpečnost 6. Specifika metodologie výzkumu v oboru mezinárodního práva

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming)
Výstupy z učení
Cíle předmětu (anotace): Konceptualizace digitálních technologií vedla k zásadnímu přehodnocení nejen v oblasti práva. Z hlediska mezinárodního práva přinesla významné otázky, jak má být mezinárodní právo pojímáno v kontextu stále více digitalizovaného světa. Rozvoj digitalizace nepochybně vyvolal obavy i příležitosti pro rozvoj mezinárodního práva. Předmět Mezinárodní právo a digitální technologie 1 se bude zabývat stávajícími a nově vznikajícími otázkami mezinárodního práva souvisejícími s digitálními technologiemi. Studenti se těmito otázkami budou zabývat v rámci šesti témat/seminářů, které se zaměřují na následující otázky: 1. Základní pojmy v mezinárodním právu a digitálních technologiích 2. Historie a prameny mezinárodního práva 3. Vliv digitálních technologií na mezinárodní právo 4. Právo mezinárodních organizací a digitální technologie 5. Digitální technologie a kolektivní bezpečnost 6. Specifika metodologie výzkumu v oboru mezinárodního práva Na konci kurzu by studenti měli být schopni identifikovat a aplikovat mezinárodněprávní úpravu na situace spjaté s problematikou digitálních technologií. Měli by být dále schopni rozlišovat mezi stávajícími mezinárodněprávními a regulačními režimy, které vyžadují další rozvoj, aby se přizpůsobily dopadům digitálních technologií. Kromě toho kurz studenty také seznámí se základy metodologie výzkumu v oblasti mezinárodního práva. V rámci kurzu budou studenti zkoumat vybrané mezinárodní smlouvy a regulační rámce vztahující se ke digitálním technologiím, včetně soft law a právně nezávazných dokumentů týkajících se regulace digitálních technologií. Studenti budou rovněž seznámeni s relevantními rozhodnutími mezinárodních soudů a tribunálů zaměřených na aspekty digitálních technologií a mezinárodního práva. Přitom si studenti rozšíří a posílí své výzkumné dovednosti. Hodnocení: Pro absolvování předmětu musí studenti splnit následující povinnosti: - odevzdat semestrální projekt, po němž následuje ústní obhajoba (70 % závěrečného hodnocení). - splnit pravidelné úkoly zadané v průběhu kurzu (30 % závěrečného hodnocení).
Na konci kurzu by studenti měli být schopni identifikovat a aplikovat mezinárodněprávní úpravu na situace spjaté s problematikou digitálních technologií. Měli by být dále schopni rozlišovat mezi stávajícími mezinárodněprávními a regulačními režimy, které vyžadují další rozvoj, aby se přizpůsobily dopadům digitálních technologií. Kromě toho kurz studenty také seznámí se základy metodologie výzkumu v oblasti mezinárodního práva.
Předpoklady
Absolvování tohoto předmětu je podmíněno absolvováním předmětu Legal Theory of Information Technology 1 a 2 Information Technology for Law and Legal Science 1 a 2
MEP/TLTT1 a zároveň MEP/TLTT2 a zároveň MEP/TIT1 a zároveň MEP/TIT2

Hodnoticí metody a kritéria
Analýza výkonů studenta

Vyžaduje se aktivní účast studenta na seminářích, zpracování semestrálního projektu a jeho ústní obhajoba. Studenti prezenční formy se musí účastnit seminářů v rozsahu nejméně 80 %, studenti kombinované formy se musí účastnit seminářů v rozsahu 50 % a jedné individuální konzultace.
Doporučená literatura
  • BROWNSWORD, R., SCOTFORD, E., YEUNG, K. (eds.). (2016). The Oxford Handbook of Law, Regulation and Technology. Oxford University Press.
  • DEEKS, A. Introduction to the Symposium: How will Artificial Intelligence affect International Law?. American Journal of International Law Unbound, 2020, no. 114, pp. 138 - 140. American Journal of International Law Unbound. 2020.
  • DULKA, A. The Use of Artificial Intelligence in International Human Rights Law. Stanford Technology Law Journal, 2023, č. 26(2), str. 316 - 366. Stanford Technology Law Journal č. 26(2), str. 316 - 366. 2023.
  • FINNEMORE. M., HOLLIS., B., D. Constructing Norms for Global Cybersecurity. American Journal of International Law, 2016, no. 110(3), pp. 425-479. American Journal of International Law. 2016.
  • International Law Association. Digital Challenges for International Law. White Paper 16. White Paper 16. 2023.
  • JOHNS, F., GARDNER, L., GORUR, E. (2022). Big Data and International Law. Oxford Bibliographies.
  • LEE, J. (2022). Artificial Intelligence and International Law . Springer. Springer.
  • LESLIE, D., ET AL. (2021). Artificial Intelligence, Human Rights, Democracy, and the Rule of Law: A Primer. Council of Europe and The Alan Turning Institute. Council of Europe and The Alan Turning Institute.
  • PUIG, S., PAUWELYN, J., ALSCHNER, W. (2017). The Data-Driven Future of International Law. Ejil:Talk!.
  • RYNGAERT, C. (2023). Extraterritorial Enforcement Jurisdiction in Cyberspace Normative Shifts. German Law Journal, 2023, č. 24(3) str. 537-550.. German Law Journal, 2023, č. 24(3) str. 537-550.
  • SANDER, B. (2022). Human Rights and Cybersecurity Governance. International Law and Cybersecurity Governance, EU Cyber Direct, July 2022, str. 31 - 41.. EU Cyber Direct, červenec 2022, str. 31 - 41.
  • SHAW, M. (2021). International Law (9th edn.). Cambridge University Press.
  • TSAGOURIAS, N., BUCHAN, R. (eds.). (2017). Research Handbook on International Law and Cyberspace. Edward Elgar Publishing.
  • WHEATLEY, S. Election hacking, the rule of sovereignty, and deductive reasoning in customary international law. Leiden Journal of International Law, 2023, č. 36(3), str. 675-698. Leiden Journal of International Law, 2023, č. 36(3), str. 675-698. 2023.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Právnická fakulta Studijní plán (Verze): Právo a digitální technologie (PADT24) Kategorie: Právo, právní a veřejnosprávní činnost 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Zimní
Fakulta: Právnická fakulta Studijní plán (Verze): Právo a digitální technologie (PADT24) Kategorie: Právo, právní a veřejnosprávní činnost 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Zimní