Vyučující
|
-
Svaček Ondřej, doc. JUDr. LL.M. Ph.D.
-
Bureš Pavel, JUDr. Ph.D.
|
Obsah předmětu
|
Pojem mezinárodního práva trestního Mezinárodní právo trestní, pozice v systému mezinárodního práva, vztah k jiným odvětvím mezinárodního práva, kategorie zločinů podle mezinárodního práva, konvencionální zločin, alternativy k mezinárodnímu trestnímu soudnictví Historický vývoj mezinárodního práva trestního Versailles, od Norimberku po Libanon, ad hoc tribunály, hybridní tribunály Mezinárodní právo trestní - vertikální - hmotné Základní principy individuální trestní odpovědnosti, obecné znaky skutkových podstat zločinů podle mezinárodního práva (actus reus, mens rea), formy odpovědnosti, společný zločinný podnik, odpovědnost nadřízeného, okolnosti vylučující protiprávnost Mezinárodní právo trestní - vertikální - hmotné Znaky skutkových podstat zločinů podle mezinárodního práva - genocida, zločiny proti lidskosti, válečné zločiny, zločin agrese, zločin terorismu, mučení a pirátství Mezinárodní právo trestní - vertikální - procesní Základní principy, řízení před Mezinárodním trestním soudem Mezinárodní právo trestní - horizontální Koncept jurisdikce (legislativní, exekutivní, adjudikativní), zásada teritoriality, personality (aktivní a pasivní), univerzality, vliv mezinárodního práva trestního na vnitrostátníí právní řády, překážky postihu před vnitrostátními soudy (imunity, promlčení, amnestie) Vztah států (vnitrostátních soudů) a mezinárodních trestních soudů a tribunálů Přednost, komplementarita, spolupráce, zatčení, předání Zhodnocení rozhodovací činnosti Mezinárodního trestního soudu
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž)
|
Výstupy z učení
|
Jednosemestrální kurz International Criminal Law si klade za cíl seznámit studenty s problematikou v jedné z nejrychleji se rozvíjejících disciplín mezinárodního práva veřejného. Pozornost je věnována pozici mezinárodního práva trestního v systému mezinárodního práva veřejného, historii mezinárodního práva trestního a existující hmotně právní a procesně právní úpravě vztahující se k činnosti v současné době fungujících mezinárodních trestních tribunálů. Zvláštní důraz je kladen na činnost Mezinárodního trestního soudu a stíhání zločinů podle mezinárodního práva na národní úrovni, které je naplněním zásady komplementarity. Kurz je vyučován v angličtině. Inovace předmětu byla podpořena v rámci projektu Podpora mezioborových studií a inovací studijních předmětů na Univerzitě Palackého v Olomouci, CZ.1.07/2.2.00/28.0091.
Studenti absolvující tento předmět získají znalosti potřebné k ovládnutí této problematiky.
|
Předpoklady
|
Absolvování tohoto předmětu není podmíněno absolvováním některého jiného předmětu.
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Seminární práce
Kurz International Criminal Law je vyučován v letním semestru v sudém i lichém týdnu ve formě (0+2). Kurz dává prostor diskuzím nad aktuálním děním v oblasti mezinárodního práva trestního, případně mezinárodního práva veřejného. Důraz je kladen na aktivní účast studentů. Kurz je zakončen písemným testem.
|
Doporučená literatura
|
-
Bassiouni, Ch.M. (2008). International Criminal Law. Nijhoff, Leiden.
-
Boas, G. et al. (2008). Elements of Crimes Under International Law. CUP, Cambridge.
-
Boas, G. et al. (2007). Forms of Responsibility in International Criminal Law. CUP, Cambridge.
-
Cassese, A. (2008). International Criminal Law. 2nd edition.. OUP, Oxford.
-
Cryer, R. (2007). An Introduction to International Criminal Law and Procedure. CUP, Cambridge.
-
Werle, G. (2005). Principles of International Criminal Law. Asser, Hague.
-
Zahar, A. (2008). International Criminal Law: a critical introduction. OUP, Oxford.
|