Vyučující
|
-
Svatoň Robert, doc. Th.D.
|
Obsah předmětu
|
V rámci části věnované teologické antropologii bude tajemství člověka nastíněno ve třech momentech: 1) člověk jako stvořený k Božímu obrazu a pro přátelství s Bohem; 2) člověk, který tento svůj prvotní stav ztratil v důsledku hříchu; 3) člověk vykoupený Kristovou milostí. V oddíle věnovaném eschatologii se po uvedení do povahy a metody celého traktátu kurz zaměří: 1) na Ježíše Krista jakožto střed eschatologické naděje; 2) na specifická témata kolektivní a individuální eschatologie, která byla tradičně pojednávána jako součást De novissimis. Při výkladu látky bude teologická reflexe jednotlivých témat vycházet z Bible, tradice a učení magisteria. Jednotlivá témata: - uvedení do Teologické antropologie; - člověk jako Boží obraz (osoba a společenství; duše a tělo; muž a žena); - nadpřirozený cíl člověka; - prvotní stav člověka; - teologie prvotního hříchu; - teologie milosti; - milost jako odpuštění hříchů: ospravedlnění; - milost jako nový vztah s Bohem: přijetí za Boží děti, účast na Božím životě; - život člověka v Boží milosti; - uvedení do Eschatologie; - událost Krista jako dějinně-eschatologická skutečnost; - Kristovo vzkříšení jako základ našeho vzkříšení; - Kristova parusie na konci časů; - univerzální soud a definitivní proměna stvoření; - vzkříšení těla jako jádro křesťanské eschatologie; - smrt ve světle křesťanské víry; - věčná smrt; očistec; věčný život.
|
Studijní aktivity a metody výuky
|
Přednášení, Metody práce s textem (učebnicí, knihou)
|
Výstupy z učení
|
Cílem kurzu v jeho první části je představení základních prvků křesťanského učení o člověku jako Bohem stvořené a vykoupené bytosti. V druhé části je smyslem uvedení do křesťanské eschatologie, která z perspektivy dějin spásy nahlíží otázku dovršení člověka, dějin a světa.
Po ukončení předmětu bude student umět: - shrnout a vysvětlit základy křesťanské nauky o člověku a křesťanské eschatologie; - organicky propojit perspektivu Písma, tradice a učení církve v pohledu na jednotlivá témata kurzu; - nalézt souvislosti jednotlivých témat s trinitárním a kristologickým jádrem křesťanské víry; - interpretovat hlavní linie katolické antropologie a eschatologie s ohledem na jejich ekumenický rozměr; - sumarizovat, kriticky posoudit a vyhodnotit vybrané otázky z antropologie a eschatologie z hlediska nauky církve po 2. vatikánském koncilu; - nově uchopit význam dogmaticko-teologické reflexe o člověku a o "posledních věcech" pro vlastní teologickou syntézu a duchovní život; - vyvodit závěry nauky o člověku a o "posledních věcech" pro pastorační rozlišování a praxi.
|
Předpoklady
|
Pro studium předmětu nejsou požadovány žádné zvláštní předpoklady.
KST/PTTTS
|
Hodnoticí metody a kritéria
|
Ústní zkouška
Ke splnění předmětu je třeba složit ústní zkoušku.
|
Doporučená literatura
|
-
(2002). Katechismus katolické církve. Kostelní Vydří: Karmelitánské nakladatelství.
-
Boubllík, Vladimír. (2001). Teologická antropologie: Člověk v Kristu Ježíši. Kostelní Vydří: Karmelitánské nakladatelství.
-
Dolista, Josef. (1997). Perspektivy naděje: Teologická výpověď o naději ve vzkříšení. Brno.
-
G.L MÜLLER. (2010). Dogmatika pro studium i pastoraci. Kostelní Vydří.
-
Jan Pavel II. (1996). Redemptor hominis. Praha.
-
Mádr, Oto. (ed.). (2002). Dokumenty II. vatikánského koncilu. Kostelní Vydří : Karmelitánské nakladatelství.
-
MEZINÁRODNÍ TEOLOGICKÁ KOMISE. (2008). O některých aktuálních otázkách eschatologie. Olomouc.
-
MEZINÁRODNÍ TEOLOGICKÁ KOMISE. (2005). Společenství a služba: Lidská osoba stvořená k Božímu obrazu. Kostelní Vydří: Karmelitánské nakladatelství.
-
PAPEŽSKÁ BIBLICKÁ KOMISE. Co je člověk?: Průvodce biblickou antropologií. Praha. 2022.
-
Ratzinger, Joseph. (2017). Eschatologie: Smrt a věčný život. Brno: Barrister & Principal.
-
Rupnik, Marko I. (2003). Vybrané otázky z antropologie: Člověk a vzkříšení. Velehrad.
-
Tenace, Michelina. (2001). Vybrané kapitoly z antropologie: Stvoření člověka k obrazu a podobenství Božímu. Velehrad.
|