Vyučující
|
-
Petr Michal, doc. JUDr. Ph.D.
-
Bureš Pavel, JUDr. Ph.D.
|
Obsah předmětu
|
Témata přednášek: 1. Soutěžní právo obecně (předmět a účel soutěžního práva, soutěžní právo a ochrana veřejných a soukromých zájmů, rozlišení národního a unijního soutěžního práva) 2. Základní pojmy a dohody obecně (podnik, sdružení podniků, relevantní trh, formy dohod, dohody horizontální, vertikální, smíšené, příklady zakázaných dohod) 3. Výjimky ze zákazu dohod, zneužití dominantního postavení (pravidlo de minimis, blokové výjimky, výjimky ex lege, dominantní postavení, formy zneužívání dominantního postavení) 4. Aplikace soutěžního práva v oblasti antitrustu 5. Spojování podniků (pojem spojení, spojení s komunitární dimenzí, posuzování spojení, řízení před Komisí, přezkum rozhodnutí Komise, zákaz uskutečňování spojení) 6. Aplikace soutěžního práva v ČR (postavení a působnost ÚOHS, procesní pravidla pro aplikaci unijního soutěžního práva, soudní přezkum rozhodnutí ÚOHS) Témata seminářů: 1. Soutěžní právo obecně, základní pojmy 2. Zakázané dohody 3. Zneužití dominantního postavení 4. Aplikace soutěžního práva v oblasti antitrustu 5. Spojování podniků 6. Aplikace soutěžního práva v ČR
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming)
|
Výstupy z učení
|
Cílem předmětu je seznámit studenty s mechanismem právní regulace ochrany hospodářské soutěže a připravit je na praktickou práci s relevantními prameny unijního práva a s judikaturou. Studenti by si měli osvojit schopnost základního posouzení určitého jednání z hlediska soutěžního práva, navrhnout řešení v zájmu dosažení souladu (compliace) a reagovat na právní úkony Komise, resp. ÚOHS. Předmět je koncipován tak, aby studentům poskytl hlubší vhled do komplexní problematiky ochrany hospodářské soutěže na vnitřním trhu EU. Úvodní část je zaměřena na vymezení základních pojmů unijního soutěžního práva a jeho vztahu k ostatním právním odborům, jakož i k soutěžnímu právu na úrovni členských států EU a dalších jurisdikcí. Studenti budou dále v podrobnostech seznámeni se třemi základními instituty soutěžního práva, t.j. se zakázanými dohodami, zneužíváním dominantního postavení a s kontrolou spojování podniků. Závěrečná část je věnována otázkám aplikace unijního soutěžního práva, a to na unijní i národní úrovni. Všechny tyto okruhy budou probírány se zvláštním zřetelem na aplikaci v České republice.
Studenti by si měli osvojit schopnost základního posouzení určitého jednání z hlediska soutěžního práva, navrhnout řešení v zájmu dosažení souladu a reagovat na právní úkony Komise, resp. ÚOHS.
|
Předpoklady
|
Absolvování tohoto předmětu není podmíněno absolvováním některého jiného předmětu.
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Písemný test
Pro ukončení předmětu je nezbytná aktivní účast na seminářích v rozsahu stanoveném vedoucím semináře a úspěšné zvládnutí kolokvia ve formě písemného testu.
|
Doporučená literatura
|
-
Andreangeli, A.. (2008). EU Competition Enforcement and Human Rights. Cheltenham: Edward Elgar Publishing.
-
Faul, J., Nikpay, A.. (2014). The EU Law of Competition.
-
Chalmers, D., Davies, G., Monti, G. (2014). European Union Law: text and materials. 3rd ed.. Cambridge University Press.
-
Munková, J., Kindl, J., Svoboda, P. (2012). Soutěžní právo. 2. vydání..
-
Petr, M. (2008). Modernizace komunitárního soutěžního práva. C. H. Beck, Praha.
-
Rose, V., Bailey, V.. (2013). European Union Law of Competition. Seventh Edition.
-
ŠIŠKOVÁ. N. a kol. (2012). Evropské právo 2. Jednotný vnitřní trh.. Wolters Kluwer.
-
WISH, R, BAILEY, D. (2012). Competition Law, 7th edition. Oxford University Press.
|