Obsah: 1. Jazyková situace na slovanském severu - čeština vs. slovenština, Karpaty, azbuka vs. latinka. 2. Jazyková situace na slovanském jihu - balkánský svaz, konfesijní/politické aspekty standardizace. 3. "Domácí" a "přejaté" lexémy - internacionalizace vs. purismus, hodnotové aspekty. 4. Značkové, derivované a komponované lexémy - typologické aspekty, areálové souvislosti. 5. Věta - valence přísudku, spona, vícenásobný zápor, slovosled, neosobní věty, modalita. 6. Souvětí - vedlejší věty vs. konstrukce participiální a infinitivní, spojovací prostředky. 7. Sloveso - gramatické kategorie, finitní tvary, rozdíly. 8. Substantivum - gramatické kategorie, tvrdé a měkké flektivní typy, deflektivizace. 9. Adjektivum - dlouhé a krátké tvary, posesivní adjektiva, tvrdý a měkký flektivní typ. 10. Zájmena - osobní zájmena (ortotonické a enklitické formy), ukazovací, posesivní a vztažná. 11. Vokalismus a prozodie - inventář, kvantita, přízvuk, diftongy, nosovky, proteze. 12. Konsonanty - inventář, sonanty, korelace znělosti, korelace měkkosti, poznámky k morfonologii.
|
Předmět seznamuje s jazykovou situací současných slovanských jazyků a dále s jejich lexikem, syntaxí, s verbální a nominální flexí a se zvukovou stránkou současných slovanských jazyků - vše jednak v porovnání s češtinou, jednak se zřetelem k typologickým (a vůbec obecnělingvistickým) aspektům jazykové struktury. Má prohloubit dovednost jazykové analýzy (především) publicistických textů ve všech slovanských jazycích.
Studenti se seznámí se strukturou ostatních slovanských jazyků a jejich historií. To jim umožní lépe (totiž v komparativním pohledu) poznat a interpretovat strukturu a fungování češtiny. Disciplína upevní též jejich schopnost číst texty psané azbukou, a šířeji texty v geneticky blízkých cizích jazycích, které aktivně neznají.
|