Předmět: Technická grafika

« Zpět
Název předmětu Technická grafika
Kód předmětu KTE/ITG
Organizační forma výuky Přednáška + Cvičení + On-line aktivity
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 3
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinně-volitelný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Klement Milan, prof. PhDr. Ph.D.
  • Dostál Jiří, prof. PhDr. PaedDr. Ph.D.
  • Kvapil Luděk, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
Obsah předmětu: Grafická komunikace, základní pojmy. Orientace v ČSN. Zásady technického kreslení, čáry, formáty, měřítka a orientace ve strojnických tabulkách. Promítání na tři průmětny základních geometrických tvarů. Kreslení základních geometrických těles. Prostorové zobrazení, průniky jednoduchých těles. Řezy a průřezy. Kreslení jednoduchých strojních součástí v řezech. Užití řezů a průřezů při tvorbě výkresů. Zásady kótování a popisování. Kótování a tvorba strojnických výkresů. Předepisování přesností, tolerance rozměrů a jejich předepisování, způsoby uložení, tolerance tvaru. Praktické příklady na výpočty tolerancí a jejich zapisování. Zobrazování základních strojních součástí: šrouby, matice a podložky. Kreslení šroubových spojů, orientace ve strojnických tabulkách. Kreslení hřídelí, čepů, klínů, per a kolíků. Kreslení ložisek, pružin a ozubených kol. Kreslení nerozebíratelných spojů, svařování, pájení a lepení. Kreslení jednoduchých sestav svarků a nýtových spojů. Kreslení a význam schémat. Výkresy výrobní, výkresy sestavení, popisové pole.

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Projekce (statická, dynamická), Grafické a výtvarné činnosti
  • Domácí příprava na výuku - 10 hodin za semestr
  • Příprava na zkoušku - 10 hodin za semestr
  • Účast na výuce - 48 hodin za semestr
Výstupy z učení
Teoretické seznámení studentů s problematikou zobrazování strojních součástí a celků. Výklad klade důraz na typy zobrazovacích metod používaných v technické grafice. Zvláštní důraz potom klade na pravoúhlé zobrazování těles a objektů. Seznamuje studenty s normami, které definují základní prvky nutné pro vytváření technické dokumentace. V závěru potom studenty seznamuje s různými typy a způsoby zobrazování v jiných technických oborech než je strojírenství (stavebnictví, elektrotechnika).
Studenti budou absolvovat celkem pět blokových částí výuky během výukového semestru v rozsahu 4 prezenčních výukových jednotek. Každý výukový blok je ukončen souhrnným opakováním probírané látky. Způsob ukončení odpovídá způsobu ukončení v prezenční formě studia ? tj. zápočtovým testem a dílčí zkouškou, která se skládá z praktického testu a ústní části.
Předpoklady
Praktická aplikace poznatků, které studenti získají na přednáškách, je zaměřena především na schopnost studentů samostatně vytvářet výkresy technických objektů, základních strojních součástí a sestav technických objektů. Studenti během cyklu cvičení pracují na samostatném zadání, které formou samostatné řízené činnosti vytvoří u studentů potřebné návyky nutné pro další vzdělávání.

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška, Písemná zkouška

Požadavky pro udělení zápočtu: 1) Účast na cvičení (min. 90 %). 2) Písemná práce. 3) Odevzdání protokolů z jednotlivých cvičení. Požadavky pro udělení zkoušky: 1) Absolvování praktické části zkoušky (test). 2) Absolvování ústního pohovoru.
Doporučená literatura
  • DRASTÍK, F. (1994). Technické kreslení podle mezinárodních norem I.. Ostrava.
  • Friedmann, Z. (1986). Grafická komunikace v technice. Brno : UJEP.
  • Švejda, T. (1995). Technické kreslení. Praha : SNTL.
  • Vávra, P. aj. (1984). Strojnické tabulky pro SPŠS. Praha : SNTL.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Pedagogická fakulta Studijní plán (Verze): Informační výchova se zaměřením na vzdělávání (BB16) Kategorie: Pedagogika, učitelství a sociální péče 1 Doporučený ročník:1, Doporučený semestr: Zimní