Předmět: Teologie svátostí

« Zpět
Název předmětu Teologie svátostí
Kód předmětu KST/DTTES
Organizační forma výuky Seminář
Úroveň předmětu Magisterský
Rok studia nespecifikován
Semestr Zimní
Počet ECTS kreditů 6
Vyučovací jazyk Čeština
Statut předmětu nespecifikováno
Způsob výuky Kontaktní
Studijní praxe Nejedná se o pracovní stáž
Doporučené volitelné součásti programu Není
Vyučující
  • Žák Lubomír, prof. ThDr.
  • Svatoň Robert, doc. Th.D.
Obsah předmětu
Obecná nauka o svátostech: - "Svátostnost" (sakramentalita) jako obecně náboženský a současně specificky křesťanský pojem/jev. - Svátosti v dějinách křesťanství (jejich vývoj a interkonfesní diverzifikace. - Liturgicko-kérygmatická dimenze a forma svátostí. - Společné základní charakteristiky svátostí z pohledu církevní nauky a dogmatické teologie. - Počet svátostí a jejich členění. Nauka o jednotlivých svátostech katolické církve: - Svátost křtu. - Svátost biřmování. - Svátost eucharistie. - Svátost pokání. - Svátost pomazání nemocných. - Svátost svěcení. - Svátost manželství.

Studijní aktivity a metody výuky
Monologická (výklad, přednáška, instruktáž), Dialogická (diskuze, rozhovor, brainstorming), Metody práce s textem (učebnicí, knihou), Aktivizující práce ve skupinách
Výstupy z učení
Pochopení tématu "svátostnosti" a skutečnosti "svátostí" v jejich komplexnosti, která je dána jejich univerzálností (neboť obsahují charakteristiky univerzálních náboženských fenoménů), historickým vývojem, faktorem plurality (jak pojmů a teologie, tak způsobu slavení svátostí), interdisciplinaritou a ekumenickým rozměrem. Seznámení se základním obsahem pojmů a témat nauky o svátostech katolické církve a katolické teologie. Látka bude přitom pojednána z biblického, historického a dogmatického hlediska a také s přihlédnutím - v duchu ekumenismu - k nauce o svátostech v nekatolických církvích a církevních společenstvích.
Po ukončení předmětu bude student umět - shrnout a vysvětlit základy katolické nauky o svátostech; - organicky propojit perspektivu Písma, tradice a učení církve v pohledu na jednotlivá témata kurzu; - nalézt souvislosti jednotlivých témat s trinitárním a kristologickým jádrem křesťanské víry; - identifikovat hlavní linie katolické nauky o svátostech s ohledem na jejich ekumenický rozměr; - sumarizovat, kriticky posoudit a vyhodnotit vybrané otázky z teologie svátostí z hlediska nauky církve po 2. vatikánském koncilu; - nově uchopit význam dogmaticko-teologické reflexe o svátostech pro vlastní teologickou a existenciální syntézu.
Předpoklady
nespecifikováno

Hodnoticí metody a kritéria
Ústní zkouška, Seminární práce

1) Student je povinen sledovat pokyny v LMS a řídit se jimi. 2) Současně musí zajistit, aby byly splněny tyto požadavky pro účast při webinářích: - účastí při webináři se rozumí online účast po celou dobu trvání webináře, umožněná díky stabilnímu a kvalitnímu internetovému připojení; - je vyžadován funkční mikrofon a kamera zapnutá po celou dobu trvání webináře; - během webináře je nepřípustné souběžné vykonávání jiných aktivit, které vyžadují soustředění (řízení motorového vozidla apod.). V případě omluvené absence z vážných důvodů může vyučující stanovit přiměřený náhradní úkol. 3) Pro úspěšné absolvování kurzu je třeba: - seznámit se s obsahem všech videopřednášek a prezentací; - prostudovat studijní opory a povinné studijní texty; - zúčastnit se minimálně tří ze čtyř povinných webinářů (neúčast na povinném webináři je třeba včas a řádně omluvit; - vypracovat písemnou práci v max. rozsahu 3 strany (témata budou upřesněna v průběhu kurzu); - složit závěrečnou ústní zkoušku, která prokáže znalost látky obsaženou jednak v přednáškách, jednak v povinných textech. 4) Pro zajištění regulérního průběhu zkoušky je vyžadováno kromě stabilního online připojení i náležité zobrazení zkoušené(ho). Při variantě jedné kamery se má zobrazovat tak, aby byly vidět jeho/její obličej i ruce, při variantě dvou kamer musí být zobrazena obrazovka, před kterou sedí i pracovní stůl. Není přípustné používat sluchátka.
Doporučená literatura
  • (1995). Katechismus katolické církve. Praha : ZVON.
  • GIGLIONI P. Svátosti Krista a Církve, Souzvuk mezi Bohem a člověkem.
  • II. vatikánský koncil. (1995). Dokumenty II. vatikánského koncilu. Praha : ZVON.
  • Kunetka, F. Úvod do liturgie svátostí (Kostelní Vydří, 2001)..
  • Mezinárodní teologická komise. (2011). Dokumenty MTK věnované eklesiologii a svátostem do roku 1995 a dokument PBK Jednota a rozličnost v církvi. Kostelní Vydří.
  • Mezinárodní teologická komise. (2021). Vzájemnost mezi vírou a svátostmi ve svátostné ekonomii. Praha.
  • Müller, G.L. (2010). Dogmatika pro studium a pastoraci (s. 640-787). Kostelní Vydří (Karmelitánské nakladatelství).
  • Nicolas, J.-H. (2019). Syntéza dogmatické teologie. III: Církev a svátosti. Praha (Krystal OP).
  • Schüssler Fiorenza, F. - Galvin, J.P. (ed.). (2000). Systematická teologie. III: Římskokatolická perspektiva. Brno - Praha (CDK - Vyšehrad).


Studijní plány, ve kterých se předmět nachází
Fakulta Studijní plán (Verze) Kategorie studijního oboru/specializace Doporučený ročník Doporučený semestr