Předmět: Základy řízení jakosti

« Zpět
Název předmětu Základy řízení jakosti
Kód předmětu LRR/ZRJ
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 1
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Jančíková Dagmar, Ing.
Obsah předmětu
1. Seznámení se základními pojmy, významem řízení jakosti ve zdravotnictví. 2. Přístupy k managementu jakosti, systémy ISO 9001 a TQM. 3. Legislativní požadavky na řízení jakosti ve zdravotnictví, zejména v oborech komplementu. 4. Zdroje chyb v diagnostických laboratorních procesech a jejich prevence. 5. Validace a verifikace laboratorních procesů. 6. Systémy interní kontroly kvality. 7. Systémy externí kontroly kvality. 8. Monitorování chyb, nápravná opatření. 9. Motivace v řízení jakosti. 10. Certifikace a akreditace zdravotnických laboratoří. 11. Komunikace se zákazníky a hodnocení zákazníky. 12. Systematické zvyšování kvality práce. 13. Řízení lidských zdrojů. 14. Automatizace laboratorních procesů.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení
  • Domácí příprava na výuku - 10 hodin za semestr
Výstupy z učení
: Cílem předmětu je seznámit studenty se základy řízení jakosti se zřetelem na požadavky ve zdravotnictví. V úvodu přednášky jsou studenti seznámeni s obecnými principy a významem systémů řízení jakosti a se základní terminologií. Dále je věnována pozornost legislativnímu zakotvení systému ISO 9001 v rámci zemí EU a ČR a možnostem implementace tohoto systému do zdravotnictví, zejména prostřednictvím norem ISO 9001: 15189 a 17025. Studenti poznají základní postupy a schémata používaná v řízení jakosti zdravotnických laboratoří, systémy interní kontroly kvality a externího hodnocení kvality. Podrobně jsou definovány nároky na validaci a verifikaci laboratorních postupů. V závěru kursu jsou detailně rozebrány postupy a nároky certifikace a akreditace zdravotnických laboratoří.
Seznámení se základními pojmy, významem řízení jakosti ve zdravotnictví. Posluchači získají hluboké vědomosti o aplikaci matematické statistiky v managementu jakosti, o všeobecných principech, metodách a nástrojích zabezpečování, prokazování a zlepšování jakosti v předvýrobních, výrobních i povýrobních etapách životního cyklu produktů, o certifikaci, zkušebnictví, právních a legislativních aspektech managementu jakosti apod. Budou rovněž připraveni na praktickou integraci manažerských systémů a k aplikaci modelů excelence v různých typech organizací.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška

znalost zákl. managementu
Doporučená literatura
  • Hodnocení léčiv.
  • ČSN EN ISO 15 189: 2013. Zdravotnické laboratoře, požadavky na kvalitu a způsobilost.
  • ČSN EN ISO/IEC 17 025:2005. Posuzování shody ? Všeobecné požadavky na způsobilost zkušebních a kalibračních laboratoří.
  • Jaroslav Nenadál, Darja Noskievičová, Růžena Petříková, Jiří Plura, Josef Tošenovský. Moderní managment jakosti, principy, postupy, metody.. Management Press, Praha, 2008.
  • Jaroslav Nenadál, Darja Noskievičová, Růžena Petříková, Jiří Plura, Josef Tošenovský. Moderní systémy řízení jakosti. Management Press, Praha, 2002.
  • Lahnerová D.. Asertivita pro manažery, Praha, 2007.
  • Nenadál J.. Měření v systémech managementu kvality, Praha, 2004.
  • Petříková, R.:. Jakost a lidský faktor. DTO. Ostrava 1996, 97 s.
  • Petříková R.a kol. (2002). Lidé ? zdroj kvality, znalostí a podnikových výkonů, Ostrava, 2002.
  • Plura J.. Plánování a neustálé zlepšování jakosti, Praha,2004.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Přírodovědecká fakulta Studijní plán (Verze): Bioanalytická laboratorní diagnostika ve zdravotnictví - Experimentální biologie (2023) Kategorie: Biologické obory - Doporučený ročník:-, Doporučený semestr: Letní