Předmět: EU Law and International Law Aspects of Digital Technologies

« Zpět
Název předmětu EU Law and International Law Aspects of Digital Technologies
Kód předmětu MEP/LEULA
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Doktorský
Rok studia nespecifikován
Četnost výuky letní semestr
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 8
Vyučovací jazyk Angličtina
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Stehlík Václav, doc. JUDr. LL.M., Ph.D.
  • Svaček Ondřej, doc. JUDr. LL.M. Ph.D.
  • Petr Michal, doc. JUDr. Ph.D.
  • Hamuľák Ondrej, JUDr. Ph.D.
  • Faix Martin, JUDr. Ph.D.
  • Stejskal Petr, Mgr. LL.M., Ph.D.
  • Svicevic Marko, Dr. LL.Dip.
  • Bureš Pavel, JUDr. Ph.D.
Obsah předmětu
- základní struktura, cíle a principy evropského digitálního práva a digitální strategie evropské - instituce evropské unie, jejich role a aktivity v rámci formování evropského digitálního práva - klíčové oblasti a základní prameny evropského digitálního práva - základní pojmy a instituty mezinárodního práva v kontextu digitálních technologií - vliv digitálních technologií na mezinárodní právo - mezinárodněprávní regulaci digitálních technologií (včetně hodnocení možných nedostatků současné právní úpravy)

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž)
Výstupy z učení
Tento povinný předmět je věnován úvodu do pochopení problematiky interakcí mezi právem Evropské unie a mezinárodním právem a rozvojem digitálních technologií. Účelem předmětu je jednak poskytnout všem studentům v rámci studijního programu základní orientaci v problematice, a jednak připravit studenty na další podrobné studium obou oblastí (právo Evropské unie, mezinárodní právo) v rámci specializovaných modulů. Předmět je rozdělen do dvou tematických celků. V tematické oblasti zaměřené na právo Evropské unie a digitální technologie kurz nabídne rozbor klíčových témat nezbytných k pochopení koncepce tzv. evropského digitálního práva, vymezení základních oblastí regulace, pochopení institucionální roviny (horizontální dělba moci a role jednotlivých institucí Evropské unie při regulaci digitálních technologií a souvisejících otázek) a identifikování základních nástrojů regulace i klíčových pramenů tzv. evropského digitálního práva. Přednášky v této části předmětu budou zaměřeny na následující okruhy: - základní struktura, cíle a principy evropského digitálního práva a digitální strategie evropské - instituce evropské unie, jejich role a aktivity v rámci formování evropského digitálního práva - klíčové oblasti a základní prameny evropského digitálního práva. V oblasti věnované mezinárodněprávním aspektům digitálních technologií zaměří na zkoumání základních aspektů interakce mezi mezinárodním právem veřejným a neustále se vyvíjejícím prostředím digitálních technologií. Zkoumáním dopadů digitálních technologií na mezinárodní právo, zejména pak na některé jeho oblasti a koncepty (lidská práva, suverenita, bezpečnost), studenti získají pochopení konceptuální aplikace základních pojmů mezinárodního práva v kybernetickém kontextu, ale také základní vědomosti nutné k odhalování mezer v mezinárodněprávní regulaci a navrhování jejich případných změn. Přednášky k této části předmětu budou zaměřeny na: - základní pojmy a instituty mezinárodního práva v kontextu digitálních technologií, - vliv digitálních technologií na mezinárodní právo, - mezinárodněprávní regulaci digitálních technologií (včetně hodnocení možných nedostatků současné právní úpravy). Na konci kurzu by studenti měli být schopni identifikovat a aplikovat mezinárodněprávní úpravu na situace spjaté s problematikou digitálních technologií.
Absolvováním tohoto předmětu by studenti měli být schopni identifikovat a aplikovat mezinárodněprávní úpravu na situace spjaté s problematikou digitálních technologií.
Předpoklady
Absolvování tohoto předmětu není podmíněno úspěšným absolvováním jiného předmětu.

Hodnoticí metody a kritéria
Analýza výkonů studenta

Vyžaduje se aktivní účast studenta na přednáškách, zpracování semestrálního projektu a jeho ústní obhajoba. Studenti prezenční formy se musí účastnit přednášek v rozsahu nejméně 80 %, studenti kombinované formy se musí účastnit přednášek v rozsahu 50 % a jedné individuální konzultace.
Doporučená literatura
  • BELOY, M. (ed.). (2022). The IT Revolution and its Impact on State, Constitutionalism and Public Law. Hart Publishing.
  • BERNITZ, U., GROUSSOT, X., PAJU, J., VRIES DE, S. (2020). General Principles of EU Law and the EU Digital Order. Wolters Kluwer.
  • BROWNSWORD, R., SCOTFORD, E., YEUNG, K. (eds.). (2016). The Oxford Handbook of Law, Regulation and Technology. Oxford University Press.
  • DULKA, A. The Use of Artificial Intelligence in International Human Rights Law. Stanford Technology Law Journal, 2023, č. 26(2), str. 316 - 366. Stanford Technology Law Journal č. 26(2), str. 316 - 366. 2023.
  • FINNEMORE, M., HOLLIS, B., D. Constructing Norms for Global Cybersecurity. American Journal of International Law, 2016, č. 110(3), str. 425-479. 2016.
  • International Law Association. Digital Challenges for International Law. White Paper 16. White Paper 16. 2023.
  • JOYCE, D. (2020). Informed Publics. Media and International Law,. Hart Publishing.
  • LEE, J. (2022). Artificial Intelligence and International Law . Springer. Springer.
  • RYNGAERT, C. (2023). Extraterritorial Enforcement Jurisdiction in Cyberspace Normative Shifts. German Law Journal, 2023, č. 24(3) str. 537-550.. German Law Journal, 2023, č. 24(3) str. 537-550.
  • SANDER, B. (2022). Human Rights and Cybersecurity Governance. International Law and Cybersecurity Governance, EU Cyber Direct, July 2022, str. 31 - 41.. EU Cyber Direct, červenec 2022, str. 31 - 41.
  • SHAW, M. (2021). International Law (9th edn.).. Cambridge University Press.
  • SYNODINOÚ, T-E., JOUGLEUX, P., MARKOU, CH., PRASTITOU, T. (eds). (2020). EU Internet Law in the Digital Era. Springer.
  • TSAGOURIAS, N., BUCHAN, R. (eds). (2017). Research Handbook on International Law and Cyberspace.. Edward Elgar Publishing.
  • WHEATLEY, S. Election hacking, the rule of sovereignty, and deductive reasoning in customary international law. Leiden Journal of International Law, 2023, č. 36(3), str. 675-698. Leiden Journal of International Law, 2023, č. 36(3), str. 675-698. 2023.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Právnická fakulta Studijní plán (Verze): Law and Digital Technologies (LADT24) Kategorie: Právo, právní a veřejnosprávní činnost 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Letní
Fakulta: Právnická fakulta Studijní plán (Verze): Law and Digital Technologies (LADT24) Kategorie: Právo, právní a veřejnosprávní činnost 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Letní