Vyučující
|
-
Bureš Pavel, JUDr. Ph.D.
-
Petr Michal, doc. JUDr. Ph.D.
-
Stehlík Václav, doc. JUDr. LL.M., Ph.D.
-
Hamuľák Ondrej, JUDr. Ph.D.
|
Obsah předmětu
|
1. Evropská digitální dekáda (2020-2030): struktura, cíle, vývoj 2. Digitální suverenita Evropské unie 3. Principy a priority tzv. Evropské digitální budoucnosti 4. Kompetenční rámec pro regulaci digitálních technologií (Hard Power, Soft Power) 5. Role a vztahy institucí Evropské unie v rámci regulace digitálních technologií, speciální role Soudního dvora EU 6. Aktuální výzvy unijního digitálního práva
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming)
|
Výstupy z učení
|
Předmět EU Law and Digital Technologies 1, vyučovaný v anglickém jazyce, je vstupním kurzem do specializovaného modulu zaměřeného na reflexi rozvoje digitálních technologií v právním systému Evropské unie. Předmětem tohoto vstupního kurzu je ústavní rovina interakcí mezi právem Evropské unie a digitálními technologiemi. Cílem kurzu je poskytnout studentům znalosti o právním rámci regulace digitálních technologií na úrovni EU a jeho vývoji v historické perspektivě, kompetenčním rámci, roli jednotlivých institucí a právních nástrojích, které EU využívá k přímé i nepřímé regulaci rozvoje digitálních technologií. Kurz dále povede studenty k pochopení konceptu digitální suverenity Evropské unie a přístupu EU k regulaci technologií (values approach) v porovnání s dalšími významnými světovými regulátory (USA, Čína). Kurz bude zároveň flexibilně reagovat na rychlý vývoj v oblasti a nabídne studentům analýzu a diskusi na aktuálními výzvami a trendy. Výuka v tomto předmětu bude rozdělena do 6 seminářů, které budou věnovány následujících hlavním tematickým okruhům: 1. Evropská digitální dekáda (2020-2030): struktura, cíle, vývoj 2. Digitální suverenita Evropské unie 3. Principy a priority tzv. Evropské digitální budoucnosti 4. Kompetenční rámec pro regulaci digitálních technologií (Hard Power, Soft Power) 5. Role a vztahy institucí Evropské unie v rámci regulace digitálních technologií, speciální role Soudního dvora EU 6. Aktuální výzvy unijního digitálního práva Absolvováním tohoto předmětu získají studenti znalosti o ústavně-právním rámci tzv. unijního digitálního práva, budou schopni definovat základní principy a rozlišit základní nástroje regulace. Dále si osvojí dovednost analytické práce s prameny práva EU a judikaturou Soudního dvora. Absolvování kurzu studentům umožní pochopit právní východiska a rámec pro úpravu regulace digitálních technologií. V rámci kurzu budou studenti zkoumat základní právní i tzv. soft dokumenty definující přístup EU k regulaci digitálních technologií, dále budou analyzovat vybranou judikaturu Soudního dvora. V rámci této práce získají základní znalosti a posílí své výzkumné a analytické dovednosti. Hodnocení Pro úspěšné absolvování kurzu budou studenti muset splnit následující studijní povinnosti: - vypracování a odevzdání semestrálního projektu (analytický dokument, výzkumná zpráva) a jeho obhajoba - plnění pravidelných dílčích úkolů (reporty) v průběhu kurzu.
Absolvováním tohoto předmětu získají studenti znalosti o ústavně-právním rámci tzv. unijního digitálního práva, budou schopni definovat základní principy a rozlišit základní nástroje regulace. Dále si osvojí dovednost analytické práce s prameny práva EU a judikaturou Soudního dvora. Absolvování kurzu studentům umožní pochopit právní východiska a rámec pro úpravu regulace digitálních technologií.
|
Předpoklady
|
Absolvování tohoto předmětu je podmíněno absolvováním předmětu Legal Theory of Information Technology 1 a 2 Information Technology for Law and Legal Science 1 a 2
MEP/TLTT1 a zároveň MEP/TLTT2 a zároveň MEP/TIT1 a zároveň MEP/TIT2
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Analýza výkonů studenta
Vyžaduje se aktivní účast studenta na seminářích, zpracování semestrálního projektu a jeho ústní obhajoba. Studenti prezenční formy se musí účastnit seminářů v rozsahu nejméně 80 %, studenti kombinované formy se musí účastnit seminářů v rozsahu 50 % a jedné individuální konzultace.
|
Doporučená literatura
|
-
BERNITZ, U., GROUSSOT, X., ET AL. (2020). General Principles of EU Law and the EU Digital Order, Alphen aan den Rijn: Wolters Kluwer.
-
BRADFORD, A. (2023). Digital Empires: The Global Battle to Regulate Technology. Oxford University Press.
-
CREMONA, M. (2017). New Technologies and EU Law. Oxford University Press.
-
DE GREGORIO, G. (2022). Digital Constitutionalism in Europe - Reframing Rights and Powers in the Algorithmic Society. Cambridge University Press.
-
FAHEY, E. (2022). The EU as a Global Digital Actor - Institutionalising Global Data Protection, Trade, and Cybersecurity. Hart Publishing.
-
JOUGLEUX, P. (2022). Facebook and the (EU) Law - How the Social Network Reshaped the Legal Framework. Springer.
-
RAMIRO TROITI?O, D., KERIKMÄE, T., HAMUĽÁK, O., (eds.). (2023). Digital Development of the European Union. Springer.
-
SAVIN, A. (2017). EU internet law (2nd ed.). Edward Elgar Publishing.
-
SCHULZE, R., (ed). (2020). EU Digital Law - Article-by-Article Commentary. Hart Publishing.
-
SYNODINOU, T-H., JOUGLEUX, P., MARKOU, Ch., PRASTITOU, T. (eds). (2020). EU Internet Law in the Digital Era. Springer.
|