Vyučující
|
-
Kučerka Daniel, PaedDr. Ing. PhD.
-
Dostál Jiří, prof. PhDr. PaedDr. Ph.D.
-
Mrázek Michal, Mgr. Ph.D.
-
Mrázek Petr, Ing.
-
Kropáč Jiří, doc. PaedDr. CSc.
-
Janu Miroslav, RNDr. Ph.D.
-
Částková Pavlína, PhDr. Ph.D.
|
Obsah předmětu
|
Základní témata: Pojem technologie, struktura technologické činnosti, členění technologií. Vstupy do technologických činností. Výroba papírenského materiálu (papíru, lepenky aj.). Výroba železa a oceli. Slévárenství. Prášková metalurgie. Tváření - kovy, plasty, dřevo; technologické postupy při zpracování překližek, lamel, laťovek a aglomerovaných materiálů. Dělení materiálů - stříhání, teoretické základy obrábění, specifika obrábění jednotlivých druhů materiálů a vybraných typických tvarů (zuby, závity aj.). Výroba textilií. Svařování, základní postupy dle materiálů a v závislosti na rozsahu výroby či údržby. Pájení, lepení v závislosti na materiálech. Vytváření vrstev. Řízení vlastností materiálů s ohledem na různé druhy materiálů Výstupy z technologických činností. Cvičení: Technologie zpracování materiálu - řezání, hoblování, lepení, pilování, rašplování, dlabání, kolíkové spoje, čep a dlab, vrtání, broušení, frézování, soustružení, údržba strojů. Kontrola výroby - měření délek v souvislosti s tolerancí a uložením a kontrola měřidel, měření úhlů atp. Vše prakticky prováděno. Demonstrace technologických činností a technických objektů s nimi spojených.
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Přednášení, Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Pozorování, Demonstrace, Laborování
- Účast na výuce
- 14 hodin za semestr
- Příprava na zápočet
- 12 hodin za semestr
- Příprava na zkoušku
- 30 hodin za semestr
- Domácí příprava na výuku
- 26 hodin za semestr
|
Výstupy z učení
|
Smyslem výuky je znalost obecnějších, stěžejních technologických poznatků (preference strojírenských technologií, zpracování dřeva, plastů, rovněž papíru, textilu), širší souvislosti technologií v současnosti (Průmysl 4.0) a základní dovednosti v oblasti kontroly spojované se strojírenskou výroby (měření délek v souvislosti s tolerancí a uložením, úhlů, kontrola rozměrů a tvaru závitů, ozubených kol - boční vůle, tenzometrie, pyrometr atp.). Dále jde o názornou prezentaci techniky a technologií významných pro další vzdělávací praxi studentů učitelství. Cíle: Po absolvování předmětu by studenti měli být schopni: " aplikovat znalosti pojmu technologie, vnitřní struktury a systému technologií, to i u konkrétních technologických činností, " objasnit vstupy a výstupy technologických činností, opatření a činnosti směřující k zajištění jakostní produkce a stability technologických činností, " vysvětlit stěžejní, "tradiční" technologie strojírenské výroby, především zpracování kovů, technologie zpracování plastů, dřeva, papíru, lepenky a textilu, (viz témata), adekvátní náčrt je požadován, " posuzovat možnosti technologií v závislosti na podmínkách a širších souvislostech (spolu s dalšími studijními předměty - Strojní zpracování aj.), " provádět stěžejní činnosti zaměřené na kontrolu strojírenské výroby (viz témata).
Přehled o nejvýznamnějších, především strojírenských a dřevozpracujících technologií, způsobilost stanovit možnosti či pravděpodobné postupy výroby. Zvládat základní činnosti kontroly strojírenské a další výroby a schopnost adekvátně vyhodnocovat výsledky.
|
Předpoklady
|
Předmět navazuje na znalosti o technických materiálech a rovněž na základní znalosti o pružnosti a pevnosti strojních součástí. Využívá rovněž technické grafiky a terminologie.
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Ústní zkouška, Analýza výkonů studenta, Seminární práce
Účast na konzultacích s kontrolovaným seznámením se s činnostmi laboratorního charakteru, písemná + praktická seznámení se s činnostmi měření a kontroly obvyklými při strojírenské výrobě, zápočet, samostudium - příprava na zkoušku, spočívá dále ve studiu literatury i studijní opory vč. možnosti využití úloh pro zpětnou vazbu. ISP - Vzhledem k charakteru předmětu nejsou formulovány obecně platné požadavky na průběh studia, také vzhledem ke specifičnosti jednotlivých ISP. Průběh studia bude řešen individuálně, ohleduplně vzhledem k okolnostem.
|
Doporučená literatura
|
-
Dvořák, M. (2001). Technologie II.. Brno : CERM.
-
Frischherz, A. a SKOP, P. (1999). Technologie zpracování kovů 1 a 2. Praha : SNTL.
-
Frischherz, A. Piegler, H. aj. (1996). Technologie zpracování kovů - Příklady. Praha : SNTL.
-
Hluchý, M. aj. (1998). Strojírenská technologie 2. - 2. díl. Praha : Scientia.
-
Hluchý, M. aj. (1998). Strojírenská technologie 2. - 1. díl. Praha : Scientia.
-
HODIS, Zdeněk. (2013). Strojírenská technologie. Brno.
-
Holešovský Zdeněk. (2012). Technologie strojírenské výroby: základ kvality výrobku..
-
Kocman, K. a Prokop, J. (2002). Výrobní technologie II. Obrábění. Brno : CERM.
-
Kropáč, J. a Serafín, Č. (2008). Teoretické základy technických předmětů I. Texty k dist. vzdělávání v rámci KS (CD-ROM). Olomouc : PdF.
-
Kropáč, J. (1986). Technická měření a zkoušky. Olomouc : UP.
-
Nutsch, W. aj. (1999). Příručka pro truhláře. Praha : Sobotáles.
-
Pilous, V. (2001). Technologie kovových materiálů. Plzeň : ZČU.
|