Předmět: Trinitologie a teologie stvoření

« Zpět
Název předmětu Trinitologie a teologie stvoření
Kód předmětu KST/PTTTS
Organizační forma výuky Přednáška
Úroveň předmětu Bakalářský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 6
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu Povinný
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Žák Lubomír, prof. ThDr.
Obsah předmětu
I. TEOLOGIE STVOŘENÍ 1. Základní charakteristiky katolické nauky o stvoření 2. Význam a základní dogmatický obsah katolické nauky o Bohu Stvořiteli a o Božím stvořitelském díle 3. Základní aspekty a stěžejní body katolické nauky o stvořeném světe "viditelném a neviditelném" a o stvoření člověka II. TRINITOLOGIE 4. Úvod do trinitární dogmatiky 5. Nauka o Trojici v církevních dokumentech 6. Trojiční tajemství Boha v Písmu svatém 7. Patristická trinitologie 8. Čtyři historické modely trinitární teologie 9. Některé modely trinitární teologie 20. století 10. Trojiční teologie a spiritualita (videopřednášky v MOODLE, mgr. L.M. Chincialová, Th.D.)

Studijní aktivity a metody výuky
Přednášení, Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou)
Výstupy z učení
Vycházeje z učení II. vatikánského koncilu a jeho následného prohloubení ze strany církevního magisteria a systematické teologie, předmět "Trinitologie a teologie stvoření" má v první řadě za cíl (1.) zprostředkovat základní poznatky o nauce katolické Církve o Bohu jako Stvořiteli, o stvořitelském aktu a o stvořeném světě jako takovém, a také představit teologické prohloubení hlavních pravd této nauky na základě výkladu Písma svatého, církevních otců a významných autorů katolické, pravoslavné a protestantské tradice. Současně je cílem kurzu (2.) uvedení do trinitární teologie. Bude spočívat v uceleném představení katolické nauky o trojjediném Bohu. Úhel pojednání nebude filozofický, ani historicko-religionistický, ale dogmatický. To znamená, že na Boha-Trojici bude pohlíženo ve světle Božího zjevení se v osobě Ježíše Krista, prohloubeného a odevzdávaného vírou Kristova společenství (Církve). Z tohoto důvodu bude kladen důraz na ty literární prameny, které pomáhají lépe pochopit a správně vysvětlovat základní termíny, pojmy, myšlenky a formulace křesťanské trojiční víry, jak ji vyznává především Římskokatolická církev. Jsou to: Písmo svaté, církevní dokumenty (v první řadě Katechismus katolické církve) a texty dogmatické trinitologie. Nebudou však chybět ani odkazy na trinitologické výklady autorů jiných křesťanských denominací.
Po dokončení předmětu a po studiu povinné literatury budete moci - znát a umět interpretovat základní pravdy katolické nauky o stvořen a o Bohu Stvořiteli; - se orientovat v důležitých otázkách týkajících se " statusu stvoření" světa (člověka, přírody...) a stvořitelského vztahu mezi Bohem a světem; - znát základní pravdy nauky o Bohu jako Trojici; - interpretovat trojiční pravdy (určit jejich pravý smysl a propojení na spiritualitu) ve světle jejich historického vývoje (v období patristiky a ekumenických koncilů prvního století) a v duchu pokoncilního magisteria katolické Církve; - orientovat se v naukách o Trojici nekatolických Církví křesťanského Východu a Západu; - znát některé důležité trinitologické modely minulosti a současnosti; - objevit význam a aktualitu trojiční pravdy pro konkrétní (pastorační, liturgický, svátostný, duchovní, evangelizační) život křesťanského společenství.
Předpoklady
Pro studium předmětu nejsou požadovány zvláštní předpoklady.

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška, Seminární práce

1. Je důležité, aby sledování přednášek a studijní práce s povinnou i doporučenou literaturou probíhalo ve stálém kontaktu s "osnovami" (budou poskytnuty přednášejícím postupně v průběhu přednášek v MOODLE); jejich tematicko-interpretační a bibliografické údaje jsou směrodatné pro studium témat a dosažení dobrých výsledků. 2. Důraz kurzu je kladen na představení témat, která jsou odborně probírána v základní/povinné četbě. Je proto nutné, aby se každý účastník kurzu soustředil na studium základní/povinné literatury, přičemž je třeba dbát pokynů vyučujícího, které budou dány v průběhu přednášek. 3. Výuka jednoho tematického celku, konkrétně části "II. Trinitologie - 7. Patristická trinitologie", bude probíhat seminární formou. To znamená, že každému účastníkovi bude hned na začátku kurzu přiděleno jedno téma (např. trinitologie Ária, její vznik a vývoj; trinitární nauka Nikajského koncilu a její problematická recepce; trinitologie sv. Basila Velikého; trinitologie sv. Řehoře z Nyssy, trinitologie sv. Augustina a další), které představí ve třídě v rámci 25-30 min. vstupu. Každý student se na tento výstup připraví pod vedením vyučujícího, s nímž bude konzultovat schéma tématu a vybranou bibliografii. Následně, po představení tématu a zapracování případných připomínek vyučujícího, student vyhotoví písemnou práci v rozsahu minimálně 5 stran (samotného textu, bez titulní strany a bibliografie) a maximálně 10 stran. Napsaní a odevzdání této práce je podmínkou pro připuštění k závěrečné zkoušce. 4. V polovině října budou zpřístupněna témata pro závěrečnou zkoušku. 5. Pro úspěšné absolvování kurzu je třeba: - číst všechny povinné studijní texty; snažit se jim co nejlépe porozumět; - (při tomto čtení a porozumění) mít na paměti zadaná témata pro závěrečnou zkoušku; zpracování každého tématu předpokládá, že se student bude řídit "osnovami" (přednášek); - 14. dní před termínem zkoušky odevzdat seminární práci na téma prezentované ve třídě; - složit závěrečnou ústní zkoušku, která prokáže znalost látky obsaženou jednak v přednáškách, jednak v povinných textech.
Doporučená literatura
  • (2002). Katechismus Katolické Církve (1992). Kostelní Vydří.
  • C.V. POSPÍŠIL. (2019). I řekl Bůh. Trinitární teologie stvoření. Praha.
  • C.V. POSPÍŠIL. (2010). Jako v nebi, tak i na zemi. Náčrt trinitární teologie. Kostelní Vydří.
  • C.V. POSPÍŠIL. (2011). Různé podoby české trinitární teologie a pneumatologie 1800-2010: tvářnosti české katolické trojiční teologie a pneumatologie 1800-1989: komentovaná bibliografie 1800-2010. Brno.
  • G.L MÜLLER. (2010). Dogmatika pro studium i pastoraci. Kostelní Vydří.
  • G.L MÜLLER. (2010). Dogmatika pro studium i pastoraci. Kostelní Vydří.
  • J. KRUPA. "Trojosobný Boh v súčasnej náuke katolíckej Cirkvi", in: Radosť a nádej 17/1-2 (2014), s. 55-65..
  • J-H. NICOLAS. (2003). Syntéza dogmatické teologie, I: Bůh v Trojici. Praha.
  • MEZINÁRODNÍ TEOLOGICKÁ KOMISE. (2017). Dokumenty Mezinárodní Teologické Komise 1969-2017 a některé další texty Papežské biblické komise a Kongregace pro nauku víry. Olomouc.
  • P. Dudzik (autor úvodu, překladatel). (2019). Počátky ariánského sporu: řecké teologické prameny k ariánské kontroverzi před koncilem v Nikaii (325). Praha.
  • PAPEŽSKÁ RADA PRO JEDNOTU KŘESŤANŮ. (2002). dokument "Řecká a latinská tradice o vycházení Ducha Svatého" (1995), in: Ekumenické konsensy II. Katolicko-pravoslavný dialog. Texty z let 1965-1995, s. 89-107.. Velehrad.
  • ŘEHOŘ Z NYSSY. (2009). Proč neříkáme, že jsou tři bohové: (pro Ablabia). Praha.
  • S.N. BULGAKOV. (2011). Beránek Boží: (o Boholidství). Olomouc.
  • T. ŠPIDLÍK. (2000). My v Trojici: krátká trinitární esej. Velehrad.


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr
Fakulta: Cyrilometodějská teologická fakulta Studijní plán (Verze): Teologická studia maior (2019) Kategorie: Filozofie, teologie 3 Doporučený ročník:3, Doporučený semestr: Zimní
Fakulta: Cyrilometodějská teologická fakulta Studijní plán (Verze): Katolická teologie (2) Kategorie: Filozofie, teologie 3 Doporučený ročník:3, Doporučený semestr: Zimní