Předmět: Dějiny umění 4

« Zpět
Název předmětu Dějiny umění 4
Kód předmětu KVV/DU4
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Letní
Počet ECTS kreditů 1
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Badalíková Olga, doc. PhDr. Ph.D.
  • Boček Ronovská Anna, Mgr. et Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
Vznik a vývoj barokního umění, charakteristika jednotlivých evropských uměleckých center, jejich vliv na české umělecké prostředí. Barokní malířství v českých zemích. Nizozemská barokní malba. Barokní malířství v Itálii, Španělsku, Francii, Anglii a v dalších zemích Evropy. Barokní sochařství v českých zemích, vývojové fáze a osobnosti. Barokní sochařství v rámci evropského prostoru ( jednotlivé země, představitelé, díla). Architektura raného, vrcholného a pozdního baroka v Čechách a na Moravě. Osobnosti a díla barokních architektů v evropském kontextu.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming)
  • Příprava na zápočet - 17 hodin za semestr
  • Účast na výuce - 13 hodin za semestr
Výstupy z učení
Po absolvování předmětu by studenti měli být schopni:navázat, na podkladě nabytých vědomostí, v dalším studiu na získané vědomosti, které budou v budoucnu využity v pedagogické praxi.Získají orientaci ve slohovém období, výchozím pro české prostředí jak v oblasti volného umění tak i architektury a urbanismu. Rozvinou vnímání stylotvorných proměn jednotlivých uměleckých druhů.
Výuka směřuje k rozšířenému a mezioborovému vnímání barokních uměleckých projevů a k jejich vnímání s přesahem do předchozích i následujících slohových údobí. Tvoří základ pro pochopení převratného dění konce 19. století, měnícího výchozí principy a to jak v oblasti malby, sochařství tak i architektury.
Předpoklady
Získat schopnost vnímání kontextu dějinného vývoje v širších mezioborových vazbách

Hodnoticí metody a kritéria
Písemná zkouška

Účast na přednáškách, zájem o daný obor, znalost doporučené literatury.
Doporučená literatura
  • José Pijoan. (1977). Dějiny umění X. Praha Odeon.
  • Krsek, I., Stehlík, M., Válka, J., Kudělka, Z., Kudělka, Z., & Paul, P. (1996). Umění baroka na Moravě a ve Slezsku. Praha: Academia.
  • René Huyghe. (1967). Umění a lidstvo, encyklopedie Larousse. Praha.
  • Toman, R., Bednorz, A., Lieblová, D., Neumannová, M., & Vajchr, M. (2007). Baroko: architektura, sochařství, malířství. Praha: Slovart.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Pedagogická fakulta Studijní plán (Verze): Výtvarná tvorba se zaměřením na vzdělávání (BB18) Kategorie: Pedagogika, učitelství a sociální péče 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Letní
Fakulta: Pedagogická fakulta Studijní plán (Verze): Výtvarná tvorba se zaměřením na vzdělávání (BB18) Kategorie: Pedagogika, učitelství a sociální péče 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Letní