Vyučující
|
-
Arkhanhelska Alla, prof. DrSc.
|
Obsah předmětu
|
1. Morfologie jako jazykovědná disciplína. Základní morfologické jednotky. Pojem morfému, druhy morfémů. 2. Morfematická a slovotvorná struktura slova. 3. Základní způsoby slovotvorby. Derivace. 4. Základní způsoby slovotvorby. Kompozice. Abreviace. 5. Slovotvorná analýza slova. 6. Předmět morfologie. Základní jednotky tvaroslovného systému. 7. Druhy morfologických forem. Prostředky vyjádření mluvnických významů. 8. Druhy slov a zásady jejich klasifikace. 9. Podstatná jména a jmenné gramatické kategorie. 10. Přídavná jména. Sémantika. Gramatické kategorie. 11. Zájmena. Sémantické typy zájmen. Skloňování zájmen v ukrajinštině. 12. Číslovka. Druhy číslovek. Skloňování číslovek v ukrajinštině. 13. Testová cvičení. Zápočet.
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou), Demonstrace
- Domácí příprava na výuku
- 14 hodin za semestr
- Příprava na zápočet
- 10 hodin za semestr
- Účast na výuce
- 26 hodin za semestr
|
Výstupy z učení
|
První část kursu morfologie je základem pro další studium ukrajinského jazyka. Účelem je, aby si studenti osvojili znalost předmětu morfologie, jeho specifika, seznámili se s obsahem základních používaných termínů, např. gramatická kategorie, gramatická forma, gramatický význam slova, paradigma, morfém. Velká pozornost je věnována principům klasifikace slovních druhů, specifickému kategoriálnímu významu každého z nich (zde je třeba zmínit nejen tradiční, ale i heterogenní systém členění). Určité místo v kurzu zaujímá přehled morfologických a syntaktických gramatických kategorií. Největší pozornost je zaměřena na rozpracovávání stavby slova, způsoby utváření slov v současné ukrajinštině a prostředky tvoření slov, charakteristické pro všechny plnovýznamové slovní druhy.
Studenti získají přehled o ukrajinském gramatickém systému. Pozornost je především věnována slovotvornému a morfologickému rozboru jmenných slovních druhů.
|
Předpoklady
|
Úspěšné zvládnutí podmiňujících předmětů, tj. znalost flexe ukrajinského substantiva a adjektiva, flexe slovesné, příslušná úroveň jazykové kompetence. Znalost ukrajinštiny min. na A2 Evropského referenčního rámce pro jazyky.
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Ústní zkouška, Písemná zkouška
? účast s maximálním počtem absencí za semestr 2 týdny ? plnění úkolů zadaných vyučujícím (domácí příprava) ? do zvláštního sešitu ? písemné kontrolní práce ? úspěšné vykonání písemné zápočtové práce; tu je možno konat pouze třikrát (1 řádný + 2 opravné termíny, zápočet je nutno vykonat bezprostředně po ukončení semestru; pokud student nevykoná zápočet bezprostředně po skončení semestru, je povinen si zapsat disciplínu znovu a v plném rozsahu ji absolvovat)
|
Doporučená literatura
|
-
www.ukrajinistika.upol.cz.
-
www.ultra-case.com.
-
Babij, I. (2007). Suchana ukrajinska literaturna mova. Morfolohija. Praktikum. D.1 .
-
Bas-Kononenko, O., Hnat?uk, L. (2010). Ukrajinska mova: teorija, zavdanňa, testy .
-
Horpynyč, V. (2004). Morfolohija ukrajinskoji movy. . Kyjiv.
-
Horpynyč, V. (1999). Sučasna ukrajinska literaturna mova. Morfemika. Slovotvir. Morfolohija. . Kyjiv.
-
Hryščenko, A., Macko, L. ta in. (2002). Sučasna ukrajins´ka literaturna mova.. Kyjiv.
-
Kostusjak, H. (2002). Katehorija stupeniv porivnjannja prykmetnykiv i pryslivnykiv. . Luck.
-
Najenko, H. Istoryčna morfolohija ukrajinskoji movy..
-
Pljušč, M. ta in. (1994). Sučasna ukrajinska literaturna mova. . Kyjiv.
-
Ponomariv, O. (2001). Sučasna ukrajinska mova. . Kyjiv .
-
Ševčuk, S., Loboda, T. (2008). Sučasna ukrajinska literaturna mova. . Kyjiv .
-
Škuratjana, N., Ševčuk, S.V. (2000). Sučasna ukrajins´ka literaturna mova . Kyjiv .
|