Vyučující
|
-
Bureš Pavel, JUDr. Ph.D.
-
Petr Michal, doc. JUDr. Ph.D.
-
Stehlík Václav, doc. JUDr. LL.M., Ph.D.
-
Hamuľák Ondrej, JUDr. Ph.D.
|
Obsah předmětu
|
1. Hodnoty Evropské unie v digitálním prostoru - základní vymezení tzv. digital rule of law v EU. 2. Evropská deklarace o digitálních právech a zásadách. 3. Participativní demokracie v digitálním prostoru - evropská pravidla e-governance. 4. Ochrana soukromí, osobních dat a kybernetická bezpečnost 5. Demokracie, dezinformace a právo EU. 6. Aktuální výzvy unijního digitálního práva v oblasti právního státu a ochrany základních práv
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming)
|
Výstupy z učení
|
Cíle předmětu (anotace): Předmět EU Law and Digital Technologies 2, vyučovaný v anglickém jazyce, navazuje na první semestr a rozvíjí otázky unijního digitálního konstitucionalizmu se zaměřením na koncept ochrany a prosazování principů právního státu a základních práv jednotlivce (tzv. digital rule of law). V rámci tohoto kurzu budou studenti obeznámeni s unijním přístupem k regulaci digitálních technologií a sítí, který spočívá v preferenci hodnot a ochraně jednotlivce. Dále bude předmětem kurzu rozbor problematiky zajišťování funkčnosti participativní demokracie a ochrany hodnot liberálního právního státu v digitálním prostoru, resp. ve vztahu k hrozbám, které jsou spojeny s digitálním prostorem. Klíčovým předmětem kurzu bude analýza nového dokumentu (2023): Evropské deklarace o digitálních právech a zásadách. Kurz bude rovněž flexibilně reagovat na rychlý vývoj v oblasti a nabídne studentům analýzu a diskusi na aktuálními výzvami a trendy. Výuka v tomto předmětu bude rozdělena do 6 seminářů, které budou věnovány následujících hlavním tematickým okruhům: 1. Hodnoty Evropské unie v digitálním prostoru - základní vymezení tzv. digital rule of law v EU. 2. Evropská deklarace o digitálních právech a zásadách. 3. Participativní demokracie v digitálním prostoru - evropská pravidla e-governance. 4. Ochrana soukromí, osobních dat a kybernetická bezpečnost 5. Demokracie, dezinformace a právo EU. 6. Aktuální výzvy unijního digitálního práva v oblasti právního státu a ochrany základních práv. Absolvováním tohoto předmětu získají studenti znalosti o materiálně-ústavním rámci tzv. unijního digitálního práva, budou schopni definovat základní principy, rozlišit základní nástroje regulace, identifikovat hrozby a nalézat řešení pro konkrétní případy. Dále si osvojí dovednost analytické práce s prameny práva EU a judikaturou Soudního dvora. V rámci kurzu budou studenti zkoumat základní právní i tzv. soft dokumenty, dále budou analyzovat vybranou judikaturu Soudního dvora. V rámci této práce získají základní znalosti a posílí své výzkumné a analytické dovednosti. Hodnocení Pro úspěšné absolvování kurzu budou studenti muset splnit následující studijní povinnosti: - vypracování a odevzdání semestrálního projektu (analytický dokument, výzkumná zpráva) a jeho obhajoba - plnění pravidelných dílčích úkolů (reporty) v průběhu kurzu.
Absolvováním předmětu získají studenti znalosti o materiálně-ústavním rámci tzv. unijního digitálního práva, budou schopni definovat základní principy, rozlišit základní nástroje regulace, identifikovat hrozby a nalézat řešení pro konkrétní případy. Dále si osvojí dovednost analytické práce s prameny práva EU a judikaturou Soudního dvora.
|
Předpoklady
|
Absolvování tohoto předmětu je podmíněno absolvováním předmětu Legal Theory of Information Technology 1 a 2 Information Technology for Law and Legal Science 1 a 2 EU Law and Digital Technologies 1
MEP/TLTT1 a zároveň MEP/TLTT2 a zároveň MEP/TIT1 a zároveň MEP/TIT2 a zároveň MEP/TEDT1
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Analýza výkonů studenta
Vyžaduje se aktivní účast studenta na seminářích, zpracování semestrálního projektu a jeho ústní obhajoba. Studenti prezenční formy se musí účastnit seminářů v rozsahu nejméně 80 %, studenti kombinované formy se musí účastnit seminářů v rozsahu 50 % a jedné individuální konzultace.
|
Doporučená literatura
|
-
ANDREW; J., BERNARD, F. (eds). (2023). Human Rights Responsibilities in the Digital Age - States, Companies and Individuals. Hart Publishing.
-
BELOV, M., (ed.). (2022). The IT Revolution and its Impact on State, Constitutionalism and Public Law. Hart Publishing.
-
CURTIN, D., CATANZARITI, M. (2023). Data at the Boundaries of European Law. Oxford University press.
-
DEMKOVÁ, S. (2023). Automated Decision-Making and Eective Remedies - New Dynamics in the Protection of EU Fundamental Rights in the Area of Freedom, Security and Justice.. Edward Elgar Publishing.
-
DREIER, T., ANDINA, T., (eds.). (2022). Digital Ethics - The issue of images. Nomos/Hart Publishing.
-
GRAZIA PORCEDDA, M. (2023). Cybersecurity, Privacy and Data Protection in EU Law - A Law, Policy and Technology Analysis.. Hart Publishing.
-
MURPHY, T., (ed.). (2009). New Technologies and Human Rights. Oxford University Press.
-
POLLICINO, P. (2022). Judicial Protection of Fundamental Rights on the Internet - A Road Towards Digital Constitutionalism?. Hart Publishing.
|