Předmět: Informace z pohledu filosofie a kognitivních věd

« Zpět
Název předmětu Informace z pohledu filosofie a kognitivních věd
Kód předmětu KSV/DEFKV
Organizační forma výuky Seminář
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia 2
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 5
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Slavkovský Adrián, doc. RNDr. PhD.
Obsah předmětu
Struktura předmětu - Co je to informace? Různé přístupy k informaci - Terminologické vyjasnění a metodologické problémy zkoumání - Informační věda. Komunikace jako zdroj informační vědy - Informace a komunikace. Vliv informace na vznik krize a na vyrovnání se s ní - Způsoby využití informací v historii, informační revoluce - Informační struktury a komprimované informace - Ontologické přístupy k informaci

Studijní aktivity a metody výuky
nespecifikováno
Výstupy z učení
- Znalost různých přístupů k informaci - Seznámení s širším chápáním teorie informace, která zahrnuje shromažďování informací, jejich třídění, přenos, filtrování, vyhledávání, kopírování, hodnocení. - Pochopení souvislostí informace s pojmy krize a komunikace
Výstupy z učení: Po absolvování předmětu je absolvent schopen: - porozumět základním pojmům týkajících se informace, - porovnat historické projevy využití informací, - vysvětlit vliv informací na vývoj společnosti, na komunikaci a na krize, - aplikovat a tvořivě využívat získané poznatky ve svém životě, zejména v komunikaci. - Vývoj informačních technologií - Přenos informace a šum - Systémy a automatizace - Důsledky informačního věku - Informační ekologie a etika
Předpoklady
Student organizuje své studium na základě studijních materiálů a pokynů v LMS; účastní se vypsaných tutoriálů a plní průběžné krátké testy (přibližně 4).

Hodnoticí metody a kritéria
nespecifikováno
K získání zápočtu je třeba, aby student úspěšně absolvoval průběžné testy. Zkouška se skládá ze dvou částí: písemné práce a ústní části, přičemž student si může vybrat z několika variant zaměření a poměru mezi těmito částmi. Téma písemné práce student dohodne s vyučujícím.
Doporučená literatura
  • FLORIDI, Luciano. Information: A Very Short Introduction. First published. New York: Oxford University Press, 2010. ISBN 978-0-19-955137-8..
  • Slavkovský Adrián. Informácia v kontexte filozofie a kognitívnych vied. Trnava: Filozofická fakulta TU v Trnave, 2013. ISBN 978-80-8082-647-5..
  • VON BAEYER, Hans Christian. Information: The New Language of Science. Cambridge: Harvard University Press, 2004. ISBN 0-674-01387-5..


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr