Předmět: Plant molecular physiology

« Zpět
Název předmětu Plant molecular physiology
Kód předmětu LRR/PMP
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Angličtina
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Humplík Jan, Mgr. Ph.D.
  • De Diego Sanchez Nuria, Ph.D.
  • Fellner Martin, prof. RNDr. Ph.D.
  • Strnad Miroslav, prof. Ing. CSc., DSc.
  • Spíchal Lukáš, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
1) Modelová rostlina Arabidopsis thaliana 2) Exprese genů a přenos signálu (Velikost a organizace rostlinného genomu. Exprese genů v rostlinách. Přenos signálu v rostlinách) 3) Reprodukce rostlin (Indukce kvetení. Vývoj květu. Genetická a molekulární analýza vývoje květu. Vznik gamet. Mutace ve vývoji gametofytu. Opylování. Tvorba semen. Dozrávání embrya. Klíčení semen) 4) Růst a vývoj rostlin (Embryogeneze a cytokineze. Meristém a vývoj rostliny. Růst listu a kořene) 5) Fotomorfogeneze (Reakce rostlin k modrému a červenému světlu. Fotoreceptory. Signální dráhy) 6) Fotosyntéza (Pigmenty a fotosystémy. Fotosystém II. Elektronový transport. Fotosystém I. Fotofosforylace. Fixace CO2. Fotorespirace) 7) Fyziologie rostlinných hormonů a jejich signalizace (Auxiny. Cytokininy. Gibereliny. Brasinosteroidy. Kyselina abscisová. Ethylen. Kyselina salicylová. Kyselina jasmonová. Strigolactony) 8) Reakce rostlin k abiotickým stresům (Vodní deficit. Osmotický stres a zasolení. Membránový transport v průběhu osmotického stresu. Geny indukované vodním stresem. Chladový stres. Tepelný šok. Kyslíkový deficit) 9) Senescence a programová smrt buňky (PCD) (Typy buněčné smrti. PCD v životním cyklu rostlin. Senescence a rostlinné hormony. Vliv vnějších faktorů na senescenci. Vývojová PCD. PCD a reakce rostlin ke stresu)

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming)
  • Účast na výuce - 24 hodin za semestr
Výstupy z učení
Seznámit studenty se základními tématy z oblasti fyziologie rostlin na molekulární úrovni doplněnými o nejnovější vědecké poznatky z fyziologie rostlin. Předmět je vyučován v anglickém jazyce, a proto si také klade za cíl seznámit studenty s anglickou odbornou terminologií z oblasti fyziologie rostlin a molekulární biologie.
Po absolvování kurzu by studenti měli mít základní schopnost stručně objasnit základní fyziologické procesy vysvětlené ve výše zmíněných přednáškách. Studenti by měli mít povědomí o základních odborných anglických termínech z oblasti fyziologie rostlin a molekulární biologie a měli by je umět použít.
Předpoklady
Předmět není podmíněn absolvováním jiného předmětu. Bylo by však dobré, aby si předměty zapisovali studenti alespoň se základní znalostí anglického jazyka.

Hodnoticí metody a kritéria
Písemná zkouška

Základní znalost anglického jazyka
Doporučená literatura
  • Chamowitz, D. (2012). What a plant knows. Scientific American, New York.
  • Jones R et al. (2013). The molecular life of plants; Wiley-Blackwell, American Society of Plant Biologists. USA.
  • King, J. (2011). Reaching for the Sun. How plants work. 2nd ed.. Cambridge University Press.
  • Taiz L, Zeiger E. (2014). Plant Physiology and Development, 6th. ed., Sinauer Associates, Inc. Publishers. Sunderland, Massachusetts, USA.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Přírodovědecká fakulta Studijní plán (Verze): Experimentální biologie rostlin (2021) Kategorie: Biologické obory 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Letní