Vyučující
|
-
Kučerka Daniel, PaedDr. Ing. PhD.
-
Dostál Jiří, prof. PhDr. PaedDr. Ph.D.
-
Kropáč Jiří, doc. PaedDr. CSc.
-
Janu Miroslav, RNDr. Ph.D.
|
Obsah předmětu
|
Pojem technologie, struktura technologické činnosti, členění technologií. Vstupy do technologických činností. Výroba železa a oceli. Slévárenství. Prášková metalurgie. Tváření - kovy, plasty, dřevo. Dělení materiálů - stříhání, teoretické základy obrábění, specifika obrábění jednotlivých druhů materiálů a vybraných typických tvarů (zuby, závity aj.). Svařování, pájení, lepení. Vytváření vrstev. Změna vlastností materiálů. Výstupy z technologických činností. Technologie zpracování nekovových materiálů s důrazem na zpracování dřeva. Kontrola strojírenské výroby (cvičení laboratorního typu) - měření délek v souvislosti s tolerancí a uložením a kontrola měřidel, měření úhlů, kontrola rozměrů a tvaru závitů, ozubených kol - boční vůle, tenzometrie, pyrometr atp. Vše prakticky prováděno. Zjišťování vlastností dřeva, analýza materiálů ze dřeva
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Přednášení, Metody práce s textem (učebnicí, knihou), Pozorování, Projekce (statická, dynamická), Laborování
- Příprava na zápočet
- 30 hodin za semestr
- Účast na výuce
- 6 hodin za semestr
- Příprava na zkoušku
- 30 hodin za semestr
- Semestrální práce
- 15 hodin za semestr
|
Výstupy z učení
|
Smyslem výuky je znalost obecnějších, stěžejních technologických poznatků (v tomto semestru preference strojírenských technologií a zpracování dřeva a plastů) a základní dovednosti v oblasti kontroly strojírenské výroby (měření délek v souvislosti s tolerancí a uložením, úhlů, kontrola rozměrů a tvaru závitů, ozubených kol - boční vůle, tenzometrie, pyrometr atp.). Cíle: Po absolvování předmětu by studenti měli být schopni: - aplikovat znalosti pojmu technologie, vnitřní struktury a systému technologií, to i u konkrétních technologických činností, - objasnit vstupy a výstupy technologických činností, opatření a činnosti směřující k zajištění jakostní produkce a stability technologických činností, - vysvětlit stěžejní, "tradiční" technologie strojírenské výroby, především zpracování kovů, dále technologie zpracování plastů a dřeva (rámcově rozsah viz témata), potřebný náčrt je požadován, - posuzovat možnosti technologií v závislosti na podmínkách a širších souvislostech (spolu se studijním předmětem Technické praktikum), - provádět stěžejní činnosti zaměřené na kontrolu strojírenské výroby (rámcově rozsah viz témata).
Získat přehled o dominantních procesech, jejich strukturách a souvislostech společenské výroby, zejména strojírensky zaměřené.
|
Předpoklady
|
Základní znalosti středoškolské fyziky a chemie, znalost základních pojmů a způsobu myšlení v oboru, znalost problematiky materiálů v rozsahu předmětu Materiály a technologie I.
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Známkou, Ústní zkouška, Seminární práce
Předložit vypracované otázky, úkoly z laboratorních činností (pozorování a určování mikroskopických vzorků, zjišťování vlastností materiálů, zejména mechanických).
|
Doporučená literatura
|
-
Studijní texty VUT Brno.
-
Frischherz, A. a SKOP, P. (1999). Technologie zpracování kovů 1 a 2. Praha : SNTL.
-
Frischherz, A. Piegler, H. aj. (1996). Technologie zpracování kovů - Příklady. Praha : SNTL.
-
Hodis, Z. (2013). Strojírenská technologie. Brno, MU.
-
Kocman, K. a Prokop, J. (2002). Výrobní technologie II. Obrábění. Brno : CERM.
-
Kropáč, J. (1986). Technická měření a zkoušky.. Olomouc : UP.
-
MICHNA, Š. a TRPČEVSKÁ, J. Strojírenská technologie. Ústí nad Labem, UJEP.
-
Nutsch, W. aj. (1999). Příručka pro truhláře. Praha : Sobotáles.
-
Pilous, V. (2001). Technologie kovových materiálů. Plzeň : ZČU.
|