Předmět: Grafické programy - CAD 1

« Zpět
Název předmětu Grafické programy - CAD 1
Kód předmětu KTE/ICD1Q
Organizační forma výuky Cvičení + On-line aktivity
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 2
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Dostál Jiří, prof. PhDr. PaedDr. Ph.D.
  • Klement Milan, prof. PhDr. Ph.D.
  • Bryndová Lucie, Mgr. Ph.D.
Obsah předmětu
Témata: - Grafické programy CAD, jejich technologie a možnosti využití. Etapy výroby a jim odpovídající systémy počítačové podpory, možnosti technologie CAD, dělení programů CAD s ohledem na možnosti využití, popis možností programů využívajících 2D, 2.5D a 3D technologii, rastrová a vektorová grafika. - Známější CAD systémy dostupné na našem trhu. Vyjmenování jednotlivých CAD systémů, popis možností jednotlivých CAD systému, především s ohledem na jejich možnosti použití v 2D a 3D grafice, systémové nároky jednotlivých systémů, operační systémy, v nichž jednotlivé systémy pracují, modulové uspořádání CAD systémů. - Grafický systém AutoCAD 2008 a popis jeho činnosti. Obecný popis programu a možnosti jeho využití, možnosti ovládání programu AutoCAD, popis pracovního panelu programu, pracovní nabídka a její součásti, způsoby zobrazování v systému AutoCAD (2D a 3D), možnosti archivace výkresů. - Použití grafického systému AutoCAD 2008 pro vytváření 2D výkresové dokumentace. Jednotlivé nástroje pro vytváření základních rovinných obrazců. Nástroje pro editaci a úpravu rovinných útvarů. Možnosti určování rozměrových podrobností (kótování, popisování a tolerance). Možnosti vyplňování rovinných útvarů šrafováním. - Použití grafického systému AutoCAD 2008 pro vytváření 3D výkresové dokumentace. Jednotlivé nástroje pro vytváření základních prostorových těles a ploch. Nástroje pro editaci a úpravu prostorových objektů. Možnosti stínování a manipulace s prostorovými objekty. Způsoby využití rovinných obrazců pro generování prostorových těles.

Studijní aktivity a metody výuky
Grafické a výtvarné činnosti
  • Účast na výuce - 40 hodin za semestr
  • Příprava na zkoušku - 10 hodin za semestr
  • Příprava na zápočet - 10 hodin za semestr
  • Domácí příprava na výuku - 10 hodin za semestr
Výstupy z učení
Předmět seznamuje studenty se základy tvorby technické dokumentace za podpory výpočetní techniky. Studenti se seznamují s problematikou rozdělení výrobní přípravy, typy a popisy jednotlivých kreslících programů. Prakticky se učí obsluhovat program AutoCAD 2013, popřípadě i 2014 a 2015. V tomto systému potom prakticky vytváří technickou dokumentaci a technické výkresy a to jak ve 2D tak i ve 3D zobrazení.
Po absolvování předmětu by měli být studenti zejména schopni: - vysvětlit pojem CAD program a orientovat se problematice dělení programů CAD, - popsat strukturu uživatelského rozhraní AutoDesk AutoCADu 2013 a používat příkazový řádek, - používat základní příkazy pro tvorbu a úpravu rovinných obrazců: uss, úsečka, kružnice, obdélník a polygon, Ořež, klonovat a kopírovat objekty pomocí příkazů Zrcadli a Ekvid, používat rastr a krok pro urychlení vytváření pravidelných objektů, vytvářet oblouky pomocí příkazu Zaobli a Zkos, - aplikovat položku hlavního menu Kóty, pro vytváření základních a rozšířených typů kót: přímé kóty, kóty průměrů a poloměrů, upravovat hodnoty kót, vytvářet odkazy včetně textových popisků, upravovat vlastnosti odkazů a textové popisky odkazů, používat rozměrové tolerance k úpravě hodnot kót, definovat jednotlivé typy tolerancí, - používat příkazy pro tvorbu základních prostorových objektů a vytvářet ve 3D prostoru: koule, válce, kužele a vrchlíky, kvádry, krychle, jehlany, sítě, a klíny, - používat tyto objekty při tvorbě konkrétních výkresů včetně schopnosti používat atribut ISOLINES, zobrazovat vytvořené objekty pomocí příkazu OKO a 3D ORBIT, používat nabídku hlavního menu Modifikace, - aplikovat základní 3D operace příkazy pro úpravu těles a ploch: příkaz Sloučit, příkaz Odečíst, příkaz Průnik, včetně tvorby stínování objektů, - pracovat s nabídkou hlavního menu Kresli a s její položkou Plochy, pro potřeby vytváření: rotační plochy, vysunutí, rotace a vytažení, - zvládat pokročilé úpravy vytvořených 3D těles a ploch například pomocí metod: Odříznout a Zrcadlit, - používat základní i pokročilé příkazy a metody pro tvorbu 2D a 3D výkresové dokumentace.
Předpoklady
Disciplíny jsou studentům dostupné prostřednictvím LMS systému Unifor (http://unifor.upol.cz/pedagogicka/unifor/logon.php) a obsahují nejen textový, ale i interaktivní a multimediální obsah (animace apod.). Disciplíny obsahují i autoevaluační testy pro samostatné, ale také řízené ověřování získaných znalostí a dovedností. Předmět je ukončen kolokviem realizovaným elektronickým testováním v rámci LMS Unifor.

Hodnoticí metody a kritéria
Písemná zkouška, Seminární práce

Samostatné vypracování projektu dle zadání. Samostatné vytváření 2D výkresů. Samostatné vytváření 3D výkresů.
Doporučená literatura
  • Klement, M. (2003). Grafické programy a multumédia - AutoCAD 2000. Olomouc, Vydavatelství UP. 214 s.
  • Omura, G. (1999). AutoCAD 2000: podrobný průvodce. Praha : Grada.
  • Omura George. (2009). AutoCAD 2002. Publishing ,a.s.
  • Píša, Z. (1999). AutoCAD 2000 efektivně. Brno : CCB.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Pedagogická fakulta Studijní plán (Verze): Základy technických věd a informačních technologií pro vzdělávání (BB18) Kategorie: Pedagogika, učitelství a sociální péče 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Zimní
Fakulta: Pedagogická fakulta Studijní plán (Verze): Základy technických věd a informačních technologií pro vzdělávání (BB18) Kategorie: Pedagogika, učitelství a sociální péče 2 Doporučený ročník:2, Doporučený semestr: Zimní