Vyučující
|
-
Malacka Michal, JUDr. Mag. iur. Ph.D., MBA
-
Hrnčiříková Miluše, JUDr. Ph.D.
-
Ryšavý Lukáš, JUDr. Mgr. Ph.D.
-
Bureš Pavel, JUDr. Ph.D.
|
Obsah předmětu
|
Přehled pramenů a institucí zabývajících se mezinárodním právem procesním - Haagská konference - UNCITRAL - UNIDROIT - Vývoj evropského justičního prostoru Mezinárodní pravomoc soudů ve věcech obchodních a občanských (komunitání, mezinárodní a vnitrostátní úprava) - Střety jednotlivých pramenů - Rozbor haagských úmluv a vnitrostátní úpravy Nařízení Brusel I Nařízení Brusel I , nařízení 4/2009 Nařízení Brusel IIa, Úmluva o občanskoprávních aspektech mezinárodních únosů dětí, pravomoc soudů ve věcech rodinných - mezinárodní úprava osvojení, kulhající manželství? Dědické řízení s cizím prvkem (vnitrostátní, mezinárodní a komunitární úprava) Provádění důkazů v cizině (vnitrostátní, mezinárodní a komunitární úprava), uznávání cizích veřejných listin Doručování do ciziny (vnitrostátní, mezinárodní a komunitární úprava) Uznání a výkon cizích soudních rozhodnutí dle komunitární úpravy (nařízení Brusel I, nařízení Brusel IIa, nařízení 4/2009, Evropský exekuční titul, evropský platební rozkaz) Mezinárodní insolvenční řízení Mezinárodní arbitráž ADR v přeshraničních sporech Závěrečný test - Kolokvium
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž)
|
Výstupy z učení
|
Předmět je zaměřen na problematiku mezinárodního práva procesního, které je možné vymezit jako soubor právních norem upravujících postup soudů a jiných orgánů a účastníků, popřípadě i jiných osob, a vztahy mezi nimi vznikající v řízení o občanskoprávních věcech, v němž se vyskytuje mezinárodní prvek. Do mezinárodního práva procesního jsou obvykle řazeny oblasti úpravy mezinárodní příslušnosti (pravomoci) justičních orgánů, postavení cizinců v řízení, uznávání cizích veřejných listin, zjišťování obsahu cizího práva, vzájemnost, mezinárodní právní pomoc, mezinárodní rozhodčí řízení, uznání a výkon cizích soudních rozhodnutí a cizích rozhodčích nálezů. Zároveň je sem zahrnuta problematika Evropského justičního prostoru a souvisejících nařízení, spolu s činností mezinárodních institucí, jako je např. UNIDROIT.
Studenti v tomto předmětu získají teoretické znalosti.
|
Předpoklady
|
Absolvování tohoto předmětu není podmíněno absolvováním některého jiného předmětu.
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Analýza výkonů studenta
Pro ukončení předmětu je nezbytná aktivní účast na seminářích v rozsahu stanoveném vedoucím semináře a úspěšné zvládnutí kolokvia.
|
Doporučená literatura
|
-
Dörner, H. (2006). Internationales Unterhaltsverfahrensrecht, in: Eschenbruch, K. / Klinkhammer, F. (Hrsg.): Der Unterhaltsprozess, 4. Auflage.
-
Gebauer, K. (2006). Vollstreckung von Unterhaltstiteln nach der EuVTVO und der geplanten Unterhaltsverordnung. FPR.
-
Georganti, P. (2006). Die Zukunft des ordre public-Vorbehalts im europäischen Zivilprozessrecht. München.
-
Gerling, S. (2006). Die Gleichstellung ausländischer mit inländischen Vollstrekkungstiteln durch die Verordnung zur Einführung eines Europäischen Vollstreckungstitels für unbestrittene Forderungen. Im Vergleich zum bisherigen Recht und zur Rechtslage in den USA. Frankfurt a. M.
-
Girsberger, D. (2006). Die Stellung der gesicherten Gläubiger in der internationalen Insolvenz. RabelsZ.
-
Härting, N., Schönbeck, B. (2006). Die elterliche Verantwortung im europäischen Zivilverfahrensrecht: Brüssel II und Unterhalt. ÖRiZ.
-
Heinze, C.A., Roffael, E. (2006). Internationale Zuständigkeit für ausländische Immaterialgüterrechte. GRUR Int.
-
Kadner Graziano, T. (2006). .: La coordination des réglements européens et des conventions internationales en mati?re de droit internationale privé. SZIER.
-
Wagner, R. (2006). Zur Vereinheitlichung des Internationalen Privat- und Zivilverfahrensrechts sieben Jahre nach In-Kraft-Treten des Amsterdamer Vertrags. EuZW.
-
Watté, N., Barbé, C. (2006). Le nouveau droit international privé belge: étude critique des fondements des r?gles de conflit de lois. Clunet.
|