Vyučující
|
-
Dostál Jiří, prof. PhDr. PaedDr. Ph.D.
-
Klement Milan, prof. PhDr. Ph.D.
|
Obsah předmětu
|
Témata: - hardware vývoj, včetně ukázky sestavení počítače Třídy PC PIII, - hardware procesory, včetně ukázky sestavení počítače Třídy PC PIV, - hardware desky, paměti, včetně ukázky sestavení počítače Třídy server x386, - hardware sběrnice, karty, HDD, FCC, CD, - hardware Sestava PC, princip komunikace, periferie a serverová rozšíření, - software operační systémy a jejich architektura, - software aplikační software a jeho licencování, - základy desktopové a serverové virtualizace (Virtual PC, WinBox, VmWare Player, WmWare, Hyper-V), - práce s virtuálním strojem (migrace, záloha) a možnosti konverze do různých virtualizačních řešení, - instalace a konfigurace operačního systému MS Windows 7 a MS Windows 10, - instalace MS Office a Windows Update, - správa uživatelů systému MS Windows 7 a základy práce s MS Active Directory, - přiřazení počítače do struktury MS Active Directory a jeho centrální správa, - zabezpečení systému Windows 7 a jeho pokročilá správa.
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Přednášení, Metody práce s textem (učebnicí, knihou), Projekce (statická, dynamická)
- Domácí příprava na výuku
- 10 hodin za semestr
- Příprava na zkoušku
- 10 hodin za semestr
- Účast na výuce
- 48 hodin za semestr
|
Výstupy z učení
|
Předmět se zabývá problematikou stavby a konfigurování osobních počítačů a to jak hardwarové, tak i softwarové. Studenti si osvojí znalosti a dovednosti, které jim umožní sestavit si z jednotlivých komponent celé PC, vyměnit nebo přidat některou z komponent počítače, nakonfigurovat optimálně hardwarové prostředí. Získají znalosti o instalaci a konfiguraci ovladačů pro jednotlivá zařízení, instalaci a konfiguraci operačních systémů a uživatelských aplikací. Dokáží nakonfigurovat počítač pro práci v síti.
Po absolvování předmětu by měli být studenti zejména schopni: - identifikovat a používat základní ovládací prvky PC, včetně základních periferií, - charakterizovat nejdůležitější etapy vývoje výpočetní techniky, - rozpoznat jednotlivé komponenty počítače třídy PC a vysvětlit jejich funkci, - charakterizovat a vysvětlit principy komunikace mezi jednotlivým počítačovými komponentami, - vyjmenovat a rozpoznat jednotlivé počítačové periferie, - vysvětlit rozdíl mezi server a pracovní stanicí, - identifikovat jednotlivé skupiny software a licencí k jejich používání, - charakterizovat operační systémy a jejich služby, - rozpoznat jednotlivé skupiny aplikačního software a uvést nejdůležitější zástupce s jednotlivých skupin, - orientovat se v bezpečnostních předpisech v souvislosti s počítači, - spustit a ovládat program MS Virtual PC VmWare Player, WinBox, WmWare a Hyper-V, - nainstalovat operační systém MS Windows 7 a MS Windows 10, - provádět konfiguraci operačního systému MS Windows 7, - instalovat programy a aktualizovat operační systém, - přiřazovat systém do struktury MS Active Directory, - vést správu uživatelů a to jak u desktopového, tak i doménového účtu, - nastavit zabezpečení MS Windows 7.
|
Předpoklady
|
Disciplíny jsou studentům dostupné prostřednictvím LMS systému Unifor (http://unifor.upol.cz/pedagogicka/unifor/logon.php a obsahují nejen textový, ale i interaktivní a multimediální obsah (animace apod.). Disciplíny obsahují i autoevaluační testy pro samostatné, ale také řízené ověřování získaných znalostí a dovedností. Předmět je ukončen zkouškou realizovanou elektronickým testováním v rámci LMS Unifor.
KTE/ITVQ
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Ústní zkouška, Analýza výkonů studenta, Seminární práce
100% docházka do cvičení, absolvování praktického testu
|
Doporučená literatura
|
-
KLEMENT, M. Hardware a software. 1. vyd. Olomouc: Vydavatelství UP Olomouc, 2001. 179 s. ISBN 80-244-0319-X MINASI, M. PC velký průvodce hardwarem. 1. vyd. Praha: Grada, 1998. 1220 s. ISBN 80-7169-667-6. HORÁK, J. Učebnice hardware. 2. vyd. Brno: Computer Press, 1998. 329 s. ISBN 80-7226-122-3. ZŮNA, P. Informatika a výpočetní technika. 1. vyd. Praha: Grada, 1993. 184 s. ISBN 80-85623-3. .
|