Vyučující
|
-
Bancířová Martina, Mgr. Dr.
-
Vacek Jan, prof. Ing. Ph.D.
-
Dorčák Vlastimil, Mgr. Ph.D.
|
Obsah předmětu
|
Úvod do základů chemie potřebné pro zubní lékařství. Kyseliny, zásady, chemické rovnováhy, elektrochemie. Organické sloučeniny v zubním lékařství. Základní struktury, fyzikálně-chemické vlastnosti, biologické účinky vybraných látek a jejich použití. Struktura a chemické složení zubu. Anorganické složky zubu (jednotlivé prvky, chemické vlastnosti hydroxyapatitu). Organické složky zubu (nízkomolekulární, makromolekulární), biomineralizace, chemické složení slin. Složení a fyzikálně chemické vlastnosti dentálních materiálů. Keramické materiály, zubní sádry, brusné a lešticí materiály, kovy a jejich slitiny. Makromolekulární látky, plastické hmoty, vosky a otiskovací hmoty. Aktivní látky v prostředcích ústní hygieny. Biokompatibilita dentálních materiálů. Laboratorní řád, bezpečnost práce, první pomoc. Základní práce v chemické laboratoři. Příprava a složení roztoků. Rovnováhy v roztocích elektrolytů, iontová síla. Ředění a směšování roztoků. Příprava a ředění roztoku KMnO4. Chemické rovnováhy, rovnovážná konstanta, pH. Výpočty pH kyselin, zásad a solí. Měření pH nápojů. Stanovení disociační konstanty kyseliny octové. Výpočty a měření pH pufrů. Součin rozpustnosti. Příprava hydroxyapatitu a sádrovce. Rozpustnost hydroxyapatitu v závislosti na pH. Odměrná analýza. Stanovení Ca2+ chelatometricky. Tuhnutí a rozbor skloionomerního cementu, krystalizace CaSO4.2 H2O při tuhnutí sádry. Redoxní děje, energetika chemických reakcí. Korozivní test dentálních slitin. Stanovení železa ve slitině spektrofotometricky. Uhlovodíky, alkoholy, fenoly, aminy, karboxylové kyseliny: chemické vlastnosti, reaktivita. Aldehydy, ketony, polymery: chemické vlastnosti, reaktivita. Praktický test z odměrné analýzy. Zápočtový test z principů metod a chemických výpočtů.
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou), Demonstrace, Pracovní činnosti (dílny)
|
Výstupy z učení
|
Cílem předmětu je připomenutí základních pojmů a prohloubení znalostí z obecné, anorganické a organické chemie. Student se seznámí s chemickým složením zubní tkáně, dentálních materiálů a se strukturou a funkcí dalších látek, vyskytujících se v ústní dutině (prostředky ústní hygieny). Dále získá přehled o podstatě chemických procesů, které mohou v ústní dutině probíhat. Z praktického hlediska student získá základní znalosti nutné pro práci v chemické laboratoři.
Po absolvování předmětu bude student schopen porozumět základům chemických procesů probíhajících v dutině ústní zejména s ohledem možné interakce dentálních materiálů mezi sebou, s tkáněmi dutiny ústní a látkami zde se vyskytujícími. Získané znalosti studentovi dále umožní studium navazujících předmětů, např. Preklinického zubního lékařství a Biochemie.
|
Předpoklady
|
Znalost základních pojmů z chemie. Dovednosti spojené s používáním chemické symboliky a terminologie.
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Písemná zkouška, Didaktický test
100% absolvovaných cvičení, praktický test, zápočtový test
|
Doporučená literatura
|
-
Ali H. Principles of Drug Therapy in Dentistry.
-
Hubálková, H., Krňoulová, J. (2009). Materiály a technologie v protetickém zubním lékařství.
-
Kodíček, M., Valentová, O., Hynek, R. (2015). Biochemie.
-
Manappallil J. J. Basic Dental Materials (4th ed.).
-
Pacák, J. (2010). Jak porozumět organické chemii.
-
Schmalz, G., Arenholt-Bindslev, D. (2009). Biocompatibility of Dental Materials.
-
Vacík, J. (2017). Obecná chemie.
-
Valentová, K. a kol. (2014). Praktická cvičení lékařské chemie pro obor zubní lékařství.
-
Valentová, K. (2011). Chemické vlastnosti dentálních materiálů. Olomouc: Univerzita Palackého v Olomouci.
|