Vyučující
|
-
Dostál Jiří, prof. PhDr. PaedDr. Ph.D.
-
Sedláček Michal, Ing. Mgr. Ph.D.
-
Serafín Čestmír, prof. Ing. Dr.
-
Havelka Martin, Mgr. Ph.D.
|
Obsah předmětu
|
Základní témata: Smysl výuky disciplíny spočívá ve zprostředkování vybraných poznatkových struktur z oblasti strojírenství, technické normalizace a technické mechaniky s cílem vytvořit předpoklady pro jejich aplikaci při konstrukci jednoduchých strojních součástí. Obsah předmětu tvoří: . technická mechanika: vymezení základních pojmů, členění poznatkových struktur, . pružnost a pevnost: základní pojmy, platné zákonitosti, deformace, tah, tlak, ohyb, smyk/střih, krut, nosníky (určení ohybového momentu, deformace), zvláštní druhy namáhání: vzpěr (vazba na příhradové konstrukce), složené namáhání (sourodá a nesourodá namáhání), tvarová pevnost, cyklické namáhání.
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Přednášení, Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Projekce (statická, dynamická)
- Účast na výuce
- 39 hodin za semestr
|
Výstupy z učení
|
Předmět je zaměřen na osvojení základních teoretických znalostí a odpovídajících praktických dovedností řešení vybraných úloh z oblasti technické mechaniky v kontextu aktuálních trendů. Prostřednictvím aktivit spojených s řešením typových úloh je vytvářen prostor pro rozvoj systémového a technického myšlení. Uvedený předmět tvoří spolu s problematikou předmětů Teoretické základy technických předmětů, Principy konstrukce technických zařízení I poznatkovou bázi strojírensky zaměřené části. Cíle: Po absolvování předmětu by studenti měli být schopni: . definovat pojmy: Technická mechanika, pružnost a pevnost, základní druhy namáhání, kombinované namáhání, dimenzování, aj. . objasnit způsob řešení vybraných typových úloh z technické mechaniky, . vysvětlit význam statických podmínek rovnováhy v technické mechanice, . vyjmenovat a charakterizovat různé druhy namáhání, . vyjmenovat a charakterizovat různé způsoby řešení vybraných typových úloh (dimenzování strojních součástí v případě základních typů namáhání, vyšetření průběhu ohybového momentu nosníku, kontrola prutu na vzpěr, aj.), . posuzovat vybrané strojní součásti z hlediska základních rozměrů vzhledem ke způsobu namáhání, . řešit početně (a ve vybraných případech také graficky) vybrané typové úlohy z oblasti technické mechaniky, mj. šetření průběhu posouvajících sil a ohybových momentů nosníků, aj., . dimenzovat základní typy strojních součástí (základní namáhání, vybraná kombinovaná namáhání) a provést kontrolní výpočet strojní součásti.
Předmět je zakončen zkouškou. Po úspěšném absolvování může student pokračovat v dalším studiu.
|
Předpoklady
|
Prerekvizity: Teoretické základy technických předmětů, Principy konstrukce technických zařízení I
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Známkou, Seminární práce, Písemný test
Písemná forma (zápočet), účast na cvičeních, samostudium - příprava na zápočet (platí i pro ISP), samostudium - příprava na zkoušku (platí i pro ISP).
|
Doporučená literatura
|
-
BURIANOVÁ, Lidmila (eds.). (2012). Mechanika: příprava pro studium na vysoké škole.. Liberec.
-
CYRUS, Pavel. (2008). Pružnost a pevnost: řešené příklady.. Praha.
-
HAVÍŘOVÁ, Zdeňka. (2006). Technická mechanika I.: základy statiky, pružnost a pevnost.. Brno.
-
KUNZ, Jiří. (2014). Technická mechanika: statika s příklady.. Praha.
-
MIČKAL, Karel. (1998). Sbírka úloh z technické mechaniky: pro střední odborná učiliště a střední odborné školy. Praha.
-
VYSLOUŽIL, Tomáš. (2012). Pružnost a pevnost: sbírka příkladů.. Ústí nad Labem.
|